Днями у Меморіальному музеї Григорія Сковороди розпочався культурно-мистецький проєкт «Рушник зцілення». Його ідея у створенні рукотвору з традиційним переяславським орнаментом. Над полотном працюватимуть жінки, які втратили своїх рідних на війні – дружини та матері полеглих Героїв, повідомляє Proslav.

Проєкт є спільною ініціативою Національного історико-етнографічного заповідника «Переяслав» та Центру соціальних служб Переяславської міської ради. Значну допомогу в організації надали Тетяна Серебреннікова та Лариса Савчук – організаторки та учасниці численних благодійних і волонтерських мистецьких ініціатив, майстрині традиційної української вишивки. Саме вони надали високоякісні матеріали для роботи – зокрема, іспанський льон.


Тетяна Серебреннікова, яка очолює відділ краєзнавства Публічної бібліотеки імені Лесі Українки в Києві, має чималий досвід у реалізації схожих проєктів. Серед них – «Льолямарафон», «Оберегова вишита сорочка» та «Вишиті болем» – останній був створений для жінок, які зазнали сексуального насильства під час війни. Цим досвідом вона поділилася з майстринями Переяслава. Разом із посестрою, психологинею Ларисою Савчук, вони допомогли жінкам зробити перші стібки на рушнику.
На запрошення Центру соціальних служб відгукнулися близько десяти жінок, які втратили найрідніших на фронті. Співавторка проєкту, завідувачка музею Сковороди Тетяна Радіоненко, розповіла учасницям про символіку та сакральний зміст української вишивки:
«Вишивання – це медитативна творчість, що заспокоює й допомагає відволіктися від болю. Ми взяли за основу традиційний рушник ХІХ століття з села Лецьки, що зберігається у фондах нашого заповідника. На ньому зображені дерево життя і дві жінки з квітами – це образ єдності поколінь. Через вишивку ми об’єднуємо не лише творчість, а й психологічну підтримку та щире, тепле спілкування».
За словами організаторок, учасниці проєкту не лише опановуватимуть нові техніки вишивки, а й, передусім, спробують віднайти розраду та натхнення. Майстрині переконані: це сакральне заняття ще здавна допомагало українським жінкам витримувати найважчі часи.
«Спільну роботу – вишивання рушника за мотивами давнього переяславського – пропонуємо виконувати разом у теплому жіночому колі мамам і дружинам полеглих Героїв. Ми присвячуємо нашу вишивку, нашу безмежну любов, вкладену в неї, найріднішим – Героям, які стали до лав Небесного війська і звідти продовжують нас оберігати», – підсумувала Тетяна Радіоненко.
Жінок, які втратили на війні найдорожчих, запрошують до цього особливого простору. Зустрічі відбуватимуться щосуботи. За додатковою інформацією – звертатися у приватні повідомлення за посиланням.
Нагадаємо, переяславська студія «Міраж» вразила журі Міжнародного конкурсу-фестивалю «PROFEST».