З першим сонячним проміннячком весняних та літніх днів активізуються кліщі. Зустріч з ними трапляється не лише у непролазних лісових хащах, а й в парках та скверах, ботанічних садах чи на звичайному газоні. Що варто знати про кліщів та як мінімізувати вірогідність зустрічі з ними?
Proslav переповідає поради старшого наукового співробітника відділу сигнальних систем клітини Інституту молекулярної біології і генетики НАН України, кандидата біологічних наук Олександра Скорохода.
Які кліщі небезпечні для людини?
В Україні є кілька десятків видів кліщів, які переносять 35 різних збудників хвороб, небезпечних для людини.
Серед них і собачий (енцефалітний) кліщ, що переносить борелії (Borrelia) – бактерії, здатні викликати хворобу Лайма. Вона одна з найнебезпечніших та широко розповсюджених в Україні. Може уражати різні органи та системи, зокрема нервову та опорно-рухову, переходити в хронічну форму, призводити до втрати працездатності та інвалідизації.
Щороку з укусами кліщів до медзакладів звертаються в середньому близько 20 000 людей.
Кліщ присмоктується протягом 15-20 хв, виділяючи анестезуючу рідину, що робить укус практично безболісним. Він може триматися на тілі людини або тварини до 12 діб.
Дорослих кліщів, що присмокталися, найчастіше помічають через 2-3 дні: на місці укусу з’являються припухлість, свербіж, почервоніння, а сам кліщ збільшується у розмірах. Також кусають і можуть бути небезпечними статево незрілі кліщі – німфи.
Кліщі присмоктуються до людини не лише на природі. Вони можуть потрапити на тіло й через деякий час, після відвідування зеленої зони, якщо залишились на одязі чи речах, а також із букетами квітів чи домашніми тваринами.
Що робити якщо ви виявили кліща?
Якщо після прогулянки на природі ви виявили на собі кліща:
- Одразу зверніться до лікаря. У травмпункті вам допоможуть витягти кліща і проконсультують щодо подальших дій.
- Якщо поблизу немає лікаря, видаліть кліща самостійно. Для цього можна використовувати спеціальний пристрій, що продається у ветеринарних аптеках (“кліщосмик”). Треба притиснути його до шкіри, підсунути під кліща, акуратно розхитати кровопивцю з боку в бік (адже хоботок надійно “зацементовано” в ранці слиною тварини), а тоді повільно викрутити нападника (крутити можна у будь-який зручний для вас бік).
- Немає пристрою – зробіть це пальцями, обгорнутими марлевою серветкою, або пінцетом чи петлею з нитки. Витягайте кліща поволі, без ривків!
- Важливо видалити кліща разом із хоботком. Якщо ж він відірвався, видаліть рештки стерильною голкою.
- У жодному разі не розчавлюйте паразита, не використовуйте олію та креми – це лише підвищить ризик інфікування.
- Після видалення кліща ранку потрібно змастити антисептиком, а руки вимити з милом.
Зверніть увагу, що не всі кліщі переносять збудників небезпечних захворювань, а аби передати хворобу їм потрібно від кількох годин до діб. А втім дуже бажано видаленого кліща помістити у флакон чи пробірку, аби у лабораторній мережі його могли перевірити на наявність збудників бореліозу.
Також протягом трьох тижнів спостерігайте за своїм станом: щодня вимірюйте температуру тіла, а в разі її підвищення чи почервоніння на шкірі, яке продовжує збільшуватися, – негайно до лікаря.
Як вберегтися від кліщів?
Якщо ви збираєтеся на пікнік або пробіжку на природі, Центр громадського здоров’я МОЗ рекомендує:
- Подбайте про відповідний одяг. Бажано одягати світлий однотонний одяг з довгими рукавами, який щільно прилягає до тіла (так легше помітити кліщів і їм важче одразу потрапити на шкіру). Не завадить і головний убір (кепка, бандана, панамка).
- Пересувайтеся серединою стежки чи доріжки, якомога далі від трави та кущів, на яких потенційно можуть чатувати кліщі.
- Що кілька годин прогулянки оглядайте себе і дітей, аби виявити кліщів. Особливо ретельно обстежуйте ділянки тіла, вкриті волоссям.
- Місце для пікніка чи привалу на природі звільняйте від сухої трави, гілок, хмизу в радіусі 20-25 м.
- Після повернення додому відразу змініть і ретельно огляньте одяг та речі, які брали з собою (підстилки, сумки тощо). Найчастіше кліщі чіпляються до одягу і згодом можуть перекочувати із нього на тіло. Не варто залишати цей одяг біля ліжка чи спати у ньому.
- Якщо на природу брали домашнього улюбленця – його також слід оглянути.
- Використовуйте спеціальні засоби для захисту від кліщів, які відлякують кліщів (зазвичай містять ДЕТА чи пікарідін). Використовуйте так часто, як зазначено в інструкції залежно від тривалості перебування на природі.
Якщо вам до вподоби проводити час вдома чи в кінотеатрі, то ми вже розповіли про те, що подивитися у травні 2023-го.