Триває 512 день повномасштабної війни, розв’язаної росією проти нашої держави. рф продовжує вбивати мирне населення України, і надалі ігнорує закони та звичаї війни, використовує тактику терору, завдає ударів, здійснює обстріли як по військових, так і по цивільних об’єктах.
БОЙОВІ ДІЇ
Сьогодні вночі російська федерація завдала чергового ракетно-авіаційного удару по Україні. Інформація щодо наслідків цієї терористичної атаки наразі уточнюється.
Протягом минулої доби ворог задіяв для масованого ракетно-авіаційного удару по території України 16 крилатих ракет морського базування “Калібр”, 8 крилатих ракет Х-22, 6 крилатих ракет “Онікс”, 1 керовану авіаційну ракету Х-59 та 32 ударних БпЛА типу “Shahed”. За результатами бойової роботи протиповітряної оборони знищено 13 крилатих ракет “Калібр”, 1 керовану авіаційну ракету Х-59 та 23 ударних БпЛА “Shahed”.
Крім того, ворог завдав 78 авіаційних ударів та здійснив 69 обстрілів з реактивних систем залпового вогню по позиціях наших військ та населених пунктах. Ймовірність завдання ракетних та авіаційних ударів по всій території України залишається високою.
- Противник і надалі зосереджує основні зусилля на Куп’янському, Лиманському, Бахмутському, Авдіївському та Мар’їнському напрямках, тривають важкі бої. Протягом доби відбулось 30 бойових зіткнень.
- Командування Сил оборони Таврійського напрямку повідомило, що на Мелітопольському напрямку є просування ударних підрозділів наших частин– більше одного кілометра уздовж лінії фронту.
Противник продовжує зосереджувати свої основні зусилля на утриманні ротних опорних пунктів. Це для нас важливо. Ворог концентрує значні зусилля на недопущенні подальшого просування наших військ.
- Сили оборони України продовжують ведення наступальної операції на Мелітопольському та Бердянському напрямках, закріплюються на досягнутих рубежах, завдають вогневого ураження артилерією по виявлених цілях противника, здійснюють заходи контрбатарейної боротьби.
- За інформацією Генштабу ЗСУ, противник продовжує переобладнувати об’єкти цивільної інфраструктури тимчасово захоплених територій України під власні потреби. Так, у будинку культури Каланчацької селищної ради Херсонської області, окупанти облаштували військовий шпиталь, де наразі на лікуванні з пораненнями різного ступеню важкості та на реабілітації перебувають понад 50 російських загарбників.
- Авіація сил оборони за минулу добу завдала 7 ударів по районах зосередження особового складу. Також, нашими захисниками було знищено 2 розвідувальних БпЛА оперативно-тактичного рівня.
Підрозділи ракетних військ і артилерії протягом доби уразили 4 райони зосередження живої сили, озброєння та військової техніки противника, склад боєприпасів, 11 артилерійських засобів на вогневих позиціях, 2 засоби протиповітряної оборони та станцію РЕБ ворога.
Станом на ранок 20 липня загальні втрати загарбників склали:
- На полігоні в тимчасово окупованому Криму сталася масштабна пожежа з детонацією боєприпасів на великому складі.
Наразі деталі невідомі, однак зазначається, що ситуація настільки серйозна, що окупаційна «влада» оголосила евакуацію жителів із 4 населених пунктів. Також перекрито трасу «Таврида». За попередніми оцінками, детонація боєприпасів триватиме близько доби.
- Британська розвідка повідомляє, що російське командування зіткнулася зі складним вибором: посилювати свої війська в Херсонській області України за рахунок підрозділів із Запорізької області чи ні.
«З початку липня 2023 року існує висока ймовірність активізації бойових дій в районі нижньої течії Дніпра. Окрім інтенсивних боїв на східному березі навколо невеликого українського плацдарму біля зруйнованого Антонівського мосту, невеликі підрозділи російських та українських військ також оспорюють острови в дельті Дніпра».
росія стоїть перед дилемою, вирішуючи, реагувати на ці загрози й розтягувати підрозділи чи не реагувати.
- Голова британської служби зовнішньої розвідки МІ6 Річард Мур позитивно оцінив здобутки ЗСУ у відбитті агресії росії.
За його словами, «за місяць Київ відвоював більше території, ніж це вдалося росіянам за рік».
«Українські командири, на відміну від своїх російських колег, хочуть зберегти життя своїх солдатів і тому просуваються з належною обережністю».
