Триває 203 доба боротьби українського народу проти повномасштабної агресії з боку рф. Захисники України не зупиняються і продовжують масштабну контратаку на двох головних напрямках – Харківському та Херсонському.
БОЙОВІ ДІЇ
Сили оборони України за тиждень звільнили більш як три сотні населених пунктів у Харківській області. З 6 вересня по сьогодні звільнено декілька тисяч кв. км, понад 300 населених пунктів, де проживає близько 150 тисяч українців. Усі вони тепер можуть отримати допомогу, підтримку й захист від держави. Для росіян наші люди фактично були заручниками.
- Як зазначив міністр оборони України Олексій Резніков, контрнаступ ЗСУ в Херсонській області просувається повільніше, ніж у Харківській, оскільки Херсонщина – це сільськогосподарський регіон «з іригаційними каналами».
За словами міністра, російські військові можуть використовувати іригаційні канали як оборонні траншеї.
Резніком також додав, що є інформація про відправлення росією в Херсонську область так званих «кадировців», завдання яких – не дати російським військам покинути свої позиції.
- Голова Луганської ОДА Сергій Гайдай заявив, що масштабна деокупація Луганщини розпочнеться з Кремінної та Сватового, росіяни вже почали стягувати техніку ближче до цих міст.
Сьогодні Кремінна повністю пуста – російська армія місто покинула. Там майорить український прапор, який підняли партизани. Дещо схожа ситуація у Старобільську. Проте у Сватовому, із якого росіяни спершу втекли, ворог знову стоїть.
Також голова ОДА закликав спостерігати за ситуацією в Лимані, звільнення якого є ключовим для Луганщини. Навколо міста тривають бої.
- Підрозділи Повітряних сил ЗСУ вчора протягом двох годин знищили три повітряні цілі – один БпЛА оперативно-тактичного рівня і два літаки окупантів.
На Херсонщині «приземлили» російський бомбардувальник Су-24, а на Донеччині – штурмовик Су-25 окупантів.
Загальні бойові втрати противника з 24.02 по 14.09 орієнтовно сягнули:
- особового складу – близько 53 650 (+350) осіб,
- танків ‒ 2 180 (+5) од,
- бойових броньованих машин ‒ 4 665 (+3) од,
- артилерійських систем – 1 290 (+11) од,
- РСЗВ – 311 (+0) од,
- засоби ППО – 167 (+2) од,
- літаків – 246 (+2) од,
- гелікоптерів – 215 (+2) од,
- БПЛА оперативно-тактичного рівня – 908 (+4),
- крилаті ракети – 233 (+0),
- кораблі /катери – 15 (+0) од,
- автомобільної техніки та автоцистерн – 3 501 (+32) од,
- спеціальна техніка – 120 (+3).
Найбільших втрат противник зазнав на Харківському та Донецькому напрямках.
- Український Forbes підрахував, що тільки за 6-11 вересня ЗСУ знищили ворожої техніки на суму 670 млн доларів, значну частину було знищено під час контрнаступу на Харківщині.
Зокрема, було знищено близько 590 одиниць техніки: 86 танків та 158 бойових броньованих машин, 106 артилерійських систем, 159 автомобілів та 46 одиниць іншої техніки.
Найдорожча втрата противника – комплекс радіоелектронної боротьби «Москва-1» (57 млн дол), який було знищено в Запорізькій області. На Харківщині окупанти втратили винищувач-бомбардувальник Су-34 (36 млн дол) та контрбатарейну радіолокаційну систему «Зоопарк-1М» (25 млн дол).
За даними аналітичного проекту Oryx, з 6 по 10 вересня українські військові захопили 129 одиниць техніки, яку Forbes оцінює у 104 млн доларів, зокрема – дев’ять гаубиць Мста-С і Мста-Б на суму понад 43 млн дол.
- За інформацією видання The Washington Post, представники розвідувального співтовариства США вважають, що після успішного українського контрнаступу на окупованій Харківщині російські війська змушені будуть відійти й з інших захоплених ними територій.
