Вперше День Української Державності відзначають у нову дату: історія свята

15 липня 2024 року – День Української Державності. Це молоде свято в Україні відзначається втретє, та цього року вперше в нову дату. Як з’явилося це свято розповідає Proslav.

День Української Державності 15 липня
Вперше День Української Державності відзначають у нову дату: історія свята

День Української Державності встановлений указом президента України Володимира Зеленського від 24 серпня 2021 року. Вперше свято відзначили у 2022-му. Спочатку датою обрали 28 липня у день пам’яті київського князя Володимира Великого та День Хрещення Русі-України, але у зв’язку з переходом Православної церкви України на Новоюліанський календар, дата змістилася на 13 днів раніше. Тому тепер День Української Державності відзначають 15 липня.

Прийняття Київським князем Володимиром Великим християнства як державної релігії у 988 році стало цивілізаційним вибором для Русі, спадкоємицею якого є суверенна держава Україна. Русь підтримувала політичні, економічні та культурні зв’язки з більшістю європейських держав того часу, а серед її спадків Русі – герб у формі тризуба, гривня як грошова одиниця та Київ як політичний і культурний центр України.

День Української Державності має символ – чотири тризуби, які означають боротьбу, незалежність, історію та ідентичність. Тризуб був символом князя Володимира Великого, за часів якого відбулося хрещення Київської Русі. Ця памʼятна дата покликана нагадувати, що українське державотворення має понад тисячолітню традицію, а його витоки – у Київській Русі, середньовічній державі, центром якої був Київ.

Уперше відзначати День Української Державності на державному рівні запропонувала 5 лютого 2018 року ініціативна група у складі Героя України Левка Лук’яненка, президентів України Леоніда Кравчука, Леоніда Кучми та Віктора Ющенка, тодішніх Голови Верховної Ради України Андрія Парубія, першого віцепрем’єр-міністра Степана Кубіва, головного редактора газети Верховної Ради України “Голос України” Анатолія Горлова та науковців, громадських діячів.

16 лютого 2018 року колишні президенти України Леонід Кравчук, Леонід Кучма та Віктор Ющенко звернулися до нації та парламенту з ініціативою започаткування Дня Української Державності.

25 липня 2022 року Міністерство культури та інформаційної політики України оприлюднило концепцію єдиної візуальної символіки свята.

Після проведення Архиєрейського собору 24 травня 2023 року Православна церква України звернулася до влади з проханням перенести День Української Державності через календарну реформу на 15 липня.

14 липня 2023 року Верховна Рада ухвалила внесений Президентом Володимиром Зеленським законопроєкт, який переносить День Української Державності з 28 на 15 липня. Законопроєкт підтримав 241 депутат. 28 липня Зеленський підписав законопроєкт та Указ Президента № 455/2023 «Про внесення змін до деяких указів Президента України», відтак, дата відзначення свята була остаточно перенесена.

Нагадаємо, 15 липня – День святого князя Володимира Великого: традиції свята, що можна й не можна робити сьогодні

Exit mobile version