Триває 442 доба розв’язаної російською федерацією повномасштабної війни проти нашого народу. Протягом минулої доби противник завдав одного удару ракетою С-300 по цивільній інфраструктурі Костянтинівки, що на Донеччині. Крім того, завдав 45 авіаційних ударів та здійснив 53 обстріли з реактивних систем залпового вогню по позиціях наших військ та населених пунктах Херсонської області. Постраждали мирні люди, зруйновано та пошкоджено приватні житлові будинки та інша цивільна інфраструктура.
Ймовірність завдання ракетних та авіаційних ударів по всій території України залишається високою.
БОЙОВІ ДІЇ
- Противник продовжує зосереджувати основні зусилля на Лиманському, Бахмутському, Авдіївському та Мар’їнському напрямках. Протягом доби ворог здійснив понад 39 атак на зазначених ділянках фронту. Найзапекліші бої тривають за міста Бахмут та Мар’їнка.
- У ЗСУ підтвердили заяву очільника ПВК «Вагнер» Євгена Пригожина, що з позицій під Бахмутом утекли декілька підрозділів 72 окремої мотострілецької бригади Збройних сил рф.
Військові повідомили, що за дві доби на південно-західних околицях міста штурмовики 3-ої ОШБр у складі тактичної групи «Азов» ліквідували 64 окупантів, а дані про ліквідацію ще 87 уточнюються. Серед знищених є і «вагнерівці».
Крім того, захисники захопили полонених, а також знищили декілька складів з БК ворога, міномети та декілька БМП.
- Тим часом Пригожин заявив, що зараз існує великий ризик оточення його найманців у Бахмуті, оскільки фланги, утримувані російським військовими, тріщать.
Він також знову повторив тезу, що Бахмут нібито не має стратегічного значення, а «вагнерівці» і російська армія там перебували, щоб дати можливість провести мобілізацію в рф.
- Як повідомили у Генштабі ЗСУ, зараз фіксується масове невдоволення місцевих жителів із тимчасово захопленого Токмака Запорізької області, яких російська окупаційна адміністрація «евакуювала» до Бердянська. Зокрема, люди скаржаться, що росіяни розмістили їх в жахливих побутових умовах, в приміщеннях без вікон, освітлення, теплої води та меблів. Також, окупанти заборонили на невизначений термін «евакуйованим» громадянам повертатися назад до міста Токмак.
- Впродовж останніх трьох днів російська окупаційна адміністрація “евакуювала” близько 300 місцевих жителів, зокрема, дітей, з тимчасово захоплених територій Запорізької області до Бердянська.
- Російська армія мародерів під приводом евакуації мирних жителів, продовжує вивозити награбоване майно з прифронтових населених пунктів Запорізької області. Так, в Енергодарі, військовослужбовці російських окупаційних військ повністю розграбували усі міські медичні установи, все медичне обладнання міста вивезено до тимчасово окупованого Сімферополя. Також повністю розграбовані усі підприємства, які розташовані в промисловій зоні поблизу Запорізької атомної електростанції.
- Російські окупаційні війська продовжують зазнавати великих втрат на полі бою. Внаслідок чого противник обладнує цивільні навчальні заклади тимчасово окупованих територій під медичні установи. У Луганську приміщення трьох місцевих лікарень повністю облаштовані окупантами під військові шпиталі з пораненими легкого та середнього ступеня тяжкості.
- Авіація Сил оборони за добу завдала 4 ударів по районах зосередження особового складу та військової техніки противника. Також наші захисники знищили 5 ворожих БпЛА різних типів.
А підрозділи ракетних військ і артилерії уразили 1 зенітно-ракетний комплекс, 2 райони зосередження живої сили, 1 склад пально-мастильних матеріалів, 2 артилерійських підрозділи на вогневій позиції, а також станцію радіоелектронної боротьби окупантів.
Станом на ранок 11 травня загальні втрати загарбників склали:
- Фахівці Інституту вивчення війни (ISW) вказують на те, що росія останньою серією ракетних ударів хоче показати, що стримує майбутній український контрнаступ, проте, на думку аналітиків, це не є суттєвим фактором впливу на дії Сил оборони.
Також у звіті вказують, що путін відмовився використовувати своє звернення до Дня Перемоги для будь-яких значних риторичних змін і тільки повторив існуючі наративи, готуючись до затяжної війни і представляючи росію як таку, що успішно протистоїть усьому Заходу.
