Якщо завтра тотальний блекаут: усе, що потрібно знати мешканцям та гостям Переяславської громади

У зв’язку з масованими обстрілами військами рф об’єктів енергетичної інфраструктури України, станом на ранок неділі 27 листопада, понад півмільйона жителів Київщини залишалася без енергопостачання. Протягом вихідних мешканці міста та сіл громади зіштовхувалися з короткочасними відімкненнями світла.

Якщо завтра тотальний блекаут: усе, що потрібно знати мешканцям та гостям Переяславської громади

Де зігрітися чи зарядити телефон, взяти воду чи зняти готівку, придбати їжу чи отримати першу медичну допомогу, як залишатися на зв’язку – ProSlav підготував все, що необхідно знати жителям та гостям Переяслава на випадок блекауту.

Пункти незламності в Переяславській громаді

За вранішнім повідомленням міського голови Переяслава Вячеслава Саулка у Facebook, жителям нашої громади, під загрозою нових обстрілів і тотального блекауту про який підозрює українська розвідка, слід подбати про запас води, їжі тривалого зберігання та всього необхідного, щоб вистояти, коли світла не буде кілька днів. Додає, що влада готується до можливих викликів.

«Якщо електроенергії не буде понад добу, у жителів Переяслава буде можливість набрати воду зі свердловин, які працюватимуть завдяки генераторам, на вул. Можайська, 6 та Новокиївське шосе, 1а. Також можна буде набирати воду в ємності з підвального приміщення будинків на Можайській, 6 та вулиці Святого Єфрема, 15. ВУКГ розвозитиме воду у мікрорайони міста. Графіки повідомлятимуть згодом. Зокрема, за потреби, задіюватимуть спецтранспорт з гучномовцями» – наголосив мер та нагадав що в громаді діють «Пункти незламності», наголосивши на актуальних адресах. Каже, там можна буде зарядити телефони, отримати доступ до інтернету та зігрітись у Переяславі та Дем’янцях:

Що з каналізацією? Зверніть увагу, що при знеструмленні міста перестають працювати каналізаційні насосні станції та очисні споруди. Мінімізуйте користуванням водовідведення.

Що з магазинами? Нагадуємо про те, що мережеві супермаркети самозабезпечені генераторами та паливом і будуть працювати за звичайним графіком: АТБ (вокзал), ЕКО маркет (Левада), ЕКО маркет (центр), Лоток (універмаг), Фора. У цьому ж контексті мова й про місцеві АЗС. До того ж, кількість підприємців які працюють безвідносно до централізованого електропостачання дедалі більшає.

Якщо завтра тотальний блекаут: усе, що потрібно знати мешканцям та гостям Переяславської громади

Що з медициною? Переяславська багатопрофільна лікарня інтенсивного лікування має можливість працювати автономно з генераторами та готова надавати медичні послуги. 

«На зв’язку»? Інформації по роботі операторів мереж стільникового зв’язку немає. Оператори зв’язку працюють у режимі національного роумінгу, тож робота хоча б одного зможе забезпечити зв’язком абонентів усіх операторів. Для цього необхідно зайти у «Налаштування», обрати розділ «SIM-карти», «Мобільні мережі» або «Стільниковий зв’язок». Обрати опцію «Мобільна мережа», «Підключення» або «Обрати “мережу» і вимкнути автоматичний режим. На екрані з’явиться перелік доступних мереж – ви можете змінити його на одну з мереж у списку.

Буде тепло? За відсутності електроенергії тепломережа припиняє свою роботу. Наразі ProSlav відомо, що міська влада, зважаючи на те «тепломережа – обласна» не має змоги забезпечити її генераторами, хоч і докладає всіх зусиль аби чим скоріше виправити цю ситуацію. У кулуарах міської ради ходять розмови, що рішення вже напрацьовуються.

Що з навчанням? Навчання у школах та садочках відмінено. 

Якщо завтра тотальний блекаут: усе, що потрібно знати мешканцям та гостям Переяславської громади

Як зігрітися вдома?

На Facebook-сторінці Міністерства охорони здоров’я оприлюднили кілька порад, як зігрітися вдома, якщо немає опалення.

Одягайте одразу кілька теплих речей (термобілизну, штани з натуральних тканин, в’язані речі, теплі шкарпетки. Додатково можна вкритися пледом чи ковдрою).

Ізолюйте приміщення. Важливо не дати теплу «виходити». Найперше, варто перевірити, чи не тягне холодом з дверей та вікон. Якщо тягне – утепліть так, як це робили ваші бабусі в дитинстві. І памʼятайте: все, що стоїть впритул до батарей, перешкоджає розповсюдженню тепла.

Відмовтеся від алкоголю. Він не зігріває взагалі, а дає лише уявне відчуття тепла. Під час вживання алкоголю розширюються судини, і кров приливає до поверхні тіла, водночас внутрішні органи тепло втрачають.

Виконуйте фізичні вправи. Рух – найкращий спосіб зігрітися. Навіть проста руханка на 15-20 хвилин допоможе побороти холод.

Використовуйте природне тепло. У сонячну погоду відкривайте штори – це додасть оселі декілька градусів тепла. Вночі їх варто закривати, щоб запобігти додатковому охолодженню приміщення. Пам’ятайте: штори не мають закривати батареї.

У МОЗ також застерігають дотримуватися правил пожежної безпеки і не використовувати для зігрівання духову піч або газову кухонну плиту. Це може призвести до отруєння чадним газом.

Якщо завтра тотальний блекаут: усе, що потрібно знати мешканцям та гостям Переяславської громади

Наостанок ProSlav ділиться порадами експертів, як пережити відімкнення світла у ліфті, якщо ви в ньому застрягли. 

Також дієвим буде спробувати роздивитись, що є навколо, наприклад лампочка, кнопки, двері чи власна сумка і спробувати їх торкнутися, добре буде, якщо вони будуть різними на дотик – як от холодні двері чи м’який шарф. «Це потрібно, щоб ми повернули стан свого тіла у «тут і зараз», бо у надмірній тривозі, коли відчувається панічна атака, то втрачається зв’язок з реальністю», – пояснює фахівчиня. 

Якщо ж телефонного зв’язку немає, то треба стукати у двері і кликати на допомогу. І головне пам’ятати – в ліфті боятися ви можете лише через темряву. «Ліфт не впаде, але те, що ви можете йому пошкодити двері і будете в цей час вилазити і вас може затиснути тими дверми, чи може поїхати. Незрозуміло, як відреагує ліфт на те, що ви його механічно пошкодите. Так, я розумію, це дискомфорт, але тут краще не робити зайвих рухів», – зазначає експерт що спеціалізується на обслуговуванні житлового фонду Шевченківського району міста Києва.

Коли застрягнути в ліфті вже стало доволі буденним, мешканці будинків зорганізовуються і ставлять так звані «тривожні валізки», для тих сусідів, які опиняться в заручниках ліфту. «Вода, вологі серветки, сухі, заспокійливе, дитячі підгузки, дитячий перекус, жіночий набір, свічка і просять, якщо щось використали, то поповнювати – це може статися з кожним», – показують свій набір в одній із багатоповерхівок столиці.

Exit mobile version