Триває 309 доба боротьби українського народу проти російських окупантів. Підрозділи Сил оборони відбили атаки окупантів в районах населених пунктів Стельмахівка, Андріївка, Площанка і Червонопопівка Луганської області та Білогорівка, Соледар, Бахмутське, Підгородне, Бахмут, Кліщіївка, Курдюмівка, Авдіївка, Красногорівка, Мар’їнка та Побєда на Донеччині.
БОЙОВІ ДІЇ
- Протягом минулої доби противник завдав 30 авіаційних та 7 ракетних ударів, зокрема, по цивільній інфраструктурі міст Костянтинівка Донецької області та Харків. Також здійснив понад 70 обстрілів з реактивних систем залпового вогню.
- Цієї ночі російські окупанти вчергове завдали удару по енергетичній інфраструктурі Харкова, застосувавши для цього 13 іранських БпЛА “Шахед-136”. 11 цих дронів підрозділи Сил оборони України збили.
- 27 грудня, в районах населених пунктів Токмак, Титове, Чернігівка, Пологи та Бердянськ Запорізької області, втрати окупантів склали 3 одиниці військової техніки різного типу, командний пункт, вузол зв’язку та близько 230 військовослужбовців пораненими. Інформація щодо загиблих уточнюється.
- У Запорізькій області підтверджено знищення у попередні дні одного зенітного ракетного комплексу С300, 8 одиниць військової техніки різних типів і складу боєприпасів. Поранено понад 150 військовослужбовців. Кількість ліквідованих уточнюється.
- У Міноборони зазначили, що зараз Бахмут залишається однією з найгарячіших точок на фронті. Кремлівський режим уже понад пів року намагається взяти місто. ЗС рф кидають на це величезні сили, не зважаючи на жодні втрати, проте домогтися вирішального успіху їм досі не вдалося.
«Росіяни воюють пропагандистськи. Вони враховують не тільки військові моменти, а й ті, на яких вони можуть грати. Наразі для них так само, як і для нас, важливим є саме Бахмут, бо це — східна фортеця. Ми знаємо, що це дуже міцна українська фортеця, і для них дуже важливо її зруйнувати».
Ворог намагається концентруватися на якійсь одній ділянці фронту й не розтягуватися, бо не може зламати українську оборону. Наразі довжина фронту складає понад 2500 кілометрів, якщо ж говорити про активний фронт, де постійно ведуться активні бойові дії, то це 1300 кілометрів.
- Як повідомляє Генштаб ЗСУ, на тимчасово зайнятих територіях Запорізької області, російські військовослужбовці та найманці окупаційних військ масово залишають місця несення служби. Для розшукових заходів в місто Приморськ направлено окремі підрозділи росгвардії. За попередньою інформацією, у розшуку перебуває понад 200 осіб.
- Наша авіація протягом минулої доби завдала 17 ударів по районах зосередження ворога та 4 удари по позиціях його зенітно-ракетних комплексів.
- Підрозділи ракетних військ і артилерії Сил оборони України уразили 5 пунктів управління, 3 райони зосередження живої сили та склад боєприпасів окупантів.
Станом на ранок 29 грудня загальні втрати загарбників склали:
Найбільших втрат противник зазнав на Лиманському та Бахмутському напрямках.
- Британська розвідка вважає, що росія, ймовірно, зробить пріоритетом утримання лінії фронту біля Кремінної з огляду на значення району для логістичної підтримки її військ на Донбасі.
Зазначається, що в останні дні рф посилила лінію фронту в районі Кремінної Луганської області на тлі збільшення тиску з боку українських сил.
«Цей район є важливим з точки зору логістики для російського фронту на Донбасі, також це значуще місто Луганської області. Кремль стверджує, що “звільнення” цього регіону є ключовим виправданням для війни».
- Видання New York Times пише, що українські військові наближаються до звільнення Кремінної на Луганщині, а деокупація міста дозволить ЗСУ контролювати основні дороги на Сєвєродонецьк та Лисичанськ, які є промисловими центрами Донбасу.
«Кремінна є воротами до двох набагато більших міст поблизу, Сєвєродонецька і Лисичанська, важливих промислових центрів Донбасу. Взяття міста та інших населених пунктів поблизу розширить плацдарм для українських військ у регіоні та дасть їм контроль над основними дорогами, що ведуть до Сєвєродонецька та Лисичанська».
- Експерти американського Інституту вивчення війни вважають, що спроби російських окупантів захопити місто Бахмут на Донеччині близькі кульмінації, як це було на Херсонщині у серпні.
