Від початку повномасштабного вторгнення в Україні діє закон про загальну мобілізацію військовозобов’язаних. Однак якщо у перші дні були чималі черги до відділів ТЦК та СП, то за півтора року бойових дій тенденція змінилась не на краще.
В інтерв’ю виданню «Тиждень» військовослужбовець, командир роти батальйону «Айдар» Євген Дикий запропонував внести зміни до мобілізації, передає Proslav. За його словами, після запровадження нового підходу ухилянти перестануть ховатись від працівників центрів комплектування.
Він зазначив, що наразі немає чіткого підходу до термінів служби. За словами Дикого, повернутись додому з армії можна тільки у двох випадках: загинувши чи ставши інвалідом. З таким ставленням, наголосив військовий, залучити до мобілізації, мотивувати воювати – неможливо.
Що пропонує змінити Євген Дикий
Щоб змінити ситуацію, військовослужбовець пропонує:
- Встановити чіткий термін перебування на фронті, наприклад 1,5-річний. Тих, хто відвоював цей період – демобілізувати. За півтора року, пояснює Євген Дикий, реально підготувати зміну демобілізованим.
- Дозволити мобілізуватись у ту військову частину, у яку хоче боєць.
- Дозволити військовим частинам самостійно набирати бійців. Такі приклади, за словами Дикого, вже є. Це ініційовані МВС підрозділи – так звана «Гвардія наступу», а у Третій окремій штурмовій бригаді та спецпідрозділі «Kraken» взагалі дають людині 2-тижневий пробний період служби, щоб зрозуміти, чи зможе він витримати на війні. Примітно, що в цих частинах вистачає добровольців і вибираються ті з них, хто справді придатний для служби.
- Враховувати навички людини та не розкидатися мізками – зараз людині з бойовим досвідом, навичками менеджменту у цивільному житті, але з інвалідністю, не можуть знайти місця в армії, якщо вона не має офіцерського звання.
- Ввести кримінальне покарання за ухилення від військового обліку, оскільки наразі загрожує лише невеликий адміністративний штраф.
«Так ось у цьому русі мають брати участь не тільки держава та влада, а й ми з вами, тобто суспільство. Маємо перестати бути толерантними до ухилянтів. Це нормально — питати в людини призовного віку та нормальної фізичної форми, чому вона тут, а не на фронті. У нас досі можна почути запитання типу «а чому ти пішов воювати?». А треба запитувати «чому ти досі не пішов воювати?». Поки не змінимо це, у нас мало шансів виграти цю війну», – наголосив Євген Дикий.
Тим часом розповідаємо у чому різниця між контрактом зі Збройними Силами та мобілізацією. Детальніше – за посиланням.
Також нагадуємо, що в Україні скоротили медичну комісію для військовозобов’язаних. Скільки тепер має тривати процедура – розповідаємо у нашому матеріалі.