Через припинення діяльності американського Агентства з міжнародного розвитку (USAID) багато ініціатив і програм в Україні втратили фінансування. Деякі організації, що залежали від грантової підтримки США, повідомили про згортання своїх проєктів. У Переяславі за кошти USAID облаштували Молодіжний центр «Зустріч». Тож чи вплине «замороження» фінансування на його подальшу роботу?
![USAID припиняє фінансування за грантами: як це вплине на Молодіжний центр «Зустріч» у Переяславі](https://proslav.info/wp-content/uploads/2025/02/zustrich-1200x630.jpg)
Що сталося з USAID?
20 січня, у день інавгурації, президент США Дональд Трамп підписав указ про тимчасову паузу в наданні зовнішньої допомоги США на 90 днів. Це рішення було ухвалене для оцінки ефективності програм міжнародної підтримки та їхньої відповідності зовнішній політиці США. Американська агенція з міжнародного розвитку (USAID) в Україні отримала розпорядження призупинити всі проєкти і видатки на них.
28 січня прессекретарка Білого дому Керолайн Лівітт заявила, що адміністрація Байдена витрачала бюджетні кошти «як п’яні матроси», що сприяло інфляційній кризі. 3 лютого Ілон Маск, який очолює департамент ефективності уряду США (DOGE), оголосив про початок ліквідації USAID. Згодом Трамп призначив державного секретаря Марко Рубіо в.о. адміністратора цього агентства.
7 лютого у своїй соціальній мережі TruthSocial Трамп закликав ліквідувати USAID, оскільки, за його словами, корупція в агентстві «досягла нечуваного рівня», а частина фінансів нібито витрачається шахрайським шляхом:
«USAID зводить з розуму радикальних лівих, і вони нічого не можуть з цим вдіяти, тому що спосіб, у який витрачаються гроші, причому значна частина з них – шахрайським шляхом, абсолютно незрозумілий. Корупція досягла небачених раніше рівнів. Закрийте його!».
![](https://proslav.info/wp-content/uploads/2025/02/f992255-.jpg)
Як USAID допомагав Україні?
United States Agency for International Development (USAID) – американська агенція з міжнародного розвитку була створена в 1961 році для надання гумдопомоги іншим країнам. Агентство діє в 158 країнах світу – це найбільший у світі донор.
В Україні агентство фінансувало відбудову шкіл, ремонт критичної інфраструктури, надання медичних послуг, підтримку демократії, культурні та освітні проєкти.
За даними з офіційного сайту, від початку повномасштабної війни USAID надав Україні:
- 2,6 мільярда доларів гуманітарної допомоги,
- 5 мільярдів доларів на розвиток,
- понад 30 мільярдів доларів прямої бюджетної підтримки.
У звіті Офісу урядової підзвітності США йдеться, що ці кошти допомагали виплачувати зарплати вчителям, державним службовцям та працівникам охорони здоров’я. Також підтримували енергетичний сектор, аграріїв і навіть сервіси переміщень і логістики.
Як «замороження» фінансування від USAID вплинуло на Україну?
Міністерства енергетики, охорони здоров’я, освіти, цифрової трансформації, юстиції, місцева влада та інші державні установи тимчасово втратили фінансування окремих програм і проєктів, яке надходило від USAID та інших донорів (НЕД, NDI, IREX). Багато неурядових ініціатив та громадських організацій повідомили про призупинення чи навіть згортання своїх проєктів.
Під загрозою опинилися:
- Програми відновлення зруйнованих агресором шкіл, лікарень, критичної інфраструктури.
- Програми реабілітації ветеранів.
- Культурні, медійні та освітні проєкти.
За даними Коаліції діячів культури, 27 із 36 опитаних організацій отримали повідомлення про припинення фінансування від USAID. Загалом культурний сектор України недоотримає щонайменше 2–3 мільйони доларів.
У Переяславській громаді за підтримки USAID відродили Молодіжний центр «Зустріч»
Зробити сучасний ремонт Молодіжного простору в Переяславському Центрі культури і мистецтв, наповнити його меблями та оснащенням вдалося завдяки проєкту «Молодь ТУТ» програми «Мріємо та діємо», який виконувався IREX та фінансувався USAID.