Втрати окупантів змушують російських військових у районі Бахмута використовувати штурмові групи чисельністю до від 10 до 15 осіб.
Подібне вже відбувалося у серпні на Херсонщині. Тоді російські окупаційні війська також «помітно деградували» від ротних та батальйонних тактичних груп до окремих загонових груп.
Крім того, темпи просування російських військ у районі Бахмута останнім часом сповільнилися на тлі дефіциту особового складу і боєприпасів, що зростає.
В ISW наголошують, що російське просування в районі Бахмута буде й надалі сповільнюватися, а можливо, і взагалі зупиниться, якщо війська, які там перебувають, не отримають найближчим часом істотного підкріплення в живій силі та боєприпасах.
- Центр стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки повідомляє, що кожного дня від 70 до 100 російських окупантів бажають здатися у полон за програмою проєкту “Хочу жити”.
Починаючи від вересня з питаннями про здачу звернулися приблизно 4500 росіян.
ПОСЛАННЯ ПРЕЗИДЕНТА УКРАЇНИ ВОЛОДИМИРА ЗЕЛЕНСЬКОГО ДО ВЕРХОВНОЇ РАДИ
Учора глава Української держави звернувся із посланням до народних депутатів щодо зовнішнього і внутрішнього становища України у наступний рік.
У залі були також присутні: уряд у повному складі, головнокомандувач ЗСУ Валерій Залужний, Іноземні дипломати, військові, члени родин загиблих героїв.
Головні тези:
- Завдяки нашій єдності ми досягли того, у що майже ніхто у світі не вірив. Майже ніхто, окрім нас. Україна стала одним з глобальних лідерів. Завдяки Україні світ повірив, що цінності дають силу.
- За 10 місяців цього року ми допомогли Заходу віднайти себе знову, повернутися на глобальну арену і відчути – наскільки Захід переважає. Ніхто на Заході вже не боїться й ніколи не буде боятися росії.
- Ми допомогли Євросоюзу набути справжньої субʼєктності. Допомогли Європі відчути себе не кількома чемпіонатами з командами різного рівня, а однією сильною командою, яка разом з усім вільним світом бореться за перемогу. Саме Україна об’єднала ЄС.
- Ми допомогли Європі й більшості країн світу відчути, що бути нейтральними зараз – це бути аморальними. 143 держави проголосували за резолюцію Генасамблеї ООН на підтримку територіальної цілісності України і повної реалізації Статуту ООН.
- Після 24-го лютого лише у мене було 850 міжнародних заходів. І так працював увесь дипломатичний корпус.
- Більшість країн світу вже НЕ цікавиться, чи почує їх росія. Із цим покінчено. Тепер світ по-справжньому зацікавлений у тому, чого ще очікувати від України, що ще Україна може дати Європі і світу.
- Цьогоріч ми здобули для України статус кандидата на вступ в Європейський Союз. Це лише частина досягнення. Україна зцементовує. Зцементовує ЄС і увесь вільний світ боротьбою за свободу й мир.
- Ми зробили очевидним для всіх, що без України жодне об’єднання в Європі НЕ буде сильним.
- Українські воїни вигнали окупантів з-під Києва, і це був перший переламний момент у повномасштабній війні. Це показало силу нашого опору. У Чорному морі дещо поменшало флагманів, а один сумнозвісний міст – усе частіше працює на виїзд, а не на в’їзд… І це показало, яким буде майбутнє. Воно буде українським.
- Активні дії наших Сил оборони і безпеки на Харківщині перегорнули багато сторінок старої історії. Може, російська армія і не знала, що здатна аж так стрімко тікати.
- Таку перевагу українських воїнів ми посилюємо потужною зброєю. Вперше у нас ТАКА зброя. Хаймарс і Краб, Гарпун і Насамс, Байрактар і гаубиці М777, Цезар і Бушмастер, Айріс Т і Кроталь – я назвав зараз лише деякі з десятків видів найкращої зброї світу, яка вже є або буде у наших воїнів.
- Більше 1800 міст і сіл України нам вже вдалося звільнити від російської окупації.
- Ще рік тому здавалося неможливим, що у нашої держави будуть системи ППО Петріот. Але тепер маємо і таку домовленість. Це особливий знак довіри до України.
- Настане час, коли бренди української зброї так само будуть цікавити світ. Ми здатні виробляти свої ракети, морські дрони, бронетехніку, авіатехніку та інші види озброєнь. Ми ВЖЕ їх робимо. Все це наше: Стугна, Вільха, Нептун та інше.
