Український народ уже 101 день бореться проти російських окупантів. Ціною неймовірних зусиль ми вже пройшли шлях створення нації більший, ніж за останні 100 років. Українці показали, що є найхоробрішою нацією, а українська армія – одна з найсильніших. Саме наші воїни повністю розвіяли міф про російську армію як «другу у світі».
Сили оборони України успішно протистоять агресору на всіх напрямках, впевнено знищують живу силу й техніку противника, а також на окремих ділянках фронту змушують ворога відступати.
БОЙОВІ ДІЇ
- Весь світ побачив наш спротив і повірив у те, що ми можемо перемогти, саме тому всі цивілізовані держави згуртувалися довкола України й допомагають нам у нашій боротьбі. Наші військові отримують передову зброю з різних держав, швидко освоюють її та ефективно використовують у бою.
- Боротьба проти агресора ведеться не лише на передовій, а й на дипломатичному, інформаційному та кібер фронті. Українці по всьому світу гуртуються і кують перемогу волонтерством, інформаційною та економічною підтримкою. Кожен громадянин нашої держави на своєму рівні докладає зусиль для перемоги над окупантами.
- Як повідомляє Британська розвідка, за 100 днів свого вторгнення росія не змогла досягти жодної стратегічної цілі в Україні.
Окупантам не вдалося досягти своїх початкових цілей із захоплення Києва та українських центрів влади. Після провалу початкового плану рф зосередила свою увагу на Донбасі. Сьогодні росія контролює понад 90% Луганської області, однак досягла цього за рахунок значних втрат ресурсів. Водночас рф не змогла створити маневр чи рух на інших фронтах чи напрямках і всі вони перейшли до оборони.
- Українські військові розвивають свій успіх на певних ділянках фронту. Як повідомляє Генштаб, на Слов’янському, Сєвєродонецькому, Криворізькому напрямках, а також поблизу Красногорівки та Полтавки російські загарбники отримали відсіч ЗСУ і відступили.
Окремі підрозділи 150-ї мотострілецької дивізії 8 загальновійськової армії рф на Попаснянському напрямку зазнали значних втрат, щонайменше 50% особового складу, озброєння та техніки.
«Особовий склад противника деморалізований, що обумовлено постійним переносом термінів їх ротації. Це призводить до відмов особового складу від участі в бойових діях»
- Найскладнішою на сьогодні залишається ситуація в Сєвєродонецьку. Попри значну перевагу окупантів у живій силі й техніці наші захисники продовжують чинити опір та утримують частину міста.
ЗСУ звели нанівець спроби російських окупантів захопити кілька селищ на Сєвєродонецькому напрямку і змусили російські війська відійти з цих позицій.
- На думку експертів Інституту вивчення війни (ISW), окупантам може не вистачити сил на захоплення Донецької області. Свій наступальний потенціал загарбники розтратять у боях за Сєвєродонецьк. Саме тут вони докладають максимум зусиль, аби командування рф могло відзвітувати своїм громадянам про хоча б якусь «перемогу».
- росія воює в Україні як у добу Середньовіччя, вчиняючи масштабні вбивства цивільного населення та руйнування житла, а також грабуючи ресурси на захоплених територіях.
Про це заявив постійний представник США при ОБСЄ Майкл Карпентер.
Він наголосив, що варварство росіян можна пояснити лише тим, що рф мала на меті змусити цивільних людей тікати з власних домівок, і таким чином позбутися місцевого населення в окупованих районах.
- Експерти наголошують, що санітарні втрати окупантів станом на 3 червня перевищили 58 тис. осіб. Таким чином окупаційні війська за 100 днів повномасштабної війни в Україні втратили убитими, пораненими й полоненими понад 50% від своєї початкової кількості.
СИТУАЦІЯ В УКРАЇНІ:
- Президент України Володимир Зеленський з нагоди 100 днів повномасштабної війни записав на Банковій відеозвернення разом із прем’єром, главою ОП та учасниками переговорної групи України з РФ. Він повторив репліку, сказану на другий день війни 25 лютого, у якій він спростував закиди російських пропагандистів про свою загибель чи втечу.
«Лідер фракції тут, голова Офісу Президента тут, Прем’єр-міністр Шмигаль тут, Подоляк тут, Президент тут. Наша команда набагато більша. Збройні сили України тут. Найголовніше – наш народ, народ нашої держави тут. Захищаємо Україну вже сто днів. Перемога за нами».
- За 100 днів повномасштабної війни в Україну заїхали майже 2,7 млн людей. За минулу добу в країну прибули 33 тисячі українців.
- Державне підприємство НАЕК «Енергоатом» та американська компанія Westinghouse Electric Company домовилися про будівництво нових енергоблоків АЕС та збільшення обсягів постачання ядерного палива.
2 червня були підписані 3 угоди про посилення співпраці між компаніями, що суттєво посилить енергонезалежність України.
Згідно з угодами, буде збільшено кількість енергоблоків АЕС, що будуватимуться в Україні, з 5 до 9. Це реактори нового покоління з найкращими в галузі експлуатаційними характеристиками.
