З 1 квітня право на відстрочку скасовується: працівників треба перебронювати за новими критеріями

З 1 квітня в Україні втрачають чинність старі бронювання військовозобов’язаних, тож ті, хто не пройшли процедуру перебронювання, можуть втратити відстрочку. Підприємства, які отримали критичність за новими критеріями, можуть подати списки на бронювання онлайн на порталі «Дія».

З 1 квітня право на відстрочку скасовується: працівників треба перебронювати за новими критеріями

Який строк перебронювання та бронювання?

Видання «Ми – Україна» роз’яснило, що з 1 грудня набули чинності нові порядки бронювання працівників та визначення підприємств критично важливими. Органи влади та адміністрації зобов’язали ухвалити нові галузеві та регіональні критерії критичності підприємств. Самі підприємства зобов’язали бронювати працівників лише через «Дію».

Строк дії відстрочок, виданих до 1 грудня 2024 р. і чинних на цю дату, продовжили спочатку до 28 лютого, а потім до 31 березня 2025 року.

Стандартний термін бронювання в «Дії» – 72 години для переведення заброньованих працівників на спеціальний військовий облік. 18 січня запровадили «швидке бронювання» для критичних підприємств, тобто без урахування цих строків. Спочатку воно діяло до 1 березня, а потім його продовжили до 1 квітня. Тобто з початку наступного місяця при бронюванні діятиме стандартний строк – 72 години, протягом якого працівники в разі перебронювання не матимуть відстрочки.

Який строк дії броні?

Термін дії відстрочки залежить від статусу підприємства. Для критично важливих компаній він становить до 12 місяців, а для тих, хто забезпечує ЗСУ та міжнародні організації, прив’язаний до терміну дії контракту. Держслужбовці та правоохоронці зберігають бронь на весь період мобілізації.

Працівники підприємств, критично важливих для забезпечення ЗСУ, спецустанов ООН, міжнародних судових органів, міжнародних та неурядових організацій та установ, членом яких є Україна відповідно до міжнародних договорів – на строк дії договору чи контракту.

Як підприємство оформлює статус критичного?

З 1 грудня 2024 року підприємства бронюють та перебронюють своїх працівників лише засобами порталу «Дія». Щоб стати критичним для економіки, підприємство має відповідати двом обов’язковим критеріям та ще мінімум одному з вказаних у порядку №76.

Обов’язкові критерії. Їх два – розмір середньої зарплати на підприємстві не нижче 20 000 грн (два з половиною розміри мінімальної зарплати) та відсутність боргів зі сплати податків та ЄСВ. Щодо розрахунку середньої зарплати на підприємстві спочатку хотіли брати до уваги останній календарний квартал, але з 5 березня рахують за останній календарний місяць.

Вимога про середню зарплату 20 000 грн за останній місяць не стосується:

Критерії критичності підприємства на вибір:

З 31 березня статус критичності, якщо його оформлювали за старими галузевими та регіональними критеріями, анулюють і не буде можливості забронювати та перебронювати працівників. Щоб його підтвердити, треба звернутися до профільного міністерства чи держоргана або до обладміністрації. Вони до 31 березня мали оновити та оновили критерії.

Як пояснили у Мінекономіки, підприємству, щоб отримати статус, треба:

Профільний орган має внести підприємство до єдиного переліку, який веде Мінекономіки, і це дає можливість бронювати працівників. Після оновлення підприємствам, як пояснили “Дії”, треба перевірити, чи в перелік внесли актуальні реквізити наказу про критичність за новими критеріями. Це можна зробити на порталі “Дія” на першому ж етапі оформлення броні: будуть дані про компанію та статус її критичності.

Перебронювання та бронювання тільки в «Дії»

Перебронювання. Оскільки до 31 березня чинною є бронь, надана за старими правилами, спочатку її треба анулювати. До 5 березня анулювати відстрочки можна було раз на місяць, але з цієї дати – кожні 5 днів. Тобто кожні п’ять днів критично важливе підприємство може перебронювати працівників.

Що анулювати бронь, треба:

Після ануляції, треба бронювати працівників знову.

Бронювання:

Далі треба чекати на обробку заяви. Термін переведення заброньованих працівників на спецоблік з 1 квітня становить 72 години. Без урахування цього строку переводитимуть на спецоблік заброньованих в державних органах, Національній поліції, НАБУ, ДБР, органах прокуратури, БЕБ, ДСНС, кримінально-виконавчій службі, Службі судової охорони, судах, установах системи правосуддя, органах досудового розслідування, на штатних посадах патронатних служб.

Скільки працівників можна забронювати?

Всіх військовозобов’язаних бронюють у таких випадках:

50% військовозобов’язаних бронюють, якщо вони:

В окремих випадках квоту можуть збільшити. Проте окрім квот на бронювання, треба враховувати, яких саме працівників взагалі треба включати у списки військовозобов’язаних, щоб вирахувати ліміт, та яких працівників взагалі можна бронювати.

Яких працівників можна забронювати?

Списки військовозобов’язаних. В списках військовозобов’язаних не враховують:

Також у списки не включають:

З 5 березня до списків військовозобов’язаних мають враховувати тих працівників, яких мобілізували після 18 травня 2024 року.

Непрацевлаштованого працівника чи того, якого немає в реєстрі “Оберіг” забронювати не вийде. Якщо ж і працевлаштований, і на обліку стоїть, а при поданні списків працівника в переліку на бронювання немає, можна заповнити форму про проблему. В Мінцифри будуть перевіряти дані разом із Пенсійним фондом щодо працевлаштування та в реєстрі військовозобов’язаних. Про результати обіцяють відповісти в електронному листі.

У заброньованого відстрочка має відобразитися у Резерв+ та не передбачено окреме її оформлення у ТЦК.

Нагадаємо, розширено перелік бригад, до яких можна приєднатися за «Контрактом 18-24».

Exit mobile version