Такі, на перший погляд, нешкідливі предмети, як меблі та килими, книги та одяг, іграшки та пластикові прилади, побутова хімія і навіть папір, можуть стати причиною пожеж в домівці. Найкраще, що можна зробити, аби бути впевненим у безпечному завтра – пройти навчання з питань пожежної безпеки.
Що спричиняє пожежі в будинках?
По-перше, перевантаження або несправність електромережі та порушення правил пожежної безпеки при експлуатації печей і газового обладнання. Побутова хімія, яка використовується для облаштування житла, наприклад лаки та фарби, також може спричинити проблеми.
Десять правил, які рятують життя:
- Ні за яких обставин не залишайте електроприлади увімкненими. Слідкуйте за справністю електричних шнурів, не перевантажуйте електромережу та не використовуйте саморобні електроприлади. Вимикайте їх, коли не використовуєте. Так, навіть зарядні пристрої для смартфонів.
- Не накривайте електричні лампи та інші електроприлади папером або тканиною. Не розміщуйте меблі, прилади та легкозаймисті матеріали (зокрема рідини) на балконах (лоджіях), а також у пожежних виходах і на сходових клітках.
- Якщо ви відчули запах газу на кухні або в кімнаті, не вмикайте світло, не користуйтеся вогнем, негайно відкрийте вікно або кватирку для провітрювання, перекрийте магістральний газовий кран і викличте працівників газового господарства або аварійну службу.
- Не залишайте дітей без нагляду та навчайте їх правилам поводження з вогнем – щоб навчити, ви також повинні пройти навчання з пожежної безпеки. Як безапеляційний бонус, який закріпить ваші знання документально – посвідчення з пожежної безпеки та пожежно-технічного мінімуму.
- До закінчення опалювального сезону ще більше місяця. Не залишайте піч без нагляду, не топіть її з відкритими дверцятами, не сушіть на ній одяг та інші речі, не розпалюйте вогонь легкозаймистими або горючими рідинами.
- Опалювальні прилади та поверхні димоходу слід регулярно перевіряти та чистити. Біля кожної печі до підлоги повинна бути прибита металева пластина розміром не менше 0,5 х 0,7 м.
- Ви живете у багатоповерхівці? Не забувайте про систему протипожежного захисту, зокрема, не захаращуйте виходи з балконів і лоджій та утримуйте засоби протидимного захисту в належному стані. Не захаращуйте доступ до сходових кліток, холів, загальних коридорів та пожежного обладнання, а також не захаращуйте предметами виходи на балкони верхніх поверхів.
- Не будуйте господарські будівлі, гаражі тощо в пожежонебезпечній зоні, передбачте наявність пожежних виходів і шляхів евакуації та встановіть вогнегасники. Переконайтеся, що поблизу є джерело протипожежної води, і не закривайте під’їздів. Звісно ж, забезпечте наявність вогнегасників.
- Тепер перевірте норми зберігання легкозаймистих рідин у вашому домі. У квартирах може зберігатися не більше 10 літрів легкозаймистих та горючих речовин, в індивідуальних гаражах – не більше 40 літрів запасу палива і 10 кілограмів мастила.
- Навесні часто спалюють торішнє опале листя, суху траву та дрібне сміття, що завдає зайвих клопотів рятувальникам. Під час весняних польових робіт будьте уважні до протипожежної безпеки. Не розпалюйте багаття на городі чи в саду.
Як запобігти пожежам?
Щоб запобігти пожежам у вашій оселі, необхідно утримувати електропроводку, електроприлади та опалювальне обладнання в справному стані, дотримуватися заходів безпеки при їх використанні, виконувати елементарні вимоги пожежної безпеки та проходити протипожежні інструктажі.
Пам’ятайте! У разі виникнення пожежі негайно телефонуйте за номером екстреного виклику «101» та чітко повідомте, що горить, свою адресу та прізвище.
Пожежам краще запобігати ніж локалізувати їх, тож пройдіть навчання з питань пожежної безпеки, отримайте посвідчення з пожежної безпеки та пожежно-технічного мінімуму.