Ми маємо домовитися зараз поміж собою: ми всі – у цій залі, в Україні, у нашому народі:
Пункт перший – єдність.
- Маємо берегти її попри будь-які особисті емоції та інтереси. Я прошу усім залишити вдома особисті амбіції та працювати на захист нашого спільного дому.
- Україна йде до перемоги, про яку мріяли покоління наших людей. Від часів Богдана до національно-визвольних змагань 20-го століття. Те, чого не досягли раніше, – буде у нас. І це можливо завдяки тому, що вперше за кілька століть маємо одночасно загальнонаціональну єдність, свою власну функціонуючу державу і максимальне єднання світу заради підтримки України.
Другий пункт – це безпека.
- Бути одним з глобальних лідерів – це не статус і не нагорода. Це постійний процес. Процес пошуку нових можливостей для держави, нових друзів та альянсів, нового зростання для економіки і суспільства.
- Зараз, коли ворог поставив собі за мету знищити нашу енергетику, ми ставимо собі за мету стати лідером у трансформації нашої енергетики для протидії будь-яким загрозам – військовим, політичним, економічним чи навіть кліматичним.
- Ми маємо стати – і станемо! – лідером у побудові сучасної зеленої енергетики. Це дозволить створити децентралізовану енергосистему, яку не зруйнувати ракетними ударами.
- Маючи лідерські позиції в такій енергетиці й розвиваючи нашу атомну генерацію, а також водневу енергетику, ми будемо здатні забезпечити потреби України, а у мирний час – і Європу. Це буде історичне посилення ролі України в Європі. Ми можемо, а отже повинні стати одним із гарантів європейської енергобезпеки.
- Ми вже стаємо – і станемо! – лідером у цифровій трансформації держави і суспільства.
- Ми завершимо тотальну цифровізацію всіх дозволів і державних послуг в Україні. Це і про антикорупцію, і про стійкість інституцій нашої держави.
- Ми вже стаємо – і станемо! – лідером глобальних зусиль заради продовольчої безпеки.
- Цей рік показав, що без українського фермера, без українського аграрного експорту неможливо гарантувати не лише харчову, але й соціальну безпеку для десятків-десятків країн Африки, Азії та Європи. Дві наші ініціативи – Експортна зернова ініціатива і програма “Зерно з України” – повернули світу життєво необхідну стабільність. Понад 15 мільйонів тонн продовольства на експорт до більш ніж 40 країн лише за 5 місяців в умовах повномасштабної війни – це наша перша зернова ініціатива.
- Ще один важливий безпековий елемент. Бізнес зараз – це теж захист України. Податки зараз – це теж безпека.
- Звичайно, наявна податкова система не влаштовує ані тих, хто сплачує податки, ані тих, хто збирає податки. Не влаштовує вона і тих наших людей, які отримують зарплати і пенсії з цих податків. Але надзвичайно важливо, щоб ми з вами досягли національної згоди у цьому питанні.
- Третій пункт – справедливість.
- Створення Трибуналу щодо злочину агресії – це невід’ємна частина політики нашої держави. Я впевнений, що Трибунал запрацює. Запрацює і Міжнародний компенсаційний механізм, який ми будуємо. При цьому маємо по максимуму співпрацювати з Міжнародним кримінальним судом.
- Скільки б ресурсів і часу це не потребувало, відповідальність для окупантів має бути невідворотною.
- Ми зробимо все, щоб повернути додому усіх наших людей, які зараз у російській неволі. За час після 24-го лютого нашій команді вдалося звільнити з російського полону 1456 людей.
- Відбудова України після бойових дій – це ще одна складова справедливості.
- Уже зрозуміло, що це буде найбільший економічний проект нашого часу в Європі. Обсяги того, що потрібно зробити – очевидні для всіх і не потребують зараз окремого перелічування.
- Зазначу лише ключові принципи:
- Уся територія України потребує перебудови тих об’єктів інфраструктури, енергетики, соціальної сфери та іншого, що не відповідає сучасним безпековим вимогам;
- Ми повинні зробити пріоритет у відновленні для тих компаній, які були в Україні або прийшли в Україну під час війни. Які вийшли з російського ринку під час війни. Хто підтримував нас у найважчі моменти, хто був з нами тоді, коли Україна боролася за життя, хто працював і сплачував податки, хто волонтерив і допомагав нашій незламності… Треба знайти формат, як надати такому бізнесу більше можливостей у проектах відбудови.
- Мільйони наших людей, які стали переселенцями і знайшли прихисток за кордоном, не мають стати біженцями. Ми повинні зберегти їх як частину українського суспільства. Маємо забезпечити їхнє повернення.
