За повідомленням «Радіо Свогбода» нині в Україні триває конкурс на посаду директора Національного антикорупційного бюро – структури яка розслідує корупційні та інші кримінальні злочини, до яких причетні українські топ-посадовці. За посаду на яку обираються строком на сім років змагається 21 кандидат. Це фіналісти, які вже склали тести на знання законів та вирішення логічних задач. Попереду – співбесіди на доброчесність та компетентність.
Незалежність для НАБУ – це один із головних принципів, відповідно до закону, бо їхні підозрювані це, зокрема – народні депутати, судді, представники Офісу президента.
«Схеми» уважно придивилися до всіх кандидатів – і до деяких із них виникли питання. Серед інших до заступника голови Київської ОВА Віталія Власюка. Proslav переповідає про спостереження щодо кандидата на предмет його зв’язків із владою та доброчесністю.
Віталій Власюк один з двох кандидатів, які знайомі із заступником голови Офісу президента Олексієм Кулебою. Перший кандидат – це Віталій Власюк. Нині – він заступник голови Київської обласної військової адміністрації.
– Перед тим, як йти на конкурс, ви ж спілкувалися з Олексієм Кулебою? – запитав журналіст «Схем» у Віталія Власюка.
– Я повідомив його про свій намір, і він мене підтримав. Побажав мені успіхів.
Брат Віталія Власюка працює радником в Офісі президента і є секретарем робочої групи з питання санкцій проти Росії, яку очолює керівник ОП Андрій Єрмак і ексрадник президента США з питань нацбезпеки посол Майкл Макфол.
– Ваш брат є радником в Офісі президента? – запитав журналіст «Схем».
– Так, поки я можу тільки сказати, що я пишаюся роботою свого брата. І взагалі їхньою санкційною групою, – відповів Віталій Власюк.
– Чи не буде, на вашу думку, якихось преференцій?
– Є законодавство в даному випадку. В рамках законодавства – усі можливі реальні і потенційні конфлікти будуть вирішуватися, якщо йтиме мова про рекомендацію мене в трійку чи на призначення.
У кандидата на директора НАБУ є автівка Lexus RX 350 2020 року випуску та Tesla Model S 2017-го. Обидві придбані без кредиту, за словами кандидата.
Він також зміг дозволити подарувати дружині швейцарський годинник Rolex. А все тому, зокрема, що Власюк задекларував криптовалюту біткоїн.
– Це ви подарували дружині Rolex? – запитав журналіст.
– Так, – відповів Власюк.
– Ви полюбляєте цінні речі?
– Нормальний гарний годинник. І нормальний подарунок людині, з якою я перебуваю у таких стосунках.
Хоча кандидат каже, що сплачував 5% податків під час вироблення криптовалюти, її вартість, схоже, оцінював на власний розсуд.
«Декларація, на жаль, не дає можливості точно внести інформацію щодо такого виду діяльності як майнінг. Майнінг – це коли машинки працюють і виробляють криптовалюту», – сказав Віталій Власюк.
Після розмови «Схеми» проаналізували публічну адресу криптовалюти цього кандидата. Він сам її вказав у декларації.
По-перше, він суттєво занизив вартість, свої 10 біткоїнів Віталій Власюк оцінив в один мільйон гривень станом на 31 грудня 2021 року, хоча ринкова вартість їх була тоді, за словами антикорупційного експерта, у тринадцять разів більшою.
«Ціна 10,18 біткоїнів наприкінці 2021 року була еквівалентною 450 тисячам євро, в гривнях десь 13 мільйонів», – каже антикорупційний експерт Тілман Хоппе.
По-друге, за тією публічною адресою, за якою мали б розміщуватися його десять біткоїнів, насправді уже у квітні двадцять першого року не було жодного. «Схеми» попросили Хоппе проаналізувати єдину публічну адресу біткоїна без прізвища кандидата.
«Біткоїн повністю транспарентний (прозорий). Будь-хто може подивитися, якщо ви знаєте публічну адресу, на всі транзакції за всю історію конкретної публічної адреси. Ось ця інформація із таких публічних адрес системи біткоїн – це підтверджені докази, відповідно до рішення американського суду. Щодо цієї адреси можна зробити чітке твердження – там нуль біткоїнів прямо зараз і остання транзакція була у 2021 році», – сказав Хоппе.
«Схеми» запитали у кандидата Власюка – як він може пояснити всі ці неточності в декларації?
«Як воно все працює: є обладнання, яке генерує ці біткоїни. Воно щодня потрошку «капає» на один рахунок. Потім в якісь дні я їх знімаю, розумієте, і перекладаю на так званий «холодний гаманець». Дати адресу «холодного гаманця» неможливо», – сказав Віталій Власюк.
Так званий «холодний гаманець» – це, зокрема, спеціальний пристрій для зберігання криптовалюти. Як флешка. Експерти, з якими поговорили «Схеми», стверджують: але і в цьому випадку теж автоматично генерується публічна адреса. Але кандидат її не вказав.
– Є публічна адреса, автоматично вона присвоюється цьому гаманцю. Чому ви не можете її надати? – запитав журналіст Сергій Андрушко Власюка.
– Мені важко відповісти, тому що я не знаю такого. Я зробив так, як міг, і так, як знав. (…) Ви пробували декларацію заповнювати самі? Просто цікава ваша думка. Її легко заповнювати? Там на кожному кроці тобі кажуть – «логічна помилка». І ти намагаєшся зрозуміти, в чому логічна помилка. І в якийсь момент вже просто за щастя, щоб воно вже прийняло твою декларацію, тому що інакше ти порушиш обов’язок і її не подаси, – відповів кандидат.
У одному з базових критеріїв доброчесності зазначено – належне декларування. Чого кандидат Власюк, принаймні в інформації про свої біткоїни, схоже, не продемонстрував.
Конкурсна комісія, половина якої це міжнародні експерти, має відібрати з 21-го фіналіста трьох кандидатів. Це мають зробити після співбесід на доброчесність і компетентність. Як саме визначатимуть трьох кращих кандидатів ще остаточно не зрозуміло і голові цієї комісії.
Визначити одного переможця у конкурсі на посаду директора НАБУ із трьох відібраних кваліфікаційною комісією кандидатів має Кабінет міністрів. За якими критеріями обиратимуть переможця у законі не прописано.