Триває 295 доба повномасштабної війни, розв’язаної російською федерацією проти українського народу. За минулу добу наші воїни відбили атаки російських окупантів в районах населених пунктів Верхньокам’янське, Яковлівка, Соледар, Бахмут, Веселе та Мар’їнка Донецької області.
- За даними Генштабу ЗСУ, окупанти зосереджують зусилля на веденні наступальних дій на Бахмутському та Авдіївському напрямках. Намагається покращити тактичне положення на Куп’янському та Лиманському напрямках.
- Противник завдав 31 авіаційний та 8 ракетних ударів по цивільній інфраструктурі Донецької області, а також здійснив 61 обстріл з реактивних систем залпового вогню.
Надалі існує загроза завдання окупантами авіаційних та ракетних ударів по об’єктах цивільної інфраструктури на всій території України.
- Українська авіація протягом минулої доби завдала 13 ударів по районах зосередження особового складу, озброєння та військової техніки та 5 ударів по позиціях зенітно-ракетних комплексів противника.
- Підрозділи ракетних військ і артилерії Сил оборони України уразили 2 пункти управління, 8 районів зосередження особового складу противника та склад пально-мастильних матеріалів.
Станом на ранок 15 грудня загальні втрати загарбників склали:
- За даними Генштабу, через значну кількість поранених загарбників так званим «указом» окупаційної влади під потреби військових передаються цивільні заклади охорони здоров’я, зокрема лікарня №15 у населеному пункті Ювілейне Луганської області та лікарня №3 в місті Луганськ.
Також є інформація, що в місті Луганськ, на території міського шкірно-венерологічного диспансеру проходять лікування поранені представники ПВК «вагнер».
- Українське командування підтвердило вогневе ураження 12 грудня поточного року району зосередження загарбників біля Вербового Запорізької області. Знищено до 10 одиниць озброєння і військової техніки різного типу, втрати серед військовослужбовців противника уточнюються.
- У Центрі національного спротиву повідомили, що завдяки співпраці українського підпілля та військових днями на Донбасі ЗСУ ліквідували понад 100 загарбників. Точковим ударом знищили особовий склад рашистів та військову техніку в місті Горлівка.
- Учора відбувся черговий обмін полоненими, завдяки якому Україна повернула додому 64-х захисників, які воювали на Донеччині та Луганщині.
З полону визволені офіцери, рядові та сержанти.
Серед звільнених є громадянин США Мурекезі Суеді, який допомагав українцям, а також тіла чотирьох полеглих героїв.
СИТУАЦІЯ В УКРАЇНІ
- Президент Володимир Зеленський сьогодні провів чергове засідання Ставки верховного головнокомандувача.
Члени ставки заслухали доповіді щодо оперативної ситуації на фронті та розглянули нагальні потреби сил оборони.
Також були проаналізовані останні дії ворога та шляхи протидії йому. Окрема увага була приділена забезпеченню безпеки на державному кордоні України.
Продовжилася робота і над питаннями посилення протиповітряної та протиракетної оборони нашої держави й захисту енергетичної інфраструктури.
Учасники також розглянули перебіг відновлення енергетичної системи України.
- Президент України Володимир Зеленський підписав ухвалений Верховною Радою закон про ліквідацію скандальновідомого Окружного адміністративного суду Києва та утворення Київського міського окружного адміністративного суду.
- В Україні триває робота зі створення й облаштування «Пунктів незламності». Станом на сьогодні по всій країні їх уже 5 374.
Обласні військові адміністрації спільно з місцевою владою та ДСНС облаштували й обладнані всі ці пункти генераторами.
- Секретар РНБО Олексій Данілов повідомив, що в Україні налагодили виробництво снарядів 152 мм і 122 мм калібру на оборонних підприємствах.
Зараз піде випуск мін і багато інших речей, які виробляють уже наші підприємства оборонного комплексу. Йдеться про тисячі одиниць – це вже промислові масштаби.
Водночас затверджена ракетна програма фінансується на 100% і перебуває під контролем Президента.
СИТУАЦІЯ В РОСІЇ
- Аналітики Інституту вивчення війни стверджують, що росія продовжує використовувати концепцію тероризму як правову основу для внутрішніх репресій.
На думку експертів, російська влада використовує війну в Україні як зброю для виправдання розширення законодавства про тероризм під виглядом захисту внутрішньої безпеки.
Такі заходи надають російським органам безпеки більшу свободу дій у придушенні дисидентства всередині країни.
Також аналітики повідомляють, що російські військові блогери зробили закид російській владі в тому, що вона займається «надмірним інформуванням», щоб наповнити інформаційний простір фото- й відеоартефактами, які мають на меті виправдати існування Міноборони рф і створити видимість успіху російських операцій в Україні, хоча ніяких успіхів нема.
- Експерти починають підбивати підсумки 2022 року й за їхніми підрахунками кожна шоста компанія в росії цього року почала звільняти співробітників на фоні падіння виручки та проблем із бізнесом.
43% компаній, які провели скорочення, звільнили до 30% персоналу. 15% компаній звільнили половину штату.
Тепер десятки тисяч росіян зможуть на власному досвіді пересвідчитися у правильності тези путіна про те, що санкції йдуть тільки на користь рф.
- Російські споживачі переходять у режим «затягування поясів» на фоні падіння рівня життя та страху перед майбутнім.
У другому кварталі споживчі витрати громадян рф у реальному вираженні впали на 7% рік до року, а третьому — на 6,4%.
Експерти аудиторсько-консалтингової мережі FinExpertiza стверджують, що скорочення витрат стало практично рекордним в історії: сильніше люди «різали» витрати лише одного разу — під час пандемії 2020 року.
