Як українські медіа можуть сприяти протидії дезінформації та інформаційним маніпуляціям під час війни: команда Proslav долучилась до круглого столу

У понеділок, 22 квітня, відбувся круглий стіл на тему «Роль українських медіа в протидії дезінформації та інформаційним маніпуляціям під час війни». Команда Proslav долучилась до обговорення й готова поділитися головними тезами.

Організаторами дискусії виступили: Національна рада України з питань телебачення і радіомовлення, Комітет Верховної Ради України з питань гуманітарної та інформаційної політики, освітня платформа ГО «Центр медіареформи» – StopFake.

В обговоренні взяли участь представники ГУР МО України, СБУ, РНБО, Мінкульту та інформполітики, Центру протидії дезінформації при РНБО, громадських об’єднань, що діють у сфері медіа та понад 100 регіональних та всеукраїнських ЗМІ.

Анонімність – не свобода слова

Під час обговорення присутні погодилися із тезою, що анонімність у поширенні інформації – не є свободою слова. Це стосується, як джерел, які повідомляють про ту чи іншу тезу, так й коментарів у соціальних мережах.

Досить часто саме у коментарях під суспільно-важливими публікаціями з’являються коментарі анонімів, які підштовхують аудиторію до антиукраїнських настроїв; поширюють кремлівські наративи; підбурюють населення до висловлення недовіри військово-політичному керівництву чи місцевому самоврядуванню.

За словами представника СБУ, анонімність при цьому використовується, як зброя. За допомогою неї, здійснюється моніторинг українських медіа й проводиться аналіз настроїв суспільства.

Відтак, організатори зустрічі, медійники та представники українських спецслужб закликали дотримуватися високих стандартів журналістики й модерувати написані коментарі у соціальних мережах.

Яким чином в українські медіа перекочовують російські наративи

Під час дискусії звернули увагу на те, яким чином в український медіапростір перекочовують російські наративи. Представниця освітньої платформи ГО «Центр медіареформи» – StopFake виділила кілька аспектів. Proslav узагальнив почуте:

Ворог постійно робить спроби підриву важливих для України речей: мобілізація, отримання західної допомоги

За словами представника ГУР Андрія Юсова, останнім часом ворожих операцій стало більше. Вони намагаються зробити все, щоб посприяти зриву мобілізації; посіяти сумніви українського населення у легітимності воєнно-політичного керівництва країни.

Також, за його словами, використовують гіперболізацію подій, у тому числі, ситуацій з корупцією. Таким чином ворог намагається тиснути на західних партнерів й викликати недовіру у союзників.

Він зазначив, що без взаємодії з роботами з українськими медіа, Сили безпеки та оборони самостійно не встоять. Юсов зауважив, що у планах ворога розширити внутрішній фронт, щоб розколоти суспільство.

Представник ГУР МО закликав українські медіа виважено ставитися до інформації. Оскільки, війна впливає на моральний стан людей.

Робота СБУ, РНБО та ГУР у напрямку викриття ворожих наративів й каналів їхнього поширення постійно ведеться

Очільник української розвідки Кирило Буданов розповів, що маніпуляції з боку ворожої пропаганди вбивають так само, як і зброя. Та закликав спільними зусиллями протидіяти російським наративам. За словами представника ГУР Андрія Юсова, росіяни у всіх війнах використовували пропаганду разом з танками та ракетами.

Водночас, за даними Служби безпеки, діяльність ворожих пропагандистських ресурсів повністю координується з адміністрації президента рф. До цього залучені усі російські спецслужби, у тому числі, ФСБ, ГРУ та служба зовнішньої розвідки. Окрім цього, поширюють потрібнідля кремля меседжі також цивільні «проксі-служби» для закріплення так званої «зневіри у перемозі України».

Представники ГУР, СБУ та РНБО повідомили, що росіяни вклали чималі кошти у просуванні потрібних ним наративів. Однак українські спецслужби ведуть активну роботу з протидії.

