В Україні розглядають запровадження 12-річної системи освіти з 2024 року. На думку заступника міністра освіти й науки Руслана Гурака, це найоптимальніший варіант вирішення проблеми освітніх втрат, яких зазнала Україна через COVID-19 і війну.
Про це він заявив у ході презентації результатів дослідження «Освіта під час війни».
Відповідно до реформи НУШ, середні навчальні заклади мали перевести на 12-річну систему у 2027 році. Однак, за словами Гурака, доцільніше це зробити у 2024-му, підготувавшись таким чином до запровадження профільної старшої школи у 2027 році.
«Ми зможемо збалансувати освітню програму таким чином, щоб врахувати всі пропущені заняття (через повітряні тривоги, відсутність електроенергії, відсутність інтернету), врахувати перехідний період на кожному рівні, і зможемо підготуватися до 2027 року – до повноцінного запровадження профільної старшої школи», – зазначає посадовець.
Крім того, 12-річна система навчання в школах є євроінтеграційним кроком, тому що більшість європейських країн Європейського Союзу мають саме таку систему освіти. Вітренко пояснив, що після цього рішення українські атестати середньої освіти будуть «повністю визнаватись в європейських країнах».
«Ми робили дослідження серед 38 країн Європи. Там були не лише країни Європейського Союзу, а й інші європейські країни. Серед 38 країн: 19 країн мають 12-річну систему навчання, 17 країн 13-річну, і навіть є країни з 14-річною та 15-річною повною загальною середньою освітою», – розповідає заступник очільника МОН.
Урядовець зазначив, що в разі введення 12-річки може бути сформована середня профільна школа, яка допоможе дитині визначитися у майбутній професії.
Також він наголосив, що 11-річна система навчання лишилася тільки в росії та білорусі.
«Враховуючи тенденції у сфері освіти, всі останні комюніке і ЮНЕСКО, і ООН, ми намагаємося подовжити навчання людини для того, щоб людина, по-перше, позитивно впливала на себе та свій добробут. По-друге, щоб вона позитивно впливала на добробут держави, і зростала її продуктивність праці. По-третє, це стабілізація суспільного життя – освічена людина – це людина багата і людина-інноватор», – резюмує пан Вітренко.