Мур зазначив, що звільнення Україною своїх територій – це «важкий шлях, і українські посадовці та військові не цураються цього», тоді як «росіяни мали можливість створити оборону, яку дуже важко подолати».
СИТУАЦІЯ В УКРАЇНІ
- До України з офіційним візитом прибув прем’єр-міністр Ірландії Лео Варадкар. Він побував у Бучі разом із генпрокурором України Андрієм Костіним.
Президент України Володимир Зеленський також провів зустріч із Лео Варадкаром.
Президент висловив подяку всьому народу Ірландії за прихисток українців, які рятувалися від війни.
«Це відчутний крок моральної підтримки нашого народу. Ірландія прихистила 86 тисяч українців, надала їм допомогу з житлом, фінансами, доступом до освіти й медицини, і це дуже важливо».
Під час зустрічі сторони також обговорили безпекову й політичну взаємодію, спільні кроки, які могли б посилити Україну в захисті від агресії росії.
Лео Варадкар запевнив, що Ірландія допомагатиме Україні стільки, скільки буде потрібно, і далі надаватиме фінансову, практичну й політичну допомогу.
«Україна переможе, Україна відновиться й відбудується. Ми надаватимемо практичну й дипломатичну допомогу Україні для реалізації її цілей, а також для реалізації мирного плану», – сказав він.
- Президент України Володимир Зеленський заявив, що для захисту Одеси з повітря Україні потрібні додаткові системи протиповітряної оборони SAMP/T або Patriot.
«Є дві системи на сьогодні. Я домовлявся з президентом Макроном і прем’єр-міністром Італії Джорджією Мелоні, коли ми отримали SAMP/T. Не будемо зараз говорити, де знаходяться ці системи, але вони працюють, працюють чудово. Якби в нас були відповідні додаткові системи, то вони захистили б інфраструктуру Одеси, і не тільки портову інфраструктуру. Або це системи Patriot. Ви також прекрасно знаєте, хто нам дав ці системи. Але всього цього поки що не вистачає, щоб захистити відповідну інфраструктуру».
- Збройні сили додатково укріплюють кордон з Білоруссю вибуховими та невибуховими загородженнями після прибуття до цієї країни найманців ПВК “Вагнер”.
Створюються такі умови, щоб державний кордон України був повністю непрохідним для ворожих сил. Зокрема на Чернігівщині тільки на одному з напрямків військові вирили понад 40 км протитанкового рову. Також утворено понад 30 тисяч усіляких мінних пасток для ворожих сил.
- Україна прийняла на озброєння Збройних сил вже більше 20 нових найменувань вітчизняних дронів.
Раніше для того, щоб новий дрон поставили на озброєння, треба було чекати приблизно 2 роки, а зараз – це три тижні.
Ще одним проривом є постанова, якою підвищено частку прибутку на іноземні комплектуючі під час виробництва дронів до 25%.
Третій прорив – ухвалення постанови, яка спростила і прибрала всі збори для ввезення комплектуючих для розробки дронів.
- На програму «єВідновлення», що передбачає отримання коштів на ремонт пошкодженого внаслідок війни житла, через портал «Дія» вже подали 27 461 заяву, отримали кошти 1403 сім’ї.
Погоджена сума допомоги складає понад 188 мільйонів гривень для понад 2300 заявників. Наразі докладаються зусилля для допомоги громадам, аби комісії працювали ефективніше та швидше.
СИТУАЦІЯ В РОСІЇ
- Держава-агресор чітко показала мету своїх масованих ударів по Одесі. Зрозуміло, що цей терор пов’язаний із розривом зернової угоди.
російські терористи оголосили, що всі судна, незалежно від прапора, що прямуватимуть в українські порти з опівночі, 20 липня, рф розглядатиме як залучені у військовий конфлікт.
Міноборони рф повідомило, що видано інформаційні попередження про відкликання гарантій безпеки мореплавцям у зв’язку з припиненням «чорноморської зернової ініціативи».
Експерти вважають, що такими кроками Москва добивається прямої угоди з нашою державою щодо зерна.
- путін боїться міжнародного переслідування і все ж таки відмовився їхати на саміт БРІКС у Південно-Африканську республіку, яка відповідно до рішення Міжнародного кримінального суду мала б заарештувати лідера країни-агресора.
Кремль оголосив, що в ПАР росію представлятиме міністр закордонних справ Сергєй Лавров.
На саміті особисто будуть присутні лідери Бразилії, Індії, Китаю і ПАР.