Путін також спробував використати святкування Дня Перемоги для згуртування партнерів по СНД, багато з яких прагнуть зменшити свою залежність від Кремля з лютого 2022 року.
- У командуванні НАТО вважають, що становище сил вторгнення росії в Україну стає дедалі важчим. Про це заявив голова військового комітету Альянсу адмірал Роб Бавер.
Він порівняв протистояння України та росії з біблійною битвою між пастухом Давидом і велетнем Голіафом і сказав, що «Голіаф хитається, бо Давид, якого підтримали 50 націй з усього світу, продемонстрував величезну стійкість і тактичну майстерність».
- Видання The Telegraph опублікувало статтю колишнього командира 1-го королівського танкового полку британської армії полковника Хеміш де Бреттон-Гордон, який стверджує, що втрати росії на війні в Україні більші, ніж їх оцінюють західні аналітики, а довгострокові витрати на боєприпаси для рф можуть стати руйнівними.
Полковник зазначає, що повномасштабна війна в Україні не схожа на конфлікти, які світ бачив раніше.
«Унікальним для українського конфлікту є використання безпілотників… Це тип війни, з яким мало хто в НАТО стикався, коли показники російських втрат, за оцінками Заходу, здаються вдвічі меншими, ніж заявляють українці, цілком можливо, що українці мають рацію».
На думку автора, обом сторонам може не вистачати боєприпасів, але, схоже, у Кремля навіть не вистачає солдатів, щоб стріляти цими боєприпасами.
- У Міністерстві оборони України заявили, що ворог поширює дезінформацію про ліквідацію командувачів ЗСУ. Насправді ж, все це не відповідає дійсності, усі наші командувачі живі.
Зазвичай такі повідомлення мають на меті психологічно вплинути на саму людину, деморалізувати українських військових і створити короткотривалий хайп на темі для підняття духу власного війська.
СИТУАЦІЯ В УКРАЇНІ
- В Україні стартувала програма «єВідновлення», у межах якої українці зможуть отримати кошти на ремонт їхніх домівок, які постраждали через війну.
єВідновлення – це грошова допомога від держави, максимальна сума складає 200 тис грн. Відправити заяву про отримання виплати можна в застосунку «Дія».
Кошти нараховуються, якщо житло:
- пошкоджене через напад росії після 24 лютого 2022 року
- підлягає відновленню
- розміщене на неокупованій території
- не було повністю відремонтоване самостійно.
Кошти можна витратити на будівельні матеріали чи послуги підрядників, які є учасниками програми «єВідновлення».
- Міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба повідомив про проміжні підсумки відкритого пошуку послів.
На сьогодні вдалося знайти близько тридцяти “дуже сильних” кандидатів, які зараз уже проходять тести й отримують запрошення на співбесіди від HR-служби МЗС.
Кулеба повідомив, що загалом за цей час МЗС отримало та опрацювало 1038 звернень.
Близько сотні мотивованих і сильних кандидатів не дотягують до посади посла, але цілком можуть працювати на інших дипломатичних посадах.
- Міністерство оборони України повідомило про впровадження низки змін задля пришвидшення проходження військовими ВЛК.
Зокрема передбачається:
- збільшення мережі ВЛК за рахунок їх додаткового розгортання у цивільних закладах охорони здоров’я;
- окреме фінансування оплати послуг медичних працівників, яких залучено до проведення медоглядів;
- впровадження е-черги запису на ВЛК, електронний документообіг між військовими частинами, ТЦК СП та закладами охорони здоров’я;
- запровадження сучасних підходів до обслуговування під час проходження ВЛК (доступний і зручний сервіс);
- створення інформаційної підтримки (гаряча лінія) та впровадження інформаційних продуктів, які допоможуть військовослужбовцям отримати допомогу.
Усі зміни будуть поступовими.
- Сили оборони отримали позашляховики для створення чергових мобільних вогневих груп ППО для захисту Києва та півночі країни.
Наші оборонці намагаються максимально забезпечити захист українців та об’єктів критичної інфраструктури.
СИТУАЦІЯ В РОСІЇ
- путін підписав указ, яким скасував візовий режим для громадян Грузії з 15 травня 2023 року.