Наприклад, Центр протидії дезінформації при РНБО спільно з адміністрацією Тik-Tok заблокували десятки акаунтів, які поширювали недостовірну та маніпулятивну інформацію щодо перебігу російсько-української війни. Однак ворог продовжує створювати нові. До цього варто серйозно поставитися.

Клікбейтні та кричущі заголовки про війну шкодять

Під час дискусії наводили приклади, коли українські медіа, у тому числі телеканали, використовують клікбейтні заголовки у своїх матеріалах та відео. За словами присутніх, таким чином вітчизняні ЗМІ допомагають ворогу просувати «мову страху» й пригнічують настрої населення.

За даними досліджень, більшість читачів (близько 60%) не переходять на новину після прочитання заголовку. Попросили не виносити перебільшених чи акцентованих суджень, зокрема, використовуючи військову тематику без достовірного підтвердження.

Медіа необхідно уважно слідкувати, яку саме інформацію вони збираються подати у заголовку й який настрій вона може викликати у суспільства.

У проміжному підсумку, закликали представників медіа саморегулюватися й припинити використовувати таку практику, попри те, що кричущі заголовки допомагають отримати більше переглядів.

Показувати роботу державних структур, у тому числі ТЦК, потрібно комплексно

Центр протидії дезінформації при РНБО звернувся з проханням до ЗМІ показати роботу ТЦК комплексно, а не тільки поширювати окремо взяті з інтернету відео про «бусік, який всіх забирає».

У ЦПД запропонували зробити відеосюжети, які б показали шлях від отримання повістки, проходження ВЛК до потрапляння до навчального центру. Це допоможе змінити уявлення суспільства, що після повістки людина одразу потрапляє в окоп.

Звісно, не варто оминати увагою й випадки, коли дійсно у роботі центрів комплектування відбуваються проблемні випадки. Однак порекомендували досліджувати тематику більш глибоко. Звернутися за коментарем, більш широко розкрити питання, поспілкуватися із правоохоронними органами перед здійсненням публікації.

Як приклад навели ситуацію з очільником Рівненського РТЦК. Тоді низка телеграм-каналів поширила відео, на якому зображено військового, який цілується з жінками у робочому кабінеті.

Проте першоджерелом цього ролику був проросійський блогер Анатолій Шарій. Відтак, в українських ЗМІ, у першу чергу, мало постати запитання, звідки чоловік взяв це відео. Оскільки, відеозйомку вели з режимного об’єкта. А значить, що і поширювати його потрібно з великою обережністю.

Достовірність інформації має переважати над оперативністю та кількістю переглядів

Черговою темою для розмови було бажання українських медіа чимшвидше поширювати інформацію, щоб зібрати якомога більше переглядів.

До прикладу, новина про нібито смерть Короля Великої Британії Чарльза III розлетілася українськими медіа й телеграм-каналами. У цій публікації використовували й нібито офіційний документ з констатацією кончини.

Однак це був фейк, який першим поширив російський телеграм-канал. Представникам ЗМІ було достатньо перевірити інформацію, переглянувши офіційний сайт Букінгемського палацу.

Окрему увагу звернули на передрук публікацій західних медіа, де про різні події висловлюються анонімні джерела або журналісти з сумнівною репутацією. У більшості випадків, озвучені тези також є продуктом російської пропаганди, які спрямовують для пригнічення настрою українського суспільства.

Локальні та регіональні ЗМІ можуть допомагати у протидії ворожій пропаганді

Однією з останніх тез, яку обговорювали під час круглого столу стосувалася локальних та регіональних ЗМІ. Присутні погодилися із роллю, яку такі медіа можуть відігравати у протидії ворожій пропаганді.

Це, зокрема, пояснюється тим, що довіра у місцевого населення до локального ЗМІ більша, ніж до всеукраїнського. Й таким чином можна використати репутацію маленьких медіа для просування важливих для держави наративів.

Повне відео круглого столу – за посиланням.

Роль українських медіа в протидії дезінформації та інформаційним маніпуляціям під час війни

Нагадаємо, нещодавно у ГУР МО України повідомили, що кремль збільшив фінансування внутрішньої пропаганди до $500 млн.

Exit mobile version