Як пережити спеку: способи порятунку від перегріву вдома і на вулиці

В Україні продовжує триматися надзвичайна спека. За даними Укргідрометцентру, аномальна спека у Києві побила рекорд 139-річної давності – максимальна температура повітря досягла 34,2°С, що на 0,5°С вище попереднього рекордного показника 1885 року. Proslav публікує поради, як вберегти своє здоров’я під час спеки.

Як пережити спеку: способи порятунку від перегріву вдома і на вулиці
Як пережити спеку: способи порятунку від перегріву вдома і на вулиці

Як захиститися від спеки на вулиці

Захищайте голову від прямого сонячного проміння. Найкращий варіант – крислатий капелюх, який затіняє вуха, потилицю та обличчя. Носіть сонцезахисні окуляри – із захистом від UVA- і UVB-променів.

Також обирайте легкий, вільний і світлий одяг з натуральної тканини, бажано з довгими рукавами. Короткі шорти і майки не дуже корисні в спеку, а тим паче якщо вони з синтетичної тканини. Щоб уникнути перегріву, під прямими променями має бути мінімум площі тіла. А от взуття навпаки краще носити відкрите.

В Японії рятуються від спеки так: на шию пов’язують мокрий шарф або шийну хустку. “Японський шарф” можна носити, поки він не висохне, а потім знову намочити.

Використовуйте сонцезахисний крем, щоб уникнути сонячних опіків. Ефективними вважають креми широкого спектру з фактором захисту від сонця SPF 30 або вище – інформацію про SPF шукайте на упаковці.

Уникайте перебування на сонці з 11:00 до 16:00. У цей час ультрафіолетове випромінювання найагресивніше. За можливості якнайбільше перебувайте у затінку, а також використовуйте парасольки.

Носіть з собою воду та про всяк випадок ліки, призначені лікарем, оскільки у спеку можуть загостритися хронічні захворювання, передусім, хвороби серця і судин.

Не варто збільшувати фізичне навантаження: організму і так важко. Спека – це вже навантаження на серце.

Ні в якому разі не залишайте дітей і тварин в салоні авто – це смертельно небезпечно. Якщо на вулиці 30°C, то в салоні автомобіля, припаркованого на сонці, температура сягає 40°C вже за 10 хвилин, а за годину – 53°C.

Як врятуватися від спеки вдома

Кращий порятунок від спеки вдома – кондиціонер, але можна охолодити кімнату й іншими способами.

Наберіть в пляшку крижану воду і поставте перед увімкненим вентилятором. Таким чином прохолодне повітря заповнить кімнату.

Намочіть простирадло в холодній воді та повісьте у кімнаті, наприклад, на дверцятах шафи. Залиште простирадло до повного висихання. Це знизить температуру приміщення на кілька градусів.

Завісьте вікно темними шторами, щоб кімната менше прогрівалася сонячними променями.

Змочіть водою обличчя, шию, коліна, лікті. Можна накласти на лоб вологий компрес. Підставляйте зап’ястя по проточну прохолодну воду. Зручно обприскувати себе з пульверизатора. Також такий метод корисний для гіпертоніків. В ідеалі – прийміть прохолодний душ або ванну.

Приготуйте холодний чай. Для смаку можна додати м’яту, лимон або імбир. Такий смачний напій задовольнить потребу в рідині й допоможе легше перенести спеку. Не пийте рідини, що містять кофеїн, алкоголь або велику кількість цукру, в тому числі пиво й солодкі газовані напої. Вони не тільки не втамовують спраги, а й уповільнюють обмінні процеси в організмі.

Їжте «легкі» страви: овочеві супи й салати без м’яса, фрукти, йогурти, нежирне м’ясо. Уникайте гострих спецій та жирних страв – вони здатні підвищувати температуру тіла.

Що робити, якщо людина зазнала сонячного або теплового удару. 

Сонячний удар – це патологічний стан. Відбувається порушення роботи головного мозку через тривалий вплив сонячних променів на невкриту капелюхом голову.

Тепловий удар – це форма гіпертермії, за якої різко підвищується температура тіла. Тепловий удар діагностують, спостерігаючи за симптомами й ознаками у людини, після впливу екстремальних температур.

Сонячний удар вважають різновидом теплового. Ключова різниця між ними в тому, що під час теплового удару перегрівається все тіло, а не лише голова. Під час сонячного удару розширюються кровоносні судини мозку, що може викликати ураження нервової системи.

Сонячний удар стається через тривале перебування на сонці. А тепловий удар – за підвищеної температури повітря і надмірної вологості.

Характерними ознаками для цього є: 

При тепловому ударі людині потрібна невідкладна медична допомога. Телефонуйте 103 або 112. Втім, допоки медики їдуть, можна надати постраждалому домедичну допомогу: 

Нагадаємо, через аномальну спеку жителів Київської області попередили про посилення відключень світла.

Exit mobile version