Уряд затвердив Державний стандарт профільної середньої освіти: коли почне діяти та що зміниться

Уряд затвердив Державний стандарт профільної середньої освіти. Про це повідомили у Міністерстві освіти і науки України, інформує Proslav.

Уряд затвердив Державний стандарт профільної середньої освіти: коли почне діяти та що впроваджують
Уряд затвердив Державний стандарт профільної середньої освіти: коли почне діяти та що зміниться

З 1 вересня 2027 року за новим стандартом почнуть здобувати повну загальну середню освіту учні та студенти:

«Стандарт дасть можливість учням і студентам формувати індивідуальну освітню траєкторію», – пояснюють в МОН.

Як зазначають в установі, стандарт профільної середньої освіти – це наступний крок у реформі НУШ. Він, за їхніми словами, змінює організацію освітнього процесу в академічних ліцеях, закладах спеціалізованої освіти, закладах ПФО та профтехів (щодо здобуття повної загальної середньої освіти).

Стандарт профільної середньої освіти визначає вимоги до результатів навчання учнівства, навчальне навантаження, структуру й зміст освіти.

«Це кінцева мета (для чого ми вчимося), орієнтири на шляху до кінцевої мети й загальна рамка того, як це робити», – додають в міністерстві.

Як новий стандарт забезпечить гнучкість навчання

Новий стандарт профільної середньої освіти дасть можливість формувати профілі навчання, спираючись на світні галузі. Окрім цього:

Години розподілено за роками/циклами навчання, щоб заклади освіти могли навчати за модульним і проєктним принципом як упродовж року/семестру, так і компактно (наприклад, упродовж тижня).

Профіль навчання

Буде поглиблене вивчення групи споріднених навчальних предметів або кількох освітніх галузей. Або ж, зазначають у МОН, професійно орієнтоване вивчення групи споріднених навчальних предметів і курсів однієї або кількох освітніх галузей.

Усього буде 9 освітніх галузей:

Освітня галузь:

Профільні навчання:

Мовно-літературна галузь (приклад моногалузевого профілю):

Профіль STEM* (приклад багатогалузевого профілю):

*Інтегрований курс природничих наук, технологій, інженерії та математики (Science, Technology, Engineering, Mathematics).

Години для обов’язкових і вибіркових предметів та інтегрованих курсів

Обов’язкові для всіх курси/предмети:

Обов’язкові курси/предмети для за обраним профілем:

Вибіркові курси/предмети:

Як це працюватиме на практиці

У міністерстві наводять приклад учня, який вчиться на мовно-літературному профілі в академічному ліцею. Водночас йому дуже цікаві й математичні та природничі курси. Завдяки годинам для вільного вибору курсів, він може вивчати те, що подобається.

Щосеместру в межах профілю учень вивчатиме 4 курси/предмети:

Що буде далі

У 2024 році – розроблення типової освітньої програми на основі стандарту та підготовка до пілотування реформи. У 2025 році – початок розроблення модельних навчальних програм до інтегрованих курсів і навчальних предметів. Початок пілотування реформи.

З 2027 року відбудеться запуск профільної середньої освіти, а вже через три роки – перший випуск здобувачів 12-річної середньої освіти.

Тим часом розповідаємо, що робити у випадку, якщо ви не здали НМТ в 2024 році. Можна обрати коледж, профтех або Gap year. Детальніше про це – за посиланням.

Exit mobile version