Загроза теракту на Запорізькій АЕС: які можливі наслідки радіаційного інциденту

Як відомо, 22 червня 2023 року президент Володимир Зеленський виступив з екстреною заявою про те, що росія ймовірно готує терористичний акт з викидом радіації на Запорізькій АЕС. Що робити при можливій аварії на атомній станції, Proslav розповідав в одній з попередніх публікацій.

Про можливі наслідки радіаційної аварії для України розповів для Forbes Ukraine керівник експлуатаційного підрозділу ЗАЕС Олег Дудар.

Загроза теракту на Запорізькій АЕС: які можливі наслідки радіаційного інциденту
Загроза теракту на Запорізькій АЕС: які можливі наслідки радіаційного інциденту

До чого може призвести підрив охолоджувача на ЗАЕС

Нагадаємо, очільник ГУР Кирило Буданов допустив, що є загроза підриву чи аварії на електростанції, оскільки окупанти додатково замінували охолоджувач. Ставок-охолоджувач – це штучна водойма у вісім квадратних кілометрів для охолодження працюючих турбін енергоблоків.

На даний момент у всіх шести реакторах ЗАЕС не відбувається ланцюгова ядерна реакція. Кожен з блоків атомної станції має три системи безпеки, загалом 18 систем. Ці системи постійно відводять тепло від атомних реакторів та палива, що знаходиться як у реакторах, так і в басейнах зберігання на блоках.

Залишкове тепло, яке залишилося після зупинки ланцюгової ядерної реакції, з часом зменшується, але його треба постійно відводити. Якщо шандора, яка встановлена на ставку-охолоджувачі для продувки, буде підірвана, то це перешкодить подальшому охолодженню бризкальних басейнів.

Якщо не вживати заходів і втратити в них воду, через деякий час паливо в реакторах та басейнах витримки почне розігріватися та плавитися. Це може призвести до виходу радіоактивних продуктів у зовнішнє середовище, просочення їх у ґрунтові води та їх розповсюдження вітром.

Існує ще одна загроза, яка полягає в підриві не лише ставка-охолоджувача, але й трубопроводів або арматури бризкальних басейнів. У такому випадку може здетонувати вибухівка, якою замінували периметр станції.

Що ж стосується споруд ядерних реакторів, потужний вибух на відстані не зможе нічого зробити з паливом. Однак повністю руйнувати сам реактор і не потрібно, достатньо завдати пошкоджень та зруйнувати інфраструктуру систем охолодження. Після цього фізичні процеси та велика кількість надлишкового тепла сприятимуть розплавленню металу та бетону, що призведе до подальшого пошкодження.

Можливі наслідки теракту на ЗАЕС

Якщо теракт все ж станеться, він відрізнятиметься від Чорнобильської катастрофи. Більше нагадуватиме аварію на АЕС у префектурі Фукусіма. На ЧАЕС вибухнув реактор, там відбувалися інші фізичні процеси. Вітер розніс радіоактивне паливо.

«У даному ж випадку буде повільне витікання радіоактивної маси. Як її приборкати – питання. Ми ще не до кінця розуміємо фізику того, що станеться, які будуть властивості розплаву палива, металу, бетону, як все буде себе поводити. У науки немає остаточної відповіді. В атмосферу потрапить практично вся таблиця Менделєєва, елементи в активному стані, які будуть випромінювати радіацію сторіччя», – наголошує Дудар.

Мінімальні наслідки аварії – радіація забруднить все в радіусі понад 10 км навколо ЗАЕС. Якщо ж паливо прорве бетон в реакторах та потрапить у ґрунт та Дніпро, це можна вважати найгіршим сценарієм.

Керівник експлуатаційного підрозділу ЗАЕС зазначає, що за масштабами негативних наслідків, це буде трагедія не менша за аварію на ЧАЕС та «Фукусімі». Південь України буде втрачено на багато років.

Що кажуть з приводу загрози аварії на ЗАЕС у Центрі протидії дезінформації – читайте в матеріалі Proslav.

Exit mobile version