«У росії проблеми. Тепер питання полягає в тому, як росіяни відреагують, їхня слабкість була викрита, і вони не мають значних резервів живої сили або техніки».
Видання зазначає, що українські сили просуваються вперед обережно, намагаючись закріплювати свої успіхи.
Водночас розвідка США скептично сприймає ймовірність того, що путін піде на крайні заходи у вигляді застосування хімічної або тактичної ядерної зброї. Зважаючи на те, що в росії поки зберігаються можливості для перегрупування та завдання сильного удару.
Співрозмовники WP вважають, що очікувати на прорив українських військ можна і в районах Херсона та Маріуполя.
- Британська розвідка зазначає, що частина російських військ, які минулого тижня втекли з Харківської області, – це Перша гвардійська танкова армія, яка належить до Західного військового округу рф.
Ця армія зазнала важких втрат на початковому етапі вторгнення, а до моменту українського контрнаступу її повністю не відновили.
«Перша гвардійська танкова армія була однією з найбільш престижних армій Росії, виділялася для оборони Москви та призначалася для ведення контрударів у випадку війни з НАТО».
Британські військові вважають, що росії знадобляться роки, аби відновити потенціал цієї армії та інших формувань Західного військового округу.
Сили оборони України завдали цьому формуванню потужних втрат декілька разів. На початку березня ЗСУ розгромили цю «еліту» під Харковом.
- Українські військові, ймовірно, вперше з початку повномасштабного російського вторгнення збили безпілотний літальний апарат іранського виробництва.
Як повідомляє управління стратегічних комунікацій ЗСУ, дрон знищило поблизу Куп’янська.
За зовнішнім виглядом це – саме іранський БПЛА. Мова йде про далекобійний дрон-камікадзе Shahed-136.
- Генштаб ЗСУ повідомляє, що противник продовжує зосереджувати зусилля на спробах повної окупації Донецької області, утриманні тимчасово захоплених територій і зриві активних дій наших військ на окремих напрямках.
Сили оборони успішно відбили атаки противника в районах населених пунктів Зайцеве, Одрадівка, Бахмут, Бахмутське, Весела Долина, Авдіївка, Безіменне та Новогригорівка.
Російське військове керівництво відчуває серйозний брак молодшого офіцерського складу. У деяких навчальних закладах міністерства оборони рф відбудуться дострокові випуски.
Дефіцит командирів тактичного рівня обумовлений відмовою офіцерів запасу підписувати контракти на тлі останніх подій. Продовжується зниження рівня морально-психологічного стану особового складу противника. Серед окупантів усе більше шириться практика самоскалічень, щоб потрапити на лікування до медичного закладу та уникнути участі у війні. Значна частина військовослужбовців не повертається до військових частин після закінчення терміну відпусток.
- Українські партизани в тилу ворога не дають розслабитися ні окупантам, ні колаборантам.
В окупованому Маріуполі підірвали трьох поліцейських-колаборантів, які намагалися стерти зі стіни символ спротиву міста – українську літеру «Ї». Ворогів госпіталізовано до лікарні Донецька.
У Херсоні У Херсоні у будинку призначеного окупантами так званого «ректора» захопленого Херсонського держуніверситету Тетяни Томіліної спрацював вибуховий пристрій. Жінка отримала поранення, а її охоронець загинув.
У Бердянську активісти розклеїли листівки проти примусової паспортизації та референдуму.
СИТУАЦІЯ В УКРАЇНІ
- В Офісі Президента сьогодні презентували перший документ щодо гарантій безпеки для України.
Запропоновані рекомендації передбачають:
- Україні потрібні ресурси на утримання потужних ЗС, здатних протистояти воєнізованим формуванням РФ.
- Багаторічні стабільні інвестиції в оборонно-промислову базу України, передача зброї та розвідувальна підтримка з боку союзників, інтенсивні тренувальні місії та спільні навчання під егідою ЄС й НАТО.
