У суботу, 1 квітня 2023 року, під патронатом Переяславського міського голови Вячеслава Саулка та за підтримки Переяславської міської ради, співорганізації та співініціативи Університету Григорія Сковороди в Переяславі на базі закладу відбувся «Міжнародний форум волонтерів України».
Заходу, який відбувався у змішаному форматі, видається, таки вдалося втілити свою первинно закладену мету – згуртувати навколо себе близько двох сотень волонтерів, представників громадських та державних інституцій задля координації їх діяльності у всіх задекларованих зібранням напрямках, посилення діалогу з владою для злагодженої спільної роботи на благо України та її перемоги на всіх фронтах.
Команда Proslav здійснювала технічний супровід заходу, транслювала його та надавала усім охочим можливість долучитися до обговорень із будь-якого куточка України та зарубіжжя. Нині ж готова розповісти вам про перебіг та важливість цього форуму, резюмувати підсумки його майже семигодинної роботи.
Захід розпочався з виконання гімну України ансамблю викладачів Переяславської мистецької школи імені Павла Сениці «Брейвіс», а згодом молитви та проповіді яку очолив Митрофорний протоієрей Олег Ткачусь з Храму Рівноапостольної Княгині Ольги ПЦУ (м. Ківерці, Волинської області). Він зазначив, що Бог обрав Україну і сподобив наш народ жити нині в історичний час аби перемогти зло. Він коротко розповів про те, як нині волонтерить церква та наснажив волонтерську спільноту до допомоги й боротьби яку неодмінно віддячить Бог навіть тоді, коли, можливо, й засудять певні люди.
Після цього учасники переглянули документальний фільм про військового Петра Волощенка з позивним «Стоун», який напередодні 2023 року вивіз з Бахмута сім’ю, зокрема 7-річного Стасика. Як стало відомо з фільму, хлопчик сам познайомився з українським військовим. Петро потоваришував із дитиною і пообіцяв йому, що зможе вивезти хлопця і його сім’ю у безпечне місце, адже у будинок, де вони жили у Бахмуті вже влучав російський снаряд і лишатись там надалі стало дуже небезпечно, російські військові були вже поруч. Зрештою за допомогою танків, дронів і стрільців – вдалося евакуювати сім’ю з передової до Чернівців. Військовий продовжує спілкуватися із хлопчиком. Станіслав попросив, щоб Петро став його хрещеним батьком. Зрештою за місяць після евакуації «Стоун» приїхав з Бахмута у Чернівці. У цей день зал стоячи зі сльозами на очах та гучними встав та оплесками вітав його в Переяславі особисто. «Стоун» звернувся з життєствердним словом до учасників форуму, після чого щирі слова вдячності доблесному воїну висловив міський голова Вячеслав Саулко, від імені організаторів нагородивши його орденом бойового волонтера. Прямо з залу Волощенко вирушив й далі до перемоги боронити Україну.
Поза вступним словом вони нагородили лідерів волонтерського руху України, громади та сковородинівського університету відзнаками, майже про кожного відзначеного розповідали у вимірі його діяльності щонайменше за останній рік. Справедливо зазначити, що це була лише перша частина нагородження цього дня, адже після кожного блоку виступів подяки та нагороди отримували спікери, партнери та навіть ті кого зважили за необхідне запропонувати до відзначення самі учасники зібрання. Загалом нагороджено кілька десятків осіб.
Надалі робота зібрання розгорталася в панелях – під кожним посиланням у абзацах нижче ви знайдете окремі виступи в панелях. Про кодекс волонтера, колективні звернення до Президента України, ЄС, ООН та НАТО розповідав Голова Правління ГО «Міжнародна асоціація волонтерів, переселенців та біженців України», засновник та директор Благодійної організації «Міжнародний благодійний фонд «Білий Спас» Володимир Пісоцький; про юридичні аспекти та взаємодію з державою – адвокат, доктор філософії у галузі права, президент WBC UKRAINE, Виконавчий директор БО «БФ «Дабл Ю Бі Сі Керз Юкрейн» Микола Ковальчук та адвокат юридичної компанії L.I. Group та БФ «WBC Cares Ukraine» Оксана Кригіна; про те, як волонтерить українське студентство та викладачі – ректор Університету Григорія Сковороди в Переяславі Віталій Коцур.
Думками щодо кібергігієни у волонтерській діяльності ділився народний депутат України Олександр Федієнко. Тематику гуманітарних ініціатив державної влади та держпідтримки волонтерів, переселенців та біженців й взаємодію депутатів з волонтерською спільнотою – Народна депутатка України. Голова Комітету Верховної Ради України з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування Олена Шуляк. Мав що сказати й гість із Литви керівник організації «Вовки світла» Гінтаутас Мауріцас, який понад двадцять років служив у литовській армії. Проблематику громад на місцях, взаємодію з волонтерською спільнотою, громадськими, благодійними та міжнародними організаціями розкривав заступник голови Київської ОВА Віталій Власюк. Полум’яною видалася промова щодо війського волонтерства від представниці ГО «Всеукраїнське об’єднання «Жінки за вільну Україну» Раїси Шматко (приділимо їй окрему увагу у одній із наступних публікацій на нашому сайті – прим.авт.) та багато інших спікерів.
