Роботодавці в Україні можуть отримати компенсацію за працевлаштування внутрішньо переміщених осіб – вона надається у розмірі 6 500 грн протягом двох місяців.

Як розповідають у громадському холдингу «Група Впливу», компенсація надається за кожну працевлаштовану особу з числа ВПО на умовах строкового або безстрокового трудового договору (контракту), гіг-контракту, зокрема за сумісництвом.
Умовами сплати компенсації є:
- роботодавець перебуває на обліку як платник єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування;
- розмір заробітної плати працівника за повністю виконану місячну (годинну) норму праці не може бути нижчим за розмір мінімальної заробітної плати, встановленої законодавством;
- подання у встановленому законодавством порядку податкової звітності за IV квартал 2021 р. або річної звітності за 2021 р.
Зверніть увагу – компенсацією витрат ВПО може бути працевлаштована один раз.
Відповідно до змін від 6 квітня 2022 р. можливість отримання компенсації поширюється на роботодавців, що працевлаштували ВПО, які стали на відповідний облік, вже після працевлаштування.
Компенсацію не зможуть отримати роботодавці, які є:
- бюджетними установами,
- фондами загальнообов’язкового державного соціального страхування.
Алгоритм отримання компенсації
1. Подання заяви про компенсацію витрат.
Заява подається роботодавцем не раніше ніж через п’ять календарних днів після працевлаштування до центру зайнятості за адресою роботодавця. Заява подається:
- в електронній формі – через портал «Дія». Послуга доступна за посиланням;
- у паперовій формі – особисто під час відвідування центру зайнятості або на адресу електронної пошти відповідного центру зайнятості.
До заяви, поданої до центру зайнятості в паперовій формі, додаються:
- копія наказу про працевлаштування особи;
- документ, що підтверджує працевлаштування на умовах, передбачених пунктом 2 цього Порядку;
- відомості про працівників, які є застрахованими особами;
- копія довідки про взяття на облік ВПО.
Для подання заяви через портал «Дія» роботодавець повинен:
- створити особистий електронний кабінет користувача на порталі «Дія» і пройти електронну ідентифікацію та автентифікацію;
- заповнити, підписати та подати заяву, яка формується засобами порталу «Дія» і містить відомості щодо підприємства, установи чи організації, а також працівника.
2. Підтвердження відомостей.
Після підтвердження відомостей інформація вноситься до Реєстру роботодавців – отримувачів компенсації витрат.
3. Надання або відмова у наданні компенсації.
Рішення приймається регіональним центром зайнятості й оформлюється наказом протягом п’яти календарних днів після отримання заяви від роботодавця.
Важливо! У призначені компенсації може бути відмовлено у разі невідповідності роботодавця вимогам та/або невідповідності працевлаштованої особи критеріям, визначених Порядком.
4. Повідомлення про прийняте рішення.
Повідомлення надсилається роботодавцю протягом трьох календарних днів у спосіб, обраний роботодавцем для подання заяви.
5. Перерахування коштів.
Перерахування коштів здійснюється протягом п’яти робочих днів після прийняття рішення щодо надання компенсації витрат або отримання відомостей із Реєстру роботодавців – отримувачів компенсації витрат (у разі подання через портал «Дія»).
6. Підтвердження продовження зайнятості.
Для отримання компенсації витрат за другий місяць роботодавець підтверджує продовження зайнятості ВПО через портал «Дія» або через повідомлення центру зайнятості, зокрема й електронно.
7. Перерахування коштів за другий місяць.
Перерахування здійснюється протягом пʼяти робочих днів після надходження повідомлення про підтвердження продовження зайнятості.
Важливо! У разі припинення трудових відносин до завершення строку виплати компенсації витрат роботодавець протягом п’яти робочих днів із дня такого припинення зобов’язаний повернути суму невикористаної компенсації витрат на рахунок регіонального центру зайнятості. Сума, що підлягає поверненню, визначається як різниця між сумою компенсації витрат (6 500 грн) та її розміром, розрахованим пропорційно відпрацьованому працівником часу на місяць.
Роботодавець і працівник несуть відповідальність за достовірність документів і відомостей, які є підставою для надання компенсації витрат. Центр зайнятості може здійснювати всі необхідні перевірки. У разі порушення кошти мають бути повернуті добровільно або згідно з рішенням суду.
Нагадаємо, в Україні вийшов новий освітній серіал про протидію боулінгу.