У Переяславі виступив дует українських виконавців Chico & Qatoshi. Концерти, що відбулися 9 квітня в актовому залі Університету Григорія Сковороди в Переяславі, стали нагодою не лише насолодитися улюбленими піснями, а й підтримати українське військо. На місці події був і кореспондент Proslav.

Хто такі ці Chico & Qatoshi та чому вони такі популярні?
Таке питання автор цих рядків отримав щонайменше п’ять разів за день. Chico & Qatoshi – це дует українських реп та хіп-хоп виконавців Романа Коваленка та Миколи Сопронюка. Хлопці почали співпрацю у 2021 році з пісні «Панночка», а невдовзі об’єдналися в дует.
Їхній хіт «Допоможе ЗСУ» зібрав більше семи мільйонів переглядів у мережі, його переспівували військові, а написали його за три дні. Chico & Qatoshi поєднують творчість, концертну діяльність і волонтерство. За кілька років спільної діяльності їх репертуар зріс разом з популярністю – у цей вечір хлопці виконали свої найвідоміші хіти, що підкорили стрімінгові платформи: «Панночка», «Картьє», «П’яний соціум», «Перламутрові сльози», «Белла», «Вініли», «Тайною» та інші. Звісно ж, найбільше чекали, а відтак бурхливо реагували на «Перламутрові сльози», «Акації», «Ластівки», «Допоможе ЗСУ» й «Покохай мене».
Виконавці віддячили переяславцям за два «sold out» зірковим подарунком
Квитки на перший концерт, анонсований на 19:00, розкупили дуже швидко, відтак за тиждень до події виконавці анонсували додатковий концерт о 17:00, квитки на який теж розкупили. Приїхали й прихильники з сусідніх Борисполя та Яготина. Під час самого концерту хлопці зізналися, що таке в історії їхніх виступів вперше – віддячили, запросивши виступити ще й друзів з гурту «100лиця» (саме з ними вони виконують свій найпопулярніший хіт про «Білі троянди» – прим.авт.) Вони також виконали кілька пісень для публіки та, звісно, кілька разів виходили для виконання свого спільного хіта «на біс».
Благодійна складова та відповідальність за безпеку глядачів
Слід наголосити, що у залі тривав активний збір коштів на автівки для ЗСУ, який за час вторгнення виконавця придбати вже близько 300. Збирали через скриньку на вході й по залу, QR-код на екрані, а також аукціони, на яких розіграли прапори з автографвми музикантів. Цього разу Переяслав зібрав 124 600 гривень. Сподіваємося, ці гроші допоможуть передати ще одну, а можливо, і не одну, автівку на передову.
Під акомпонемент виконання пісні «Душа», присвяченої всім полеглим військовим і мирним жертвам російсько-української війни, в Україні було оголошено повітряну тривогу. Хлопці не знехтували правилами безпеки – концерт зупинився на понад півгодини і продовжився після відбою, коли люди повернулися з укриття.
Плейбек і потреба у клубному майданчику: суб’єктивні роздуми
Більшість треків супроводжував плейбек з домішками прописаного вокалу – це відчувалося, хоч, у висновку, і не зменшувало драйву виступу. Подумалося, що можливо б наявність живих сесійних музикантів (драмера, гітариста) і менша кількість вокального плейбеку додали б виступу ще більшої щирості і драйву.
Також концерт ще раз актуалізував питання того, що Переяславу критично бракує локації клубного формату – зі сценою і фан-зоною, де охочі могли б вільно відриватися і танцювати під запальну музику. Нічний клуб «Адреналін», де колись вирувало клубне життя і були подібні можливості (принаймні, поки там у 2015-х не розібрали сцену), залишився в історії. А наявні заклади, на прикрість, з різних причин не можуть задовольнити цієї потреби.
І не треба нарікати на війну – відсутність майданчика для такого роду заходів була ще задовго довоєнною проблемою, яка істотно сповільнювала культурний рух міста. Багато виконавців не приїздили сюди саме через це. Врешті, не секрет, що незрідка музика вимагає простору для енергії.
Ще кілька слів про культуру і відповідальність переяславців
Під час концерту Chico & Qatoshi звернулися до публіки з проханням не знімати одну з пісень, яку вони планують подати на Нацвідбір на «Євробачення» (за правилами, пісня не має з’являтися в інтернеті до жовтня поточного року аби претендувати на участь – прим.авт.). Це був момент довіри між артистами й аудиторією. На жаль, не всі її виправдали: з десяток глядачів все рівно знімали усе це на телефон. Про те, як на обидвох концертах люди перебивали ведучого своїми недоречними коментарями, і згадувати не будемо. І це – ще два нагадування про те, як нам бракує культури взаємної поваги.
Про єдність міста та країни як рису вечора
Chico – з Луганщини, Qatoshi – з Чернівців. І їхня творчість – ще один приклад того, як українці зі Сходу і Заходу творять єдину, сильну, яскраву культурну хвилю. І ця хвиля – справді на часі. Врешті, два «аншлагові» концерти Chico & Qatoshi – це про зустріч міста з самими собою. Хтось виходив з концерту, хтось заходив на наступний, але головне – всі бачилися. А в час, коли війна постійно розриває зв’язки, будь-який концерт стає ще й приводом для живої комунікації. І це не менш важливо, ніж сам виступ.