- Гарантії безпеки мають окреслювати низку зобов’язань, узятих групою гарантів разом з Україною. Гарантії мають бути політично та юридично обов’язковими для виконання.
- Договір об’єднає основну групу країн-союзників та Україну. Ця група держав-гарантів може складатися зі США, Великої Британії, Канади, Польщі, Італії, Німеччини, Франції, Австралії, Туреччини, а також країн Північної Європи та Балтії, Центральної та Східної Європи.
- Пакет гарантій містить як превентивні заходи, так і заходи, які мають бути вжиті невідкладно у разі нового посягання на суверенітет і територіальну цілісність України.
- Договір передбачає повноцінний санкційний пакет проти країни-агресора, а також може містити додаткові компоненти, зокрема угоди про забезпечення сучасними системами ППО/ПРО, регіональні угоди про безпеку в Чорному морі тощо.
- Гарантії безпеки не замінюють прагнення України вступити до НАТО.
Володимир Зеленський, коментуючи подію, заявив:
«Я детально ознайомився з цим документом. Вважаю, що він підготовлений на високому рівні. Це перший, але дуже важливий крок. Ці рекомендації мають стати основою майбутнього безпекового договору».
- Глава нашого МЗС Дмитро Кулеба заявив, що Україна прагне включення російського «Росатому» до нового пакету санкцій ЄС. Це питання стало особливо актуальним після подій на Запорізькій АЕС, де присутні не лише російські військові, але й працівники «Росатому», які, по суті, здійснюють злочинну діяльність.
«Є всі підстави застосувати санкції проти них. І є країни в ЄС, які проти цього, будемо з ними працювати».
За прогнозом міністра, новий санкційний пакет ЄС може бути введений швидше, ніж до кінця року.
- Медичні вагони «Укрзалізниці» та організації «Лікарі без кордонів» перевезли 1800 людей від початку курсування пів року тому.
В Укрзалізниці повідомили, що ці вагони використовують для евакуації цивільних поранених, хворих, вагітних та дітей з особливими потребами з-під лінії вогню. Станом на 12 вересня медичними поїздами виконано 50 рейсів, передовсім із Донбасу.
Вагони медичних поїздів оснащені дефібриляторами, УЗД та іншою сучасною апаратурою. Також вони мають повноцінні палати й повний спектр необхідних медикаментів.
- В Україні запустили маркетплейс Made with bravery – електронний майданчик, на якому продаються вітчизняні товари. Мета маркетплейсу – об’єднати у спільноту українських виробників, популяризувати українське за кордоном та сприяти експорту українських товарів.
Президент України Володимир Зеленський наголосив, що 5% від вартості товару спрямовується United24.
- Посольство Болгарії відновило роботу в Києві, що міністерство закордонних справ країни назвало «ще одним знаком міцної підтримки України».
СИТУАЦІЯ В РОСІЇ
- Енергетичні доходи росії в серпні скоротилися до найнижчого рівня за 14 місяців, адже через західні санкції ціни на російську нафту впали.
Як повідомляє Bloomberg, нафтогазові доходи, які складають понад третину бюджету рф, минулого місяця впали до 671,9 млрд рублів (11,1 млрд доларів), що є найнижчим показником з червня 2021 року.
Це майже на 13% менше, ніж у липні.
- Залізна завіса, що відділяє рф від усього цивілізованого світу, опускається все більше. Тож тепер росіянам, які так мріяли про повернення в СРСР, доведеться насолоджуватися цим «совком».
Дев’ять країн ЄС – Латвія, Литва, Естонія, Польща, Чехія, Словаччина, Данія, Бельгія та Нідерланди – більше не приймають документи на оформлення туристичних віз від громадян рф.
- Одна з найважливіших світових подій – похорон королеви Єлизавети II – відбудеться без участі росіян. Велика Британія не запросила рф, навіть на рівні дипломатів. У список ізгоїв потрапили також Білорусь і М’янма. УСІ інші країни будуть мати на церемонії прощання своїх представників.
І в цей же час путін переконує росіян у тому, що ніякої ізоляції немає. .
- У росії виникають серйозні проблеми з боєприпасами. Тактика «вогняного валу», яка використовувалася раніше, стала причиною витрати величезної кількості снарядів та швидкого зношування стволів артилерії.
Як пишуть експерти, у проросійських акаунтах поширюється інформація, що незабаром на Донбас будуть перекидати 152мм гаубиці Д1 (1943-1949 рр. випуску). Артилеристи терміново шукають технічну інформацію для цієї гармати.
Що стосується снарядів, то склади Західного військового округу рф майже порожні, боєкомплект доводиться везти за тисячі кілометрів.
Очевидно, що склади й арсенали зберігання боєприпасів у Білорусі росія також виснажила протягом літа.
Як повідомляє ГУР, Кремль зараз намагається викупити боєприпаси до радянських артилерійських систем в республіках центральної Азії і пропонує відставним військовим у цих країнах поїхати на війну в Україну.
Нещодавно федеральна служба з питань військово-технічного співробітництва рф звернулася до міноборони Таджикистану із запитом щодо передачі 220-мм реактивних снарядів до РСЗВ «Ураган». Росіяни також цікавляться боєприпаси до 203-мм САУ «Піон» та двигуни УТД-20 для БМП-1 і БМП-2, які у великій кількості зберігаються на військових складах Таджикистану.
- У російському бюджеті за три літні місяці утворилася величезна «дірка». Причина цього – рекордні військові витрати та проблеми зі зборами як сировинних, так і несировинних податків.
Витрати уряду влітку виявилися вищими за доходи на 1,452 трильйона рублів, із яких 344 млрд рублів склав дефіцит серпня.
Бюджет за три місяці «проїв» весь профіцит, який зміг накопичити в першій половині року: з 1,589 трлн рублів на початок червня до початку вересня залишилося лише 131 млрд рублів.
- росія відстає від світу в розробці мікроелектроніки на 15 років і критично залежить від зарубіжних технологій у проектуванні та випуску відповідної продукції. Такого висновку дійшли в уряді рф після введення санкцій за війну в Україні.
- Міністр освіти рф Сергій Кравцов підтримав ідею розширення курсу початкової військової підготовки у школах.
Повернення цих уроків почали обговорювати ще навесні цього року.
Поки що рішення про повернення такого курсу в школи не ухвалили, але загалом тенденція зрозуміла – росії потрібне «гарматне м’ясо», а також слухняні співробітники правоохоронних органів, які будуть утримувати у страху й покорі весь народ.
МІЖНАРОДНА ПІДТРИМКА
- Міжнародний валютний фонд виділив 1,4 млрд доларів США додаткової підтримки Україні.
Про це повідомив у Twitter Президент України Володимир Зеленський після телефонної розмови з директором-розпорядником МВФ Крісталіною Георгієвою.
- Видання Politico пише, що США цього тижня можуть оголосити про виділення чергового пакету військової допомоги України в розмірі близько 600 мільйонів доларів.
- Міністр оборони Естонії Ханно Певкур, який перебуває з візитом у Києві, зустрівся з міністром оборони України Олексієм Резніковим й оголосив, що його держава передає українській армії найсучасніший мобільний госпіталь, який рятуватиме життя військових і цивільних.
У лютому Естонія вже передавала Україні польовий госпіталь Role 2.
- Болгарія передасть 350 медичних наборів для 35 тисяч українських військових.
- Швеція передає Україні понад 500 тисяч вакцин проти коронавірусу від компаній Pfizer/BioNTech. Йдеться про оновлені препарати, які адаптовані до штаму «Омікрон».
Таким чином Україна стане однією з перших держав світу за межами ЄС, яка отримає оновлену вакцину.