Це включає в себе різні компоненти роботи:
- Гарантування безпеки й економічне зростання.
- Відбудова і подальша інтеграція нашої держави з Європейським Союзом та іншими провідними суб’єктами вільного світу.
- Захист прав людини і вирівнювання соціальних та особистих свобод в Україні та в передових країнах перебування наших переселенців.
- Створення сучасної ветеранської політики.
- Створення в Україні сучасної системи реабілітації тих, кого війна поставила у найскладніше становище. Щоб в нашому суспільстві було саме це відчуття – що ніхто у нас не є зайвим, – це задача… Що про всіх українців ми піклуємось, що кожному і кожній можемо допомогти.
Ми маємо зробити так, що коли у світі бачитимуть синьо-жовтий український прапор, то знатимуть, що це і про свободу, і про людей, у яких є міцний дім і яким завжди допоможуть – що б не сталося з ними.
СИТУАЦІЯ В УКРАЇНІ
- 87% громадян України не хочуть відновлення Радянського Союзу. Про це свідчать результати соціологічного дослідження Центру Разумкова.
Частка тих, хто не хотів би відновлення СРСР, на Півдні та Сході країни (відповідно 72% і 81%) дещо нижча, ніж на Заході (93%) і в Центрі (89%), однак у всіх регіонах супротивники відновлення СРСР становлять переважну більшість.
- Міністр закордонних справ Дмитро Кулеба розповів, що українські дипломати у всіх куточках світу збирають та залучають обладнання для відновлення енергосистеми України після російських ударів.
На допомогу Україні сьогодні працює ціла енергетична коаліція.
Тільки за останні два тижні вдалося досягти таких домовленостей:
- 7 автотрансформаторів від урядів Литви, Ірландії, Польщі,
- 543 генератори потужністю понад 100 кВт від Німеччини, Норвегії, Іспанії,
- 24 трансформатори від Фінляндії,
- 45 трансформаторів від Азербайджану,
- 19 потужних генераторів від Ізраїлю.
- Уряд ухвалив рішення на період дії воєнного стану продовжувати автоматичне нарахування державних соціальних допомог, зокрема допомоги на дітей одиноким матерям і малозабезпеченим сім’ям.
- Україна розробляє безпілотники класу «повітря-повітря». Вони будуть боротися проти іранських дронів-камікадзе Shahed.
Як повідомив міністр цифрової трансформації Михайло Федоров, Україна вже закупила близько 1400 безпілотників, переважно розвідувальних. Після задоволення потреб у розвідувальних дронах наступним етапом стане розробка та закупівля ударних безпілотників.
«Уже зараз можу сказати, що в лютому-березні ситуація з безпілотниками кардинально зміниться».
- НАЕК «Енергоатом» повідомляє, що всі дев’ять енергоблоків українських АЕС на підконтрольній уряду території – Рівненської, Хмельницької та Південноукраїнської – працюють на максимально можливій потужності.
- У рамках «зернової ініціативи» за два дні з портів Великої Одеси вийшли ще 11 суден з 422 тис тонн агропродукції.
У Мінінфраструктури повідомили, що судна везуть продовольство до країн Африки, Азії та Європи.
Водночас ключовою перешкодою в роботі «зернового коридору» залишається гальмування з боку рф під різними приводами інспекції суден в Босфорі. Це призвело до стабільної черги в 90+ суден, мільйонних збитків вантажовласників, недоекспорту мінімум в 5-6 млн тонн упродовж року.
Окрім зменшення кількості інспекційних груп, російська сторона вдалася до тактики затягування часу самих інспекцій через вимоги перевіряти параметри суден, які не регламентуються документами СКЦ та не мають жодного відношення до предмету перевірки. Через такі дії скорочується кількість флоту, який рухається під завантаження українською агропродукцією.
Станом на 27 грудня в Босфорі на інспекцію очікували 96 суден, із них 71 — на вхід до портів, а 25 — вже завантажені агропродукцією. Щоденно відбувається тільки 6 із 10 запланованих інспекцій.
СИТУАЦІЯ В РОСІЇ
- Аналітики Інституту вивчення війни (ISW) вважають, що своїми претензіями до Заходу росія намагається створити умови, при яких західні чиновники схилятимуть Україну до невигідних компромісів у відносинах з Кремлем.
«Кремль, імовірно, продовжить фокусувати свої претензії до Заходу та ігнорувати Україну як суверенне утворення на підтримку поточних інформаційних операцій, спрямованих на те, щоб змусити Захід піти на випереджувальні поступки і чинити тиск на Україну для ведення переговорів».