За даними Росстату, оборот роздрібної торгівлі в росії до жовтня впав майже на 10%. Продаж непродовольчих товарів скоротився на 14,3%, а продуктів харчування — 4,3%.
- росія завжди хвалилася своїм статусом енергетичної наддержави, а російські пропагандисти дотепер продовжують використовувати цю тезу як основну.
Тим часом ситуація на світовому ринку зараз склалася так, що рф уже почала продавати свою нафту в Індію собі у збиток – за ціною, яка не покриває мито, податки й видатки на транспортування.
Після введення європейського ембарго та стелі цін індійські покупці почали вимагати збільшення знижок на Urals – основний сорт російської нафти.
Якщо в жовтні Індія закуповувала Urals на $5-8 дешевше за Brent, то на грудневі поставки знижки зросли до $12-15.
Експерти стверджують: якщо ціни на нафту не зростуть, у російських компаній може не буде іншого виходу, як глушити свердловини.
МІЖНАРОДНА ПІДТРИМКА
- Учора в Європейському парламенті відбулась урочиста церемонія вручення премії Сахарова, яку цьогоріч отримав «сміливий народ України в особі президента Зеленського, обраних лідерів та громадянського суспільства».
Під час церемонії вручення виступив Президент України, який нагадав про злочини росії в Маріуполі та закликав вшанувати пам’ять усіх загиблих.
Також Володимир Зеленський сказав, що треба діяти зараз, не чекаючи закінчення війни, щоб притягнути до відповідальності всіх, хто її розв’язав. Він закликав підтримати створення міжнародного трибуналу для притягнення до відповідальності за злочини, скоєні росією.
- США не мають інформації про те, що зброя, яка постачається Україні як військова допомога, використовується не за призначенням.
Про це сказав речник Пентагону Патрік Райдер:
«Станом на зараз у нас немає жодної достовірної інформації, яка б вказувала про те, чи були випадки перенаправлення допомоги Україні в незаконних цілях. І, я гадаю, результати на полі бою в цьому випадку говорять самі за себе».
«Українці беруть спроможності, які їм постачають США та міжнародна спільнота, й використовують їх украй ефективно для захисту своєї держави й відвоюванні суверенної території».
Таким чином Пентагон офіційно спростував фейки, які поширює російська пропаганда про нібито продаж зброї з України за кордон.
- Генеральний секретар ООН Антоніу Гутерріш заявив, що масштаби руйнувань в Україні вимагають потужної підтримки з боку міжнародної спільноти.
«Війна в Україні – це невпинний гуманітарний кошмар… Ми повинні інвестувати у відновлення та реконструкцію України, щоб запобігти перетворенню нинішньої кризи на бідність, голод і злидні для мільйонів українців. І ми повинні працювати разом, щоб створити умови для встановлення миру відповідно до Статуту ООН та міжнародного права».
- Депутати Європарламенту схвалили регламент, який дозволяє перерахувати пакет підтримки в розмірі 18 мільярдів євро Україні після того, як Угорщина наклала вето на початкову пропозицію.
Довгострокова позика, яка надається на пільгових умовах, але за умови проведення реформ, покриватиме основні державні послуги, включаючи роботу лікарень, шкіл та забезпечення житлом.
- Європейська Комісія виплатила третій і останній цього року транш у розмірі 500 млн євро надзвичайної макрофінансової допомоги для України.
Загальний обсяг макрофінансової підтримки України з боку ЄС з 24 лютого досяг 7,2 млрд євро.
- Хорватія передасть Україні понад 230 трансформаторів різної потужності, а 50 наданих цією країною генераторів уже доправлені в різні регіони нашої держави.
- Німеччина оголосила про виділення Україні ще 50 млн євро допомоги для проходження зимового періоду.
Глава МЗС Німеччини Анналена Бербок: «путін хоче зламати українців своєю тактикою заморожування. Ми не дозволимо цьому статися. Путінські бомби означають, що лікарям доводиться оперувати серце хлопчика у світлі мобільних телефонів. Що діти роблять домашні завдання при свічках у шапці, шарфі та куртці. Ось чому ми мобілізуємо допомогу для виживання, включаючи генератори та трансформатори».
Також сьогодні до державного бюджету України надійшло від Німеччини 200 млн євро грантових коштів.
Гроші будуть направлені на виплати допомоги на проживання переселенців.
- Уряд Канади перерахує 115 мільйонів канадських доларів (84,9 мільйона доларів США) на ремонт української електромережі.
За словами віцепрем’єра Канади Христі Фриланд, кошти надійдуть від надходжень, зібраних з імпорту з росії та Білорусі – їх запровадили на початку березня у відповідь на повномасштабну російську агресію в Україні.
- Нова Зеландія виділяє Україні близько 1,9 млн доларів США на гуманітарну допомогу.
За посередництва Червоного Хреста ці кошти будуть направлені на медичні препарати й обладнання, трансформатори, генератори, а також товари першої необхідності для вразливих верств населення – продукти харчування, воду й предмети санітарії та гігієни.
- Видання Sky News повідомляє, що група з 90 українських суддів пройде підготовку, надану Великою Британією, для проведення судових процесів щодо воєнних злочинів російських військових.
Перша група суддів уже відвідала сесії минулого тижня, а в найближчі місяці приїдуть інші.
Британія надала на цю програму фінансування у розмірі 2,5 мільйона фунтів стерлінгів.
Генеральний прокурор країни Вікторія Прентіс сказала, що програма забезпечить безпрецедентне масштабне переслідування винуватців злочинів, поки триває війна.