У четвер, 24 серпня, на День Незалежності у Переяславі відкрили меморіальну дошку поету Станіславу Вишенському, інформує Proslav.
Про життя, роботу та творчість Станіслава Вишенського
Народився культурний діяч у нашому місті якраз цього дня 1944 року. Здобував освіту у Переяславській ЗОШ №3 (нині гімназія №3). Був її випускником. Згодом у 1969 році закінчив Київський педагогічний інститут.
За своє життя встиг попрацювати редактором «Українського ботанічного журналу», видавництва «Веселка». А вже після здобуття Україною незалежності став літредактором журналу «Вавилон», головний редактором Київської філії видавництва «Фоліо». Окрім цього був відповідальним секретарем журналу «Дошкільне виховання» та головний редактором журналу «Книжковий клуб плюс».
Станіслав Вишенський належить до «Київської школи». Його називають найрадикальнішим її членом. За словами колег, поет сприяв високому розвиткові української поезії. Його вірші пронизані прадавніми символами, лексикою та світоглядом з радикальним авангардизмом.
Радикальність поета полягала у постійних експериментах зі своєю творчістю, протиставленні себе собі ж та відмовленню йти на компроміси з соціумом.
Перша збірка віршів Вишенського «Змова дзеркал» з’явилась на світ у 1969 році, коли автору було 25 років. Це було самовидання. Таке ж, як і подальші збірки: «Пунктир навіженств» (1971 рік) та «Симфори» (1975 рік).
Під час своєї поетичної діяльності, пан Вишенський дав світу наступні твори:
- «Світотвір»;
- «Альта»;
- «Колекція снігів»;
- «Альпініст на міражі»;
- «Синус покутя»;
- «Перевтомлені скафандром»;
- «Змова дзеркал»;
- «Метастази»;
- «Полювання на мисливця»;
- «Силует катастрофи».
Помер український діяч 3 квітня 2018 року на 73 році життя у містечку Скибин, Київської області.
На честь Станіслава Вишенського встановили меморіальну дошку у Переяславі
У день народження Станіслава Вишенського на малій батьківщині поета вирішили увіковічнити його пам’ять. Щоб кожен учень освітнього закладу бачив та знав, чого можна досягти у житті, якщо старанно навчатись, працювати та відстоювати своє.
Ініціаторами створення меморіальної дошки Станіславу Вишенському є Юрій Авраменко, голова Громадської організації «Шевченківське товариство «Тарасовий заповіт» та поет, член Спілки письменників України, почесний житель Переяславської громади Олег Коломієць, який знав Станіслава Вишенського особисто. Дошка виготовлена коштом родини письменника – дружини Галини Вишенської та сина Максима Вишенського.
На фасаді гімназії №3 відкрили меморіальну дошку на честь поета-земляка. Почесне право зробити це надали заступниці міського голови Степані Степаненко та поету Олегу Коломійцю.
Заступниця міського голови, