Триває 176 доба боротьби народу України проти повномасштабного вторгнення з боку рф. Зараз ситуація на лінії фронту в Україні залишається складною, але контрольованою. Росіяни щоденно роблять спроби наступу на різних ділянках, але значних просувань не мають.
БОЙОВІ ДІЇ
- Українські артилеристи точними ударами продовжують знищувати тилові бази противника та його склади з боєприпасами.
Зокрема, були «демілітаризовані» ворожі об’єкти в Новій Каховці, Донецьку, Лисичанську та в селищі Родакове біля Луганська.
- Як повідомляє Генштаб ЗСУ у вечірньому зведенні, окупанти спробували прорвати оборону наших військ на Харківському, Слов’янському, Краматорському та Бахмутському напрямках. Усі спроби ворога просунутися вперед і покращити тактичне положення були придушені.
Загальні бойові втрати противника з 24.02 по 18.08 орієнтовно склали:
- особового складу – близько 44 300 (+200) осіб ліквідовано,
- танків ‒ 1 889 (+3) од,
- бойових броньованих машин ‒ 4 179 (+17) од,
- артилерійських систем – 1 010 (+17) од,
- РСЗВ – 265 (+2) од,
- засоби ППО – 136 (+0) од,
- літаків – 234 (+1) од,
- гелікоптерів – 197 (+1) од,
- БПЛА оперативно-тактичного рівня – 793 (+1),
- крилаті ракети – 190 (+0),
- кораблі / катери – 15 (+0) од,
- автомобільної техніки та автоцистерн – 3 061 (+7) од,
- спеціальна техніка – 93 (+0).
Найбільших втрат противник зазнав на Донецькому напрямку.
- За різними даними, росія втратила третину бойового потенціалу, який вона застосувала для нападу на Україну, втратила 30% свого елітного корпусу, зокрема морпіхів та спецпризначенців, при цьому офіцерського і сержантського складу.
Про це заявив міністр оборони України Олексій Резніков.
«Кількість літаків, вертольотів, які збили українські сили, означає, що вони втратили до 1000 пілотів різного рівня, як бойових літаків, так і гвинтокрилів».
Це означає втрату еліти, яка вміла літати з маневрами. Відповідно, рф потребуватиме певного відновлення.
Міністр також наголосив, що Україна буде домагатися повної деокупації та виходів на кордони станом на 1991 рік.
- Експерти Інституту дослідження війни (ISW) вважають, що стратегічні цілі росії залишаються незмінними: «зміна режиму в Києві та забезпечення територіального контролю над більшою частиною України».
Аналітики наголошують, що путін не згадав території за межами Донбасу, описуючи 15 серпня цілі війни росії в Україні. Він сказав тільки про те, що російські та донбаські сили «виконують свій обов’язок» воювати за Росію та «звільняти» Донбас.
Така обмежена заява про російські цілі різко контрастує з раніше сформульованими російськими військовими цілями щодо «денацифікації» та «демілітаризації» всієї України. Окрім того, відносно обмежена заява путіна несумісна з намаганнями росії інтегрувати окуповані частини Херсонської та Запорізької областей.
Також, за інформацією аналітиків, росія перекидає на лівий берег Дніпра Росгвардію та чеченські підрозділи, головним завданням яких є блокування відступу особового складу з півночі Херсонщини та боротьба з дезертирством.
- У головному управлінні розвідки вважають, що «глобальні і стратегічні завдання путіна, як людини, яка маніакально ненавидить Україну, не змінилися», але за весь час повномасштабного наступу сама росія все далі від досягнення цих цілей.
Також наші розвідники повідомляють, що після вибухів у тимчасово окупованому Криму росіяни терміново переміщують свої літаки й вертольоти вглиб півострова та на аеродроми рф.
СИТУАЦІЯ В УКРАЇНІ:
- З початку повномасштабного вторгнення росії Верховна Рада збиралася 24 рази, розглянули 431 питання порядку денного й ухвалила 234 закони загалом.
Як повідомив спікер парламенту Руслан Стефанчук, що документи стосувалися національної безпеки, податкової та митної політики та правоохоронної діяльності.
Також парламент направив 15 звернень до міжнародної спільноти, більшість із яких – із приводу російської збройної агресії. Ці звернення парламентарії підтримували одноголосно, як і рішення про визнання Росії державою-терористом.
- За програмою «Доступні кредити 5–7–9%» у 2022 році аграрії залучили понад 55 млрд грн.
Усього за програмою було укладено 29,8 тис. договорів фінансування.
з 1 червня майже 12 тис. аграріїв залучили 16 млрд 557 млн грн кредитів, і з них за програмою портфельних гарантій 80% – 1 млрд 501 млн грн.
«Загалом програма дозволяє стартапам та бізнесам отримати від 100 тис. до 50 млн грн на строк до п’яти років… Агробізнесу банки, як правило, пропонують спеціальні умови графіку погашення кредиту», – повідомили в Міністерстві аграрної політики та продовольства.
Також українські сільгоспвиробники зможуть подати заявку на отримання державних субсидій, цільових, субсидованих кредитних програм, позик і технічної допомоги від ЄС та інших міжнародних донорів на онлайн-платформі Державний аграрний реєстр.
- Кабінет Міністрів схвалив порядок використання фінансової допомоги малими агровиробниками, які найбільше постраждали від війни.
Йдеться про аграріїв, які потребують підтримки за понесені витрати на польові роботи, утримання корів, придбання матеріалів для ведення господарської діяльності, паливно-мастильних матеріалів, засобів захисту рослин, кормів та інших виробничих витрат.
Загальна сума програми складає 1,5 млрд грн. Нею зможуть скористатися аграрії, які обробляють від 1 до 120 га сільськогосподарських угідь або які утримують від 3 до 100 корів.
Безповоротна допомога в розмірі 3100 грн виплачуватиметься за один гектар сільськогосподарських угідь, а також 5300 грн за вирощену дійну корову.
- Компанія «Енергоатом» домовилася з Westinghouse про будівництво п’ятого енергоблока Рівненської АЕС потужністю 1100 МВт за новітньою американською технологією АР1000.
Уже виконано низку передпроектних робіт, визначено обмежувальні геологічні умови до вибору енергоблока.
В «Енергоатомі» нагадали, що підписали угоду з Westinghouse Electric Company про будівництво в Україні дев’яти нових енергоблоків за технологією АР1000.
Наразі розпочата реалізація проєкту з будівництва 5-го та 6-го енергоблоків на Хмельницькій АЕС, його заплановано завершити до 2029 року.
- До Львова прибув генеральний секретар ООН Антоніу Гутерріш. Завтра він разом із президентом Туреччини Реджепом Ердоган на зустрічі у Львові обговорять із Президентом України Володимиром Зеленським можливі кроки для припинення війни в Україні дипломатичним шляхом.
СИТУАЦІЯ В РОСІЇ:
- Через збільшення «діри» у федеральному бюджеті, уряд рф планує відмовитися від запланованого збільшення виплат за накопичувальними пенсіями.
Фактично путінський режим знову буде витягувати гроші з кишень пенсіонерів, щоб розплатитися за свої економічні й політичні провали.
За даними Росстату, російські пенсіонери зустріли кризу 2022 з середньою пенсією в 16,9 тисячі рублів. Стрибок інфляції до 20-річних максимумів навесні й лише невелике її уповільнення до літа призвели до того, що реальні пенсії впали рекордно з кінця 1990-х років – на 8,8% у квітні та 8,2% у травні.
- Путінський режим готується виділити 500 млрд рублів оборонним заводам, щоб поповнити запаси техніки та озброєнь, втрати яких на війні з Україною стали рекордними з радянського вторгнення до Афганістану.
- Через суттєве падіння реальних доходів росіян уперше за багато років у Москві «посипалися» ціни на нерухомість. Експерти ринку кажуть, що попит і продажі різко впали, а забудовники змушені давати суттєві знижки, щоб реалізувати квартири.
- Російські чиновники продовжують видавати бажане за дійсне і просто дурять своїх громадян, поширюючи через пропагандистські ЗМІ відверту дезінформацію.
На форумі «Армія-2022» росіяни заявили, що вже підписали договір на поставку Туреччині С-400 і зараз він перебуває у стадії практичної реалізації. Один із пунктів документа нібито передбачає локалізацію в Туреччині виробництва деяких компонентів систем.
Анкара відразу ж спростувала ці заяви, наголосивши, що угода про купівлю комплексу С-400 була підписана в 2017 році, і з того часу нічого не змінилося.
- Міноборони рф провалило програму підготовки резервістів за програмою БАРС (бойовий армійський резерв спеціальний).
У вересні минулого року на кордоні з Україною російське командування провело масштабні навчання, у яких взяли участь 38 тисяч резервістів, підготовлених за програмою БАРС. Однак воювати в Україну в батальйонах БАРС вирушили не більше 8 тисяч осіб, причому частину з них набрали вже після початку війни, і не з резервістів. Людей набирають за оголошеннями й не визнають військовослужбовцями. Замість контрактів із ними підписують договори без вказівки юросіб та відомств, а банк «ВТБ», через який проходять платежі, приховує реальних наймачів таких «добровольців».
- Головне управління розвідки Міноборони повідомляє, що кількість російських громадян, які бажають поїхати на війну в Україну, з кожним днем скорочується. Щоби частково зберегти можливість формувати нові резерви, Кремль намагається залучати в якості «добровольців» громадян Узбекистану, Таджикистану та Киргизстану. За участь у війні їм обіцяють не лише гроші, а й громадянство рф.
МІЖНАРОДНА ПІДТРИМКА
- Міністр оборони Олексій Резніков після розмови з головою Міноборони США Ллойдом Остіном анонсував нову безпекову допомогу від Сполучених Штатів.
«Ми обговорили поточну безпекову ситуацію, нові потреби на полі бою та шляхи посилення можливостей армії України. Незабаром надійде більше безпекової допомоги США».
- Норвегія надасть новий пакет військової допомоги для України та тренуватиме українських воїнів.
- Видання The New York Times пише, що США, Україна, країни ЄС та інші держави вимагають надати видобутим в росії алмазам статус “кривавих” або “конфліктних”, адже доходи з їх продажу йдуть на фінансування війни рф проти України.
- Криптофонд Aid For Ukraine зібрав 54 мільйони доларів на допомогу ЗСУ, цифровому та кіберспротиву.
На ці кошти Мінцифри закупило спорядження для військових, сухпайки, приціли, нічну оптику, необхідні медикаменти тощо.
- Канцлер Німеччини Олаф Шольц, прем’єр-міністр Канади Джастін Трюдо та прем’єр-міністр Японії Кісіда Фуміо візьмуть участь у Другому саміті Кримської платформи, який відбудеться в онлайн-форматі 23 серпня.