Сьогодні, 7 жовтня, на запрошення Наукового товариства та Відділу PR-технологій та зв’язків з громадськістю Університету Григорія Сковороди в Переяславі до нашого міста завітав український журналіст, публіцист, історик, головний редактор інтернет-видання «Історична правда», однойменного тележурналу, викладач магістерської програми з журналістики Українського католицького університету у Львові та кафедри «PR» у Національному університеті «Києво-Могилянська академія», засновник Музею-архіву преси Вахтанг Кіпіані. Зустріч, яку організатори планували протягом кількох років, відбулася в рамках університетського проєкту «Відкритий університет», завдяки якому мешканці міста вже протягом чотирьох років мають нагоду спілкуватися з відомими публічними особами з різних сфер.
Відомий історик прибув до Переяслава близько опівдня. Зустріч розпочалася із неформального спілкування з ректором університету Віталієм Коцуром, на якій, серед іншого, було обговорено перспективи подальшої співпраці Вахтанга Кіпіані з університетом.
Надалі в залі інформаційних ресурсів «Чумацький шлях» університету відбулася зазделегідь анонсована зустріч пана Вахтанга з усіма охочими викладачами та студентами університету, містянами та гостями, які заради цієї зустрічі завітали з інших міст Київщини, зокрема Яготина. Захід відбувався з дотриманням протиепідемічних вимог. Кількість місць була обмеженою, відтак бажаючі могли зустрітися з гостем у онлайн-форматі на сторінках Університету в соціальних мережах Instagram та Facebook.
У ході зустрічі гість презентував дві книги – вже знану завдяки публічній історії пов’язаній з позовом українського політика Віктора Медведчука до автора, «Справа Василя Стуса» та новинку «Країна жіночого роду». Перша є дайджестом матеріалів, які пояснюють як і за що насправді судили українського поета і дисидента. Книга містить велику кількість документів з колишнього архіву КДБ – протоколи судових засідань, обшуків і допитів. Також там є покази свідків, спогади товаришів і листи поета з тюрми. «Ця книжка не лише проливає світло на кримінальну справу, а й дає зрозуміти якою Василь Стус був людиною – серед іншогозазначив її упорядник Вахтанг Кіпіані.
У свою чергу, «Країна жіночого роду» – це 26 історій про відомих українських жінок ХХ століття. Кожна з них має свого автора, а Вахтанг Кіпіані пишу тут історію присвячену долі відомої українки Лесі Гонгадзе (Корчак), мами журналіста Георгія Гонгадзе. Решта статей написані істориками, політиками, людьми різного фаху, які були і є авторами видання «Історична правда». Книга побачила світ у серпні цього року. «Видатні українки XX століття часто лишаються непомітними. Про долю деяких жінок цієї книжки хтось, можливо, почує вперше, однак їхню роль в українській історії не варто применшувати. Це лікарки, вчительки, учасниці національно-визвольного руху, політув’язнені, журналістки, культурні діячки… Без них – сильних, активних, відданих – сторінки нашого роду були б зовсім інакшими», – зазначається в описі до книжки.
Найтривалішою частиною зустрічі був блок відповідей гостя на питання аудиторії – він тривав близько півтори години. Природньо, що найбільше з перших вуст присутні хотіли дізнатися про перипетії навколо видання «Справа Василя Стуса», особисту оцінку Вахтанга Кіпіані його постаті, ставлення гостя до фільму «Заборонений» та багато іншого. На подив, безпосередня діяльність відомого журналіста та дослідника у цей день цікавила присутніх менше.
По завершенню зустрічі присутні мали змогу придбати обидві книги автора, отримати автограф, сфотографуватися та тісніше поспілкуватися з паном Вахтангом. Після цього він відвідав музей університету та мистецькі аудиторії університету. День Вахтанга Кіпіані у Переяславі завершила екскурсія до музеїв НІЕЗ «Переяслав».⠀