- Для термінового відновлення критичної інфраструктури й проведення першочергових некапітальних ремонтів деокупованих областей український уряд упродовж двох місяців після звільнення виділив 2,4 млрд. грн. Наразі триває перший етап відбудови.
СИТУАЦІЯ В РОСІЇ:
- Російські пропагандисти почали готувати населення країни-агресора до неочікуваної воєнної поразки.
- Поле діяльності російських пропагандистів продовжує скорочуватися.
Після заборони російських телеканалів у країнах ЄС уряд Молдови схвалив закон, який забороняє транслювати російські новинні програми.Заборона стосується і радіо, і телебачення. У Молдові дозволять лише розважальний російський контент. Від російської пропаганди Кишинів відмовилася через те, що саме Молдова може стати наступною ціллю для путінської військової агресії.
- Громадяни країни-агресора стають ізгоями в усьому світі, причому й на офіційному рівні також. Як стало відомо, тепер представникам компаній рф заборонено вхід у будівлю Європейського парламенту.
- Видання Financial Times пише, що російські компанії зіткнулись з технологічною кризою через санкції Заходу. Уже зараз у рф виникла серйозна нестача напівпровідникових схем, електричного та компʼютерного обладнання.
- «Яндекс» протягом години втратив $1,3 млрд на фоні новин про санкції ЄС проти засновника компанії Аркадія Воложа.
- Китай дедалі більше дистанціюється від росії і сприймає її зараз виключно як свою сировинну базу, де можна взяти дешеві ресурси. При цьому КНР намагається не наражатися на санкції з боку США та інших держав.
- Літак російського «Аерофлоту» був затриманий на Шрі-Ланці. Йдеться про Airbus A330 «Аерофлоту», який учора вранці прибув до Коломбо, але не зміг вилетіти назад. Рішення ухвалене на вимогу лізингової компанії з Ірландії Celestial Aviation, яка є власником літака. Раніше росія викрала десятки лайнерів, відмовившись повертати їх власникам.
МІЖНАРОДНА ПІДТРИМКА
- 3 червня, набув чинності шостий пакет санкції ЄС проти росії.
Обмеження передбачають заборону на імпорт сирої нафти та деяких нафтопродуктів із росії. Поетапна відмова від сирої нафти займе майже півроку, а від нафтопродуктів – до восьми місяців.
Також санкції ЄС передбачають відключення від міжнародної системи SWIFT ще трьох російських банків – Сбербанку, Московського кредитного банку та Россільгоспбанку. Крім них, від системи відключать Білоруський банк розвитку та реконструкції.
ЄС розширив перелік компаній та осіб, яким буде заборонено продавати товари подвійного призначення. Туди увійдуть, як росіяни, так і білоруси. У ЄС забороняють мовлення пропагандистських телеканалів “Россия 24”, “Россия РТР” та ТВЦ.
Персональні санкції застосовано проти військовослужбовців, які керували підрозділами під час війни на території України, політиків, пропагандистів, бізнесменів і членів родин осіб, які раніше потрапили під обмеження. Серед інших, це кілька співробітників РИА Новости, керівник «Роскомнадзору» та депутатка Держдуми Аліна Кабаєва.
Компанії, які потрапили під санкції, прямо або опосередковано працювали в інтересах російської армії та керівництва РФ.
- США запровадили нові експортні обмеження проти 71 компаній з росії та Білорусі за агресію проти України.
У список, зокрема, потрапили Центральне морське конструкторське бюро «Алмаз», Центральне конструкторське бюро морської техніки «Рубін», Авіаційний комплекс ім. С.В. Ільюшина, Дослідно-конструкторське бюро імені А. С. Яковлєва та компанія «Газпром нафта шельф»,
- Більшість громадян шести з дев’яти країн Центрально-Східної Європи підтримують вступ України в ЄС і НАТО. Про це свідчить опитування аналітичного центру GLOBSEC із Братислави.
- Канада виплатить фінансову допомогу українцям, які прибули в державу за програмою Канадсько-українського дозволу на екстрені подорожі. Кожен дорослий українець може отримати 3000 канадських доларів, підліток – 1500.
- ЄС офіційно скасував усі мита і збори з українського експорту, що спрямовується на європейський ринок, щоби допомогти відновленню українського бізнесу.
- У Конгресі та Сенаті США зареєстровані законопроекти, якими пропонується підвищити податки для компаній, що працюють із росією та Білоруссю.
- Ілон Маск передав Україні сонячні станції, які зараз забезпечують роботу об’єктів критичної інфраструктури Київщини. На деокупованих територіях, що найбільше постраждали від росіян, бувають проблеми з електроенергією, а станції Tesla Powerwall надають резервне живлення під час її відключень.
- У росії відібрали право на проведення Чемпіонату Європи з художньої гімнастики у 2023 році через агресію проти України.
- Міжнародна мережа готелів Marriott International вирішила призупинити роботу в рф.
- Частина магазинів Lego у росії призупинила роботу через відсутність постачання іграшок та конструкторів Lego.