У Переяславі група підлітків робить те, що не кожному до снаги: вони дарують радість незнайомцям, допомагають тваринам і військовим. Свої добрі вчинки знімають на відео, які «залітають» у TikTok. Їхня історія почалася з простої ідеї, переросла у справжній рух і фан-зустрічі з однолітками. Хто ці хлопці, що їх надихає і як вони поєднують підліткові мрії з амбітними цілями? Розповіли у інтерв’ю Proslav.

Ми зустрічаємося у парку Тараса Шевченка – наші співрозмовники Даня та Артем (Переяславський ліцей імені Володимира Мономаха), Ярослав (Переяславський військово-спортивний ліцей «Патріот») й Рома (нині навчається у одному зі столичних коледжів).
Хлопці з все почалося, і де знайшли натхнення на такий важливий проєкт?
Ми не брали прикладів, усе придумали самі. Ми завжди в побуті допомагали друзям, батькам. Для нас це природно. Усе почалося на стадіоні «Колос», де ми проводили своє дозвілля. Там були якісь жіночки, і знайшли квіти і запропонували подарувати їх комусь із них. Спочатку ніхто не наважився, бо було страшно. Але один хлопець таки побіг, подарував їх, і якось склалося зняти це на відео. Воно вийшло вдалим, «залетіло» у ТіkTok – отримали багато переглядів та схвальних коментарів. Побачили, що навіть одна квітка може відкрити щиру радість, наприклад, у бабусі. Це нас надихнуло робити більше.
Позитивні коментарі, лайки, перегляди мотивували хлопців просувати цю ідею далі. Потім вони почали годувати собачок, допомагати людям. Врешті, зібрали 1900 грн і передали їх волонтеру Руслану Стародубу. Отримали в дарунок від нього шеврон і тубус.
Філософія юних тіктокерів проста: добро не потребує пафосу, воно в маленьких щоденних діях
Що для вас важливо більше: добрий вчинок чи популярність у соцмережах?
Добрий вчинок важливіший, але перегляди та донати допомагають робити більше добра. Більше переглядів – більше донатів, більше можливостей допомогти. І приємно бачити, як люди радіють – бабусі, дідусі, жінки.
На яких платформах ви наразі представлені і якою є актуальна кількість підписників?
TikTok, YouTube, Telegram, Instagram, але останній не дуже активно ведемо наразі. Найбільше зосереджені на TikTok і YouTube. У TikTok (на момент виходу цього матеріалу) понад 2300 підписників, ціль до кінця літа – 10 000. На YouTube – 126 користувачів, а хочемо 1000, щоб увімкнути монетизацію. Instagram поки не дуже просуваємо, але плануємо розвиватися й там.
Чи пробували раніше щось знімати для соцмереж?
Раніше, ще малими, пробували знімати едіти (короткі відеоролики, створені шляхом монтажу – прим.авт.), але це було досить несерйозно, хоч і «залітало». Знання з монтажу частково залишилися звідти. Але знімати з відкритим обличчям тоді ще не думали. Зараз із досвідом усе по-іншому.
У юному віці хлопці вчаться балансувати між дружбою та спільною справою
Як нині розподіляються обов’язки у вашій команді, і чи, бува, не сваритесь?
У нас немає чіткого розподілу, всі роблять усе. Хтось бере на себе монтаж чи веденню акаунтів, хтось готує дописи в Telegram. Але традиційно ми сідаємо разом і придумуємо ідеї. Друзі кажуть, що ми віддалилися через зайнятість, але ми стараємося спілкуватися, як раніше. У команді сварки бувають, наприклад, через нерівний розподіл обов’язків. Буває, що комусь доводиться виділяти 65% свого часу на це все, тому пробуємо більше делегувати. Знайшли дівчинку на зйомку і монтаж – вона зняла наше нове відео для YouTube на два телефони. Нам передали 101 троянду і запропонували роздарувати їх людям – вийшло класно.
Ви створюєте тренди чи слідкуєте за ними і підхоплюєте?