Для в’їзду до росії громадянам Грузії знадобиться документ, що засвідчує особу: паспорт громадянина Грузії, дипломатичний чи службовий паспорт, або паспорт моряка. На термін більше трьох місяців віза, як і раніше, буде потрібна.
Також путін скасував заборону на польоти російських авіакомпаній до Грузії, яку було запроваджено у 2019 році.
Водночас президентка Грузії Саломе Зурабішвілі назвала ці дії провокацією.
«Чергова російська провокація! Відновлення прямого авіасполучення та скасування візового режиму з Грузією неприпустимі, поки росія продовжує агресію проти України та окупує нашу територію!».
- CNN наголошує на тому, що путін 9 травня намагався продемонструвати силу, але парад у Москві показав лише його геополітичну ізольованість.
Серед найвищих гостей на святкуванні 9 травня в Москві були диктатор, який перебуває під санкціями ЄС Олександр Лукашенко з Білорусі, Емомалі Рахмон із Таджикистану та династичний лідер Сердар Бердимухамедов із Туркменістану.
Водночас візит голови Єврокомісії Урсули фон дер Ляйєн до Києва наголосив на ізоляції путіна від Європи та Заходу.
CNN також пише, що невдачі, які зазнають російські війська у Бахмуті, є різким контрастом порівняно з пишністю та урочистістю на Красній площі.
- У Головному управлінні розвідки Міноборони заявили, що ватажок терористів Вагнера Євген Пригожин, міністр оборони рф Сергій Шойгу та начальник Генштабу країни-окупанта Валерій Герасимов наразі з’ясовують, хто залишиться винним у поразці у війні проти України.
Фактично «еліти» росії думають про себе після поразки у війні з Україною та після кінця диктатора путіна.
Також наші розвідники вважають, що в росії скасували пропагандистську акцію “безсмертний полк”, оскільки у Кремлі боялися, що росіяни виходитимуть не з портретами учасників Другої світової війни, а з портретами загиблих у війні проти України окупантів.
МІЖНАРОДНА ПІДТРИМКА
- Парламент Франції закликав ЄС офіційно визнати російську ПВК «Вагнер» терористичною організацією.
«Де б вони (вагнерівці) не працювали, члени групи «Вагнер» поширюють нестабільність і насильство. Вони вбивають і катують. Вони нищать і грабують. Вони залякують і маніпулюють майже безкарно», – заявив голова групи дружби «Франція-Україна» Національних зборів Франції Бенджамін Хаддад.
- Reuters пише, що країни Європейського Союзу проводять перше обговорення пропонованих нових санкцій щодо росії, які будуть спрямовані проти китайських та іранських компаній і дадуть змогу обмежити експорт до третіх країн за порушення наявних обмежень.
- Влада Швейцарії не бачить перешкод у законодавстві для того, щоб конфіскувати на користь Києва заморожені резерви російського центробанку.
Як заявив офіційний представник Державного секретаріату з економіки Фабіан Майєнфіш, використання активів ЦБ рф для відновлення України «юридично можливе».
Загалом у Швейцарії виявлено та заблоковано 7,4 млрд франків ($8,3 млрд) російського ЦБ, який потрапив під санкції Заходу в перші ж дні війни.
- Франція передала Україні аварійно-рятувальне обладнання для розбирання завалів.
Ідеться, зокрема, про болгарки, перфоратори, різаки для бетону. Обладнання планують спрямувати до Київської, Дніпропетровської, Запорізької, Миколаївської та Харківської областей.
Усі прилади є сучасними та портативними, вони легкі та підходять для виконання робіт на висоті.
- Чехія передасть Україні два зенітно-ракетні комплекси “Куб” і необхідні для цього ракети.
Як заявив президент Чехії Петр Павел, ідеться про пускові установки й ракети, які Україна може використати, оскільки має навчених для такого типу техніки бійців.
- Ірландські інструктори на Кіпрі розпочали навчання українських військових утилізації вибухонебезпечних предметів та розмінування.
Ірландія взяла на себе зобов’язання направити до 30 своїх військовослужбовців для участі у навчаннях зі знешкодження боєприпасів та військової медицини.
- Влада Казахстану вирішила закрити кордони для постачальників паралельного імпорту до росії. Учасники ринку побоюються, що це може залишити росіян без техніки від Samsung, Bosch, LG та Electrolux.
Посилення контролю казахської митниці призвело до подорожчання постачання, тож вартість імпортних товарів може зрости на 10–12%.