Кілька днів тому міністерка соціальної політики України Марина Лазебна в ефірі телемарафону єдиних новин #UAразом коментуючи існування проблеми перевантаженості установ соціального захисту населення, до яких зараз звертаються переселенці з заявами про реєстрацію ВПО, зазначила, що вже зареєстровано 1 млн 661 тис внутрішньо переміщених осіб для подальшого оформлення таким особам допомоги на проживання.
Пришвидшити цю процедуру, за її словами, має впровадження нової функції в програмі «Дія», як у мобільному застосунку, так і на веб-порталі. За лише першу добу таким чином надійшло 70 тис заяв, з яких 6 тис вже оброблено, люди зареєстровані і отримали свої довідки через «Дію».
Водночас у Порядку надання допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам (далі – Порядок) (ПКМУ № 332 від 20.03.2022 року) вчергове відбулись суттєві зміни. Кабінет Міністрів України своєю постановою від 16.04.2022 року № 457 «Про підтримку окремих категорій населення, яке постраждало у зв’язку з військовою агресією Російської Федерації проти України» визначив, що зазначена допомога за березень і квітень 2022 року надається всім ВПО, а починаючи з травня така допомога надаватиметься тим ВПО, які: перемістилися з території територіальних громад, що розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій або перебувають в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні), а також внутрішньо переміщеним особам, у яких житло зруйноване або непридатне для проживання внаслідок пошкодження і які подали заявку на відшкодування відповідних втрат, зокрема через Єдиний державний вебпортал електронних послуг.
Однією з умов надання допомоги раніше було знаходження особи на обліку як ВПО на відповідній території, де може надаватися допомога в рамках Програми «єПідтримка», перелік яких затверджений розпорядженням Кабінету Міністрів України від 6 березня 2022 р. № 204.
З травня 2022 року умовою для призначення допомоги ВПО є віднесення території, з якої відбулось переміщення особи, до Переліку територіальних громад, що розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій або які перебувають в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні) (далі – Перелік). За змістом постанови № 457, цей Перелік затверджується Міністерством з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій за погодженням з Міністерством оборони на підставі пропозицій відповідних обласних, Київської міської військових адміністрацій.
Наразі цей Перелік, що згадується в постанові, не опублікований. Слід сподіватися, що тривалої затримки з його створенням не станеться.
ProSlav триматиме руку на пульсі ситуації.