50/50. Якщо знайдемо щось цікаве в TikTok, можемо переробити під себе. Але свої ідеї – у пріоритеті. Є круті задуми, але потрібне фінансування. Є певний план, але поки не дуже структурований. Часто ідеї приходять спонтанно.
Якщо не секрет, то скільки витратили на добрі справи наразі?
За підрахунками, десь 5000 грн, може, більше.
Як все працює на практиці, і звідки берете кошти на добрі справи?
Спочатку скидалися самі: хтось працює в магазині, хтось із батьком на будівництві, хтось просив батьків. Згодом люди починають самі пропонувати допомогу. Наприклад, одна людина скинула 400 грн, ми подякували в Telegram, і в коментарях все частіше почали писати: «Скиньте карту, я теж допоможу». Потім ми запустили конкурс: скидаєш 1 грн – береш участь, вказуєш ім’я та нік. Призи – навушники або набір для догляду за обличчям. Але люди відмовилися від призів, ми доклали гроші і вирішили передати кошти на притулок.
Виявилося, що притулку потрібна лише стерилізація (1600 грн), а у нас було 1900 грн. Тож ми віддали ці кошти військовим, бо вважали, що так буде корисніше. Звісно ж якби було більше коштів, то ми б їх розподілили за різними напрямками.
Напрямків дійсно багато. Не плануєте зосередитися на чомусь одному?
Ні, й надалі плануємо допомагати всім: військовим, тваринкам, бабусям, в планах – допомога дітям із малозабезпечених сімей й дитячим будинкам. Хочемо робити якомога більше добра.
Ця команда – справжній зріз української молоді: школярі з різних шкіл, об’єднані спільною ідеєю
Чи підходить Переяслав для таких ініціатив? Як змінилося ваше ставлення до людей?
Переяслав – хороше місто для таких справ. Люди почали до нас дуже добре ставитися, допомагати. Наше ставлення до міста не змінилося, навпаки – посилилося бажання його прославити. Думка про людей покращилася, адже багато хто підтримує. Через це, певно, змінився світогляд кожного з нас – стали ще більше цінувати підтримку людей.
Якою була нейнеочікуваніша реакція на вашу діяльність, від кого вона була?
Нещодавно на стадіоні ми проводили ефір, і зібралося багато людей, які кричали «Добро Переяслав». Це було дуже круто. Люди просять сфотографуватися, підходять під час ефірів і просять автографи.
Що кажуть вчителі, чи не дорікають мовляв «краще б до НМТ готувалися»?
Вчителі нас підтримують, директорка сказала: «Молодці, продовжуйте».
Чи запозичували вашу ідею в інших містах? Маєте послідовників?
Поки не стикалися, але хочемо запустити конкурс: знімайте добрі справи, відзначайте нас, а ми дамо призи за найкращі вчинки. Це розкрутить і нас, і ідею добра.
А чи стикалися з хейтом чи нерозумінням, вас вже звинувачували у «замовності» таких відео?
Був один чоловік який казав, що ми даруємо пакунки бабусям, а потім забираємо. Це неправда, але такі чутки були. Дратує, коли хтось нічого не робить сам, а когось іншого пробує очорнити. Загалом хейту мало, переважно підтримка.
Хто з переяславців чи відомих людей надихає? З ким хотіли б мати колабу, або, можливо, хтось вже відгукувався про вас?
Не обезцінюємо здобутки інших переяславців і, особливо, волонтерів, але для нас це – Руслан Стародуб. Можливо тому що ми з ним найбільше знайомі. Він робить добрі справи, не боїться їздити до військових на «нуль». Розуміє ризик, але все одно робить свою справу. З відомих українців надихає Сергій Притула. Ми писали відомим людям, і нещодавно Дмитро Дадак, перекладач боксера Олександра Усика, скинув нам 1000 грн. Ми були в шоці, написали йому у Facebook – виявилося, що це реально він зробив і ми нічого не наплутали.
Які місця в Переяславі вас надихають, і чого, на вашу думку, бракує нашому місту?
