Від веснянок до весільних пісень: у Переяславі на Зелену неділю творчі колективи відтворювали стародавні українські обряди

Одне з найбільших православних свят – Трійцю або, як кажуть в народі, Зелену неділю – у Переяславі відзначили великим фестивалем обрядодійств «Намисто українського роду». На сцені другого корпусу Центру культури і мистецтв творчі колективи громади відтворили стародавні обряди, супроводжуючи їх піснями, повідомляє Proslav.

Від веснянок до весільних пісень: у Переяславі на Зелену неділю творчі колективи відтворювали стародавні українські обряди
Від веснянок до весільних пісень: у Переяславі на Зелену неділю творчі колективи відтворювали стародавні українські обряди

Огляд обрядів зимового циклу під назвою «Різдвяна Зоря» у Переяславі вже став традицією, а от етно-огляд обрядодійств весняно-літнього та осіннього циклів відбувся вперше.

Назву «Намисто українського роду» обрали на знак того, що кожен колектив, який долучився до фестивалю, немов неповторна перлина, вплетена в самобутнє намисто української нації, яка тримається на міцних нитках наших традицій.

З найкращими побажаннями до артистів та глядачів звернувся голова Переяславської громади Вячеслав Саулко:

Весь світ шанує наших українських талантів. Я дякую, що ви у нас є. Я бажаю вам добра, успіху, даруйте й надалі вашу творчість усім. Дякую, що несете нашу культуру в маси.

голова Переяславської громади Вячеслав Саулко

Пісні весняного циклу

3 давніх-давен рік в українців розпочинався саме з приходу весни, з пробудження землі від зимового сну. Це завжди було святом оновлення і відродження, а тому обрядовість здебільшого спрямовувалася на розваги молоді.  

Відкрили творче зібрання дівчата Народного вокального ансамблю «Вербиченька» під керівництвом Ганни Ляч, які продемонстрували обряд «Шум». Учасниці бальної студії «Dance Victory» презентували композицію «Подоляночка». А у виконанні вокального тріо «Дівчата» під керівництвом Оксани Ковальчук прозвучала пісня «У сосновому борочку».

Аматорський колектив української пісні «Калиновий цвіт» Гайшинського будинку культури (музичний керівник – Владислав Брик) у супроводі танцівниць бальної студії «Dance Victory» вразили вокально-хореографічною композицією «Веснянка».

Учасники Народного аматорського ансамблю української пісні «Мальви» Дем’янецького будинку культури (керівник – Володимир Петриченко) запросили гостей переглянути фрагмент святкування Колодія. Це свято українці відзначали у першу неділю Сиропусного тижня, який передує Великому передвеликодньому посту.

Пісні літнього циклу

А далі артисти знайомили глядачів з Русальними піснями. Русальний тиждень був закінченням весни і початком літа. Народний аматорський колектив української пісні «Червона калина» (керівник – Валентин Гордієнко) та любительське об’єднання «Творчі» під керівництвом Надії Мель Вовчківського БК виконали пісні «Русалоньку веду» і «Жива вода».

А тим часом підійшла пора знайомитися з традиціями святкування Зеленої неділі. У наш час – це частина християнського свята Трійці, а в своїй першооснові – свято шанування померлих, тому всі обряди були спрямовані на те, щоб викликати з потойбічного світу душі померлих.

Центральний обряд Зеленої неділі під назвою «Водіння Куста» відтворив Аматорський ансамбль української пісні «Мрія» Великокаратульського будинку культури (керівниця – Олена Корнійчук).

А далі глядачі насолодилися купальськими піснями у виконанні Народного аматорського ансамблю української пісні «Червона калина» КЗ «Переяславський центр культури і мистецтв» під керівництвом Василя Заболотнього. Довершеним доповненням композицій були танці у виконанні зразкового аматорського хореографічного колективу «Вольтаж» (керівниця –Людмила Бездольна).

Петрівчані пісні, пов’язані зі святом Петра і Павла, виконували в Петрів піст. Головна тема – кохання та майбутній шлюб, журба за безтурботними роками дівування. «Петрівки» виконали солісти Народного аматорського колективу української пісні «Чебреці» Переяславського клубу мікрорайону «Трубайлівка» (керівник – Михайло Мина) та хореографічний колектив «Фаворит» (керівник – Анна Чирко).

Від веснянок до весільних пісень: у Переяславі на Зелену неділю творчі колективи відтворювали стародавні українські обряди

Учасники Народного ансамблю української пісні «Дем’янчанка» (керівник – Владислав Брик) виконали зажинкові пісні та продемонстрували особливо шанований стародавній хліборобський обряд зажинок.

Працюючи в полі у період жнив, наші предки співали жнивні пісні. Народний аматорський фольклорний ансамбль «Чорнобривці» Гланишівського будинку культури під керівництвом Михайла Бобика та зразкова акробатично-хореографічна студія «Міраж» під керівництвом Олени Левченко виконали композиції «За нашою свободою», «Хліб і сіль».

Як відбувався обряд парубкування, показав Народний аматорський ансамбль української пісні «Веселка» Переяславського клубу мікрорайону Борисівка, художня керівниця – Тетяна Мисан.

Пісні осіннього циклу

Непомітно концертна програма підійшла до осіннього циклу календарних обрядових свят. Осінні обряди були спрямовані на родинне життя. З Покрови починались весілля.

Епізод весільного обрядового дійства «Приданки» відтворили запрошені гості фестивалю – Народний фольклорний аматорський колектив «Помокляночка» Ташанської громади під керівництвом Наталії Ходан.

Насамкінець начальник відділу культури Валентин Шуткевич вручив подяки усім артистам, які створили таку неймовірну атмосферу українських традицій. Усі учасники фестивалю вийшли на сцену та разом виконали «Молитву за Україну».

Від веснянок до весільних пісень: у Переяславі на Зелену неділю творчі колективи відтворювали стародавні українські обряди

Нагадаємо, «Переяславський забіг» зібрав учасників від 3 до 77 років: на змагання до Музею просто неба приїздили навіть з інших міст.

Exit mobile version