![](https://proslav.info/wp-content/uploads/2025/02/dsc04563-bw-945x630.jpg)
Розбудова молодіжного центру розпочалася ще у 2021 році, коли команда студентів та викладачів Університету Григорія Сковороди виграла грант.
Ініціатором та ідейним натхненником був Андрій Іващенко, очільник молодіжного центру «Зустріч» та депутат міськради. Він згуртував навколо себе команду однодумців, серед яких ГО Переяславський клуб «Джура», що виступив партнером у реалізації проєкту. Значний внесок у втілення цієї ініціативи зробили Владислав Юденко, Марина Юденко, Богдан Салько, Тарас Рондзістий, Микола Богатир.
![](https://proslav.info/wp-content/uploads/2025/02/dsc04411-bw-945x630.jpg)
Проєкт реалізовували три роки. Центр зробили доступним для всіх: облаштували інклюзивний санвузол і пандус.
- Загальна вартість ремонту молодіжного центру – 2 мільйони гривень.
- 700 тисяч гривень витратили на меблі.
- 60 тисяч гривень виділили з міського бюджету на розробку проєкту та будівельний нагляд.
- У 2023 році грантодавці надали 1 мільйон гривень на програмну діяльність центру.
Саме завдяки фінансовій підтримці USAID мрія переяславської молоді стала реальністю. Молодіжний центр «Зустріч» став осередком, де молодь має змогу реалізовувати свої ініціативи, навчатися, спілкуватися та розвиватися.
![](https://proslav.info/wp-content/uploads/2025/02/photo-2-of-10-945x630.jpg)
![](https://proslav.info/wp-content/uploads/2025/02/photo-5-of-5-945x630.jpg-1.webp)
На відкритті у березні 2024 року представники програми «Мріємо та діємо» пишалися результатом. Директорка IREX Мехрі Дракман відзначила, що молодіжний центр впроваджує інноваційні підходи до роботи з молоддю та успішно залучає донорське фінансування.
![](https://proslav.info/wp-content/uploads/2025/02/dsc04580-bw-945x630.jpg)
Чи працюватиме Молодіжний центр «Зустріч» після припинення фінансування USAID?
Зараз завідувач центру Андрій Іващенко проходить військову службу в ЗСУ, а його обов’язки виконує Катерина Легенька.
![](https://proslav.info/wp-content/uploads/2025/02/photo-7-of-10-945x630.jpg)
Начальник відділу культури Валентин Шуткевич пояснив, що молодіжний центр є структурним підрозділом КЗ «Переяславський Центр культури і мистецтв», який підпорядковується відділу культури Переяславської міської ради. Фінансування зарплат працівників і комунальних витрат покривається з бюджету громади, тому центр продовжить працювати у звичному режимі.
Головна спеціалістка відділу з питань фізичної культури, молоді, спорту та охорони здоров’я виконавчого комітету Лариса Малина зазначила, що у молодіжному центрі й надалі проходитимуть культурні та освітні заходи, тренінги.
![](https://proslav.info/wp-content/uploads/2025/02/dsc04568-bw-945x630.jpg)
![](https://proslav.info/wp-content/uploads/2025/02/dsc04575-bw-945x630.jpg)
– У холодну пору року молодь просто приходить туди поспілкуватися за чаєм, дивляться фільми, грають у настільні ігри. Грант відпрацьований і закритий, тому припинення діяльності USAID не вплине на його подальшу роботу. Однак ми планували ще багато корисних ініціатив, зокрема, відкриття молодіжного центру в селах громади. І без підтримки міжнародних донорів втілити їх буде складно.
![](https://proslav.info/wp-content/uploads/2025/02/photo-4-of-16-945x630.jpg.webp)
Лариса Малина підкреслює, що завдяки грантовим проєктам від USAID у громадах країни реалізували багато важливих ініціатив: масштабні фестивалі, підтримка театрів, музеїв, медіа.
– Зупинка фінансування означає, що багато регіональних культурних проєктів опинилися під загрозою закриття. Тепер вони шукають альтернативні джерела фінансування або змушені скорочувати свою діяльність.
Молодіжний центр «Зустріч» працює щодня, крім неділі та понеділка, з 09:00 до 21:00. Дізнатися більше про діяльність центру та анонси подій можна на фейсбук-сторінці.