Скасування візиту путіна чітко засвідчує, що міжнародне право працює, незважаючи на звання, посади й відверті ядерні погрози з боку рф.
- Російське видання “Медиазона” пише, що за першу половину 2023 року в російські військові суди надійшло 2 076 справ про самовільне залишення частини (тобто дезертирство), що у 2 рази перевищує минулорічний показник, більшість підсудних – мобілізовані.
«Відтоді як суди почали публікувати весняні вироки, стало очевидно, що основною категорією засуджених за втечу зі служби стали саме мобілізовані».
Видання, посилаючись на дані окружних військових судів, пише, що зараз виноситься вже по 100 вироків на тиждень.
- Російський автопром при вмілому керівництві путіна «встає з колін» і впевнено повертається до найкращих традицій радянського бракоробства.
Як повідомили в Асоціації «Автомобільні дилери росії», дві третини нових Lada від АвтоВАЗу виявилися непридатними до продажу.
60-70% автомобілів надходять у стані «недокомплекту».
- Глава «Пошти росії» заявив про фінансову катастрофу в цій державній компанії. Збитки перевищили 30 млрд рублів, а накопичений борг досяг 133 млрд. рублів.
Грошей на обслуговування цього боргу немає. Тим часом робітники пошти в регіонах масово звільняються через мізерні зарплати та її затримку.
Фактично «Пошта росії» – це приклад того, що найближчим часом чекає й інші російські державні компанії. Через зростання потреб на війну, а також через західні санкції та повальну корупцію путінського оточення народи рф стають усе біднішими, а багатії намагаються вивести свої капітали якомога швидше за кордон і втекти з країни.
МІЖНАРОДНА ПІДТРИМКА
- ЄС планує створити спеціальний фонд для фінансування української армії протягом наступних чотирьох років розміром до 20 мільярдів євро.
Як повідомляє видання Politico, посилаючись на чисельні джерела серед дипломатів, знайомих із планом, він не передбачатиме прямих закупівель зброї для України від Євросоюзу. Кошти з фонду надходитимуть країнам-союзникам, щоб покрити їхні витрати на закупівлю та передачу майна із власних запасів. Це можуть бути боєприпаси, ракетне озброєння, бронетехніка тощо. Фінансування також зможе покрити навчання українських військових.
Новий план, розроблений дипломатичною службою ЄС, має ефективно посилити стратегію із довгострокової підтримки України.
- Головні посередники країн «Групи двадцяти» планують зустрічатися частіше в найближчі тижні, аби спробувати знайти спільну мову щодо того, як описувати війну росії в Україні до саміту лідерів 9-10 вересня.
Розробка остаточного комюніке вже почалася з віртуальних зустрічей учасників переговорів, далі заплановані особисті перемовини.
- США готують санкції проти Киргизстану за допомогу росії. Минулого року Киргизстан наростив закупівлі товарів на Заході на $1,3 млрд і 70% цього потоку перенаправив до рф.
- Іспанія оголосила, що наступного тижня передасть Україні чотири танки Leopard 2 та партію бронемашин. Ідеться про десять БТР, броньовані позашляховики, легкі вантажівки і машини швидкої допомоги.
Крім того, сьогодні Іспанія відправила Україні посилений польовий госпіталь. Він має потужності для невідкладної хірургії, необхідні післяопераційні приміщення, аптеку, стерилізаційну, лабораторію та два госпіталізаційні модулі.
- Литва створила коаліцію з розмінування України та запрошує країни, які мають можливість навчати саперів або надавати українським військовим необхідне обладнання, долучитися до ініціативи.
Міністр оборони країни Арвідас Анушаускас пояснив, що коаліція створюється за принципом «навчай і оснасти».
Подібний принцип уже використовується у проекті з навчання українських військових у Литві, що реалізовується спільно з Фінляндією, Ісландією, Норвегією, Швецією та Данією.
- У Литві стартувала акція, яка має на меті зібрати 300 тисяч євро для закупівлі 500 дронів-камікадзе для України.
«Війна в Україні увійде у світову військову історію як війна технологій дронів, що постійно еволюціонують. Поряд із бойовими Bayraktar, комерційними DJI і різними безпілотниками з нерухомим крилом, у війні України і Росії нині дедалі більшого значення набувають дрони-камікадзе типу FPV», – наголошують організатори акції.
Вони прагнуть зібрати гроші на закупівлю розроблених українськими та литовськими експертами з безпілотників дронів-камікадзе TORO типу FPV, що вважаються одними з найкращих дронів-камікадзе у своєму класі.