Кожен виступ та меседж виголошений протягом цього дня безперечно вартий уваги та викликав активні фази питань з залу. Проте ми навмисне не зупинятимемось на кожному з них, адже всі охочі завдяки нашій команді можуть переглянути та комплексно зрозуміти усе в записі. Музичною родзинкою, яка сповістила про завершення роботи зібрання та, наостанок, наснажила учасників став виступ переяславської співачки Ганни Ляч.
При осягненні такого вагомого форуму важливо зрозуміти, з чим виходять за його підсумками організатори та учасники. Яку предметну користь він дає та які перспективи відкриває Proslav запитував у організаторів та одного зі спікерів:
«Можна сказати що форум однозначно вдався і таких заходів повинно бути все більше і більше. Безумовно розкрили багато тем, але ще більше не розкрили, бо надто багато лишається всього що можна обговорювати з волонтерами. Є що виправити, є багато питань які потребують взаємодії з владою і координації без її втручання у самі процеси – це було сказано багатьма спікерами, адже це забирає у них мобільність та свободу дій. Такі заходи потрібно проводити систематично, охоплюючи всі питання. Головне об’єднувати, бо чим швидше ми об’єднаємося в одну потужну силу яка зможе спілкуватися і координувати свої дії, погоджуючи їх, тим швидше вона стане потужною армією. Армією що зможе швидко і ефективно вирішувати питання. Немає нічого того що волонтер не може вирішити, а особливо український. Це світовий феномен. Продовжуємо працювати далі!», – каже адвокат, доктор філософії у галузі права, президент WBC UKRAINE, виконавчий директор БО «БФ «Дабл Ю Бі Сі Керз Юкрейн» Микола Ковальчук.
«Складно знайти підтримку серед влади. Познайомившись з мером Переяслава ми обговорили з ним ідею проведення такого форуму. Він нас підтримав і познайомив з командою університету. Це був важливий захід для волонтерської спільноти, і ні ректор ні мер ще, мабуть, не усвідомили що вони зробили для нас. Багато проблемних питань ми тут порушили, шукали колективне вирішення. Разом з асоціацією ще додатково усе проговорене опрацюємо, направимо листи у відповідні відомства та інституції. Фідбеку від нас чекатимуть в Офісі Президента України, у Міністерстві соціальної політики. 60% з тих спікерів які планувалися долучилися до нас, хтось не зміг з поважних причин, а хтось і, відверто, проігнорував. Плануємо проводити подальші регіональні форуми у Львові та Одесі. Хочемо поговорити з Дніпром та Харковом. Там питання будуть вже більш локальні. Будемо долучати нових людей які мають бажання волонтерити. З містом і університетом в Переяславі надалі матимемо плідну співпрацю. Спробуємо створити тут школу волонтера, масштабуємо цю ідею й переймемо досвід вже існуючих, залучимо фахівців. З міською владою теж підпишемо меморандум, створимо раду волонтерів і ВПО. Користуючись нагодою запрошую усіх охочих переяславців до співпраці, волонтерів чи просто фізичних осіб які мають бажання навчатися та волонтерити. Це для мене новий досвід, який зараз починає Дарницька РДА приміром. Ми з ними активно взаємодіємо наразі. Нині це перший але дуже великий крок який показав що ми об’єднуємося, нас чують і готові до діалогу на різних рівнях. Проте усе ще потребує відпрацювання. Також разом зі звільненням територій будемо розширювати там діяльність. Робити усе аби, приміром, гуманітарка доїжджала туди де її чекають. Аби десь не було перенасичення, яке я з досвіду волонтерських поїздок Київщиною і Чернігівщиною спостерігав. Будемо працювати й з тими хто буде повертатися додому з-за кордону. Хочу розібратися й в тому чим наша держава допомагає людям які там. Не приймаюча сторона, а конкретно Україна», – резюмує голова оргкомітету, Голова Правління ГО «Міжнародна асоціація волонтерів, переселенців та біженців України», Засновник та директор Благодійної організації «Міжнародний благодійний фонд «Білий Спас» Володимир Пісоцький.
Є що сказати з цього приводу і міському голові міста Вячеславу Саулку:
«Горді бути почутими та побаченими українською, міжнародною спільнотою. Важливо що говорили й про ту велику волонтерську підтримку, яка надавалася нашою міською владою протягом цього воєнного року. Радий констатувати що за підсумками цього зібрання мова йде ще й про залучення певних інвестицій для нашого міста та громади. Кажу це, бо форум відвідало багато благодійників і меценатів з якими ми поспілкувалися з цього приводу»