Зазначається, що Москва зображає Україну як «західного пішака», що не володіє реальним суверенітетом, щоб усунути українських чиновників від майбутніх прямих переговорів і замість цього представити переговори з росією як обов’язок західних чиновників.
Водночас аналітики ISW вважають, що насправді Кремль не зацікавлений у серйозних перемовинах, які призвели б до остаточного врегулювання війни в Україні, а натомість прагне тимчасового припинення бойових дій, що дало б йому змогу поповнити свої збройні сили для подальших дій.
- У росії багато хто намагається підбити підсумки 2022 року. При цьому люди орієнтуються на запевнення путінського режиму в тому, що все йшло і далі йде за планом. Відповідно, план путіна на цей рік включав:
- поразку під Києвом, у Чернігівській та Сумській областях і втечу звідти,
- знищення флагмана ЧФ – крейсера «Москва»,
- «крок доброї волі» зі стрімким «відступом» з острова Зміїний і знищення там своєї ж техніки,
- хаотичну втечу армії рф із Харківської області під натиском українських військ та «передачу» ЗСУ сотень одиниць справної техніки, озброєння й тонн боєприпасів,
- мобілізацію восени, яка ще навесні була «не потрібна»,
- втечу близько мільйона найбільш працездатних росіян, чоловіків, які не захотіли загинути в Україні за інтереси путіна та його оточення,
- втечу окупаційної армії з Херсона й усього правобережжя Херсонщини,
- безпрецедентне падіння російської економіки, втрату європейського й американського ринків, а також лідерство росії за кількістю санкцій, запроваджених цивілізованими державами. За останнім показником рф значно випередила Іран і КНДР.
- Поки пересічні росіяни зводять кінці з кінцями й зі страхом дивляться в наступний рік, у правлячій партії «Єдіная росія» вирішили, що треба заборонити депутатам публікувати фотографії свого шикарного життя.
Зокрема, у розробленому кодексі поведінки депутатів пропонується не оприлюднювати фото предметів розкоші, мандрівок і відвідування ресторанів.
МІЖНАРОДНА ПІДТРИМКА
- США передали Україні дві додаткові батареї ЗРК NASAMS (від 18 до 24 пускових) і ракети до них.
Разом із ракетними комплексами США передали перші партії енергетичного обладнання, яке вже доставлене в зараз в Україну, де фахівці використовують його для ремонту пошкодженої інфраструктури.
- Німецьке федеральне агентство з надання технічної допомоги (THW) уже відправило 355 транспортів допомоги з Німеччини в Україну та сусідні держави.
Організація закупила близько 480 електрогенераторів і вже доставила 196 з них в Україну для стабілізації енергетичної інфраструктури.
«Ми робимо найбільший внесок серед країн ЄС у цій сфері. Те ж саме стосується евакуації поранених і постраждалих. Ми вже евакуювали 600 осіб, багато з яких були важко поранені й зараз отримують найкращу медичну допомогу в Німеччині».
- Польща та поляки від моменту повномасштабної агресії рф проти України, надали Україні та українцям допомоги на zł35-40 мільярдів ($8-9 мільярдів).
Як зазначив заступник голови Польського фонду розвитку (PFR) Бартош Марчук, приблизно zł10 млрд (близько $2,3 млрд) – це надання зброї, ще zł10 млрд (близько $2,3 млрд) – допомога простих поляків.
Крім того, zł6 млрд (близько $1,4 млрд) було виділено на допомогу українцям із бюджету Польщі, а допомога органів місцевого самоврядування і неурядових організацій також становила приблизно zł10 млрд ($2,3 млрд).
- Президент Анголи Жуан Лоренсу, де історично сильним був вплив Москви, засудив повномасштабне вторгнення росії в Україну.
Він нагадав, що коли у 1980-ті роки СРСР допоміг його країні відбити південноафриканське вторгнення завдяки постачанню озброєнь та боєприпасів, ангольці були дуже вдячні Москві.
Однак Лоренсу наголосив, що його народ воював проти загарбників, тож інші мають таке саме право, і тому «ми не розуміємо, як ті люди, які допомогли нам воювати проти інтервентів, зараз окупували частину сусідньої держави».
«Суверенна держава сама визначає свою зовнішню політику, і, будучи суверенною державою, ми маємо засудити анексію регіонів України».
- Міноборони Британії заявило про намір передати українським військовим гелікоптери Sea King, а також повідомило, що військово-морський флот провів навчання Sea King для 10 екіпажів ЗСУ.