Як визначити період овуляції для зачаття дитини? 

Овуляція, яка зазвичай відбувається один раз у кожному менструальному циклі, є ознакою того, що організм жінки вивільнив нову яйцеклітину і вона готова до запліднення. Знання ознак та вміння розрахувати, коли у вас фертильні дні, може допомогти вам ефективно визначити овуляцію, запобігти вагітності або планувати потомство.

Що таке овуляція?

Для початку важливо пояснити, що таке овуляція взагалі. Це особливий час у менструальному циклі, коли нова, зріла яйцеклітина рухається в маткову трубу. Овуляція є піком фертильності у всьому менструальному циклі. Тому заняття сексом в цей період дає вам найкращі шанси на зачаття дитини. Спостереження за менструальним циклом є одним з природних методів планування сім’ї і – у випадку здорових жінок, які мають регулярні менструації – дає можливість планувати вагітність. Окрім спостереження за організмом, для визначення днів овуляції також використовують циклічні комп’ютери та тести на овуляцію. Час овуляції зазвичай залежить від тривалості менструального циклу – коли цикл триває близько 28 днів, овуляція відбувається на 11-й день. При довших циклах овуляція може наступати на 18-й день.

Симптоми овуляції

Коли яйцеклітина дозріває і досягає потрібного розміру, вона виходить з яєчника і потрапляє в матку через маткову трубу. У цей час жінка відчуває ряд симптомів, які можуть свідчити про овуляцію.

  1.  До них відносяться зміни в цервікальному слизі, який під час овуляції стає більш рясним. Його консистенція нагадує білок курячого яйця.
  2. Ще одним симптомом, який може свідчити про овуляцію, є підвищений статевий потяг. Підвищення лібідо є особливо виправданим – адже статевий акт у цей час може призвести до зачаття.
  3. Також у багатьох жінок спостерігаються зміни в шийці матки, яка в фертильні дні стає м’якшою, глибшою, вологішою і відкритою.
  4.  На овуляцію також вказують чутливі груди і підвищена базальна температура тіла. Це результат дії прогестерону і може зберігатися деякий час, навіть до початку наступної менструації.
  5. У деяких жінок під час овуляції може спостерігатися невелика кровотеча – це результат падіння рівня естрогену.

І це ще не все – на овуляцію часто вказує біль внизу живота, в області яєчника, з якого вийшла яйцеклітина. Деякі жінки також відчувають загострення нюху або смаку. Щоб підтвердити, що ці симптоми супроводжують овуляцію, варто зробити тест.

Коли відбувається овуляція?

Менструальний цикл зазвичай становить від 23 до 35 днів, і від цього залежить час овуляції. Оскільки цикл кожної жінки дещо відрізняється, не варто покладатися на середні показники по популяції – важливо спостерігати за своїм організмом і визначати час овуляції індивідуально. Зазвичай овуляція відбувається за 12-16 днів до наступної менструації, але бувають випадки, коли вона настає раніше або пізніше. Тому при спробі завести дитину слід використовувати тести на овуляцію або вимірювати температуру тіла, спостерігати за слизовими виділеннями та іншими ознаками, що вказують на фертильність. Також може бути корисним календарний метод Огіно-Кнауса, “Щоденник шлюбу”. Це дає можливість вирахувати фертильні та безплідні дні без самоспостереження. Однак парам, які не зацікавлені в народженні дитини, слід утримуватися від статевих стосунків у фертильні дні.

Література

1. NHS Direct Health Encyclopedia: Infertility; Introduction. Available from: http://www.nhsdirect.wales.nhs.uk/encyclopaedia/i/article/infertility/ Accessed 17.03.14.

2. Булавенко, О. В., Фурман, О. В., Очеретна, О. Л., & Кельман, В. В. (2021). Особливості відновлення овуляторної функції у жінок.

3. Птуха, А. В. (2023). Прилад для неінвазивного дослідження овуляції у жінок (Bachelor’s thesis, КПІ ім. Ігоря Сікорського).

Exit mobile version