Ми любимо гуляти, спілкуватися, пити каву разом. Місто надихає, але бракує сучасних дитячих майданчиків і місць для молоді. Є одна площадка на стадіоні, але її мало, і вона потребує ремонту. Хочемо, щоб місто стало більш комфортним для всіх.
Які перепони є у вашій діяльності наразі?
Основна проблема – узаконення діяльності. Наприклад, під час сходин на площі ми розуміли, що не можемо офіційно збирати кошти без сплати податків. Зараз плануємо оформити ГО чи ФОП на батьків, бо ми неповнолітні. Даня вже телефонував до міської ради, аби дізнатися як це краще зробити.
Яка ваша головна мета, чого прагнете?
Хочемо досягти 100 000 підписників за рік. Заробіток із подарунків у TikTok наразі є невеликим – 600 грн, які цього разу витратили на штатив. Решта коштів завжди йде на добрі справи.
Хлопці чітко бачать свою аудиторію і знають, як використовувати соцмережі для просування
Які б поради дали тим, хто хоче почати щось робити в TikTok чи на YouTube?
Не бійтеся камери, пробуйте все, розвивайте сторінки і не зважайте на хейт який може трапитися на початку. Обирайте нішу, де кількість потенційних негативних коментарів буде зведена до мінімуму, як от наша – добрі справи. Показуйте, на що здатні, і не соромтеся. Коли у вас з’явиться багато переглядів і підписників усі питання до вас почнуть відпадати самі по собі.
Також хлопці підказують, що найкращий час для ефірів у TikTok – 20:00–21:00. Згідно їх досвіду, у такий час навіть у початківців ефіри збирають від 50 до 130 людей. Кафе для ефірів не дуже підходять через шум, тому частіше знімають щось у когось вдома чи в парку. Зауважують, що для якості відео потрібен штатив, бо без нього знімати досить незручно. На момент виходу цієї публікації, придбали його за донати.
За вашими спостереженнями, чи впливають російські тренди на молодь у Переяславі?
Бачимо таку тенденцію. Ми не проти тих, хто слухає російську музику – це їхній вибір. Але на своїй сторінці використовуємо лише українську мову та музику, просуваємо українське. Хочемо розкрутити Переяслав і український контент.
Що дивитесь і читаєте безпосередньо ви?
Читаємо книжки про фінансову грамотність накшталт «Найбагатший чоловік у Вавилоні», дивимося youtube-канал «MrBeast», який теж робить добрі справи.
Хлопці демонструють зріле розуміння: популярність – це інструмент, а не самоціль
Що б ви сказали тим дорослим, які сприймають вас як «покоління ТікТок» і не дуже розуміють?
Дорослі часто не розуміють, як TikTok може бути серйозним, але батьки підтримують. Мама Дані каже, що це може бути його майбутнім. Під час зйомок іноді спостерігаємо таке, що хтось думає, що це розіграш – бояться камери, не беруть квіти. Ми ж хочемо довести, що це соціальна сила для добра.
Яке майбутнє вашого проекту? Що буде, коли закінчите школу і постане потреба роз’їхатися?
Якщо розкрутимо TikTok до стабільної заробітної плати, то не плануємо покидати Переяслав. Хочемо зробити проєкт брендом, але не плануємо розходитися. Якщо кожен піде своїм шляхом, це буде вже не те. Але все рівно хочемо здобути вищу освіту.
Що побажаєте переяславцям?
Спробуйте робити добрі справи – від цього стає легше на душі. Не бійтеся пробувати щось нове, зокрема в TikTok, але робіть усе з головою. Молоді – будьте добрими один до одного.
Їхня історія – це приклад того, як молодь може змінювати світ, починаючи з рідного Переяслава. Хлопці не лише побачили радість в очах людей, а й відчули силу соцмереж, які дозволяють маленькими добрими справами підкорювати тисячі сердець. Їхній перший успіх став поштовхом до створення контенту, який поєднує щирість і вірусність.
Ініціативу можна підтримати за реквізитами:
Банка: https://send.monobank.ua/jar/9Liwg1HFbe
Карта: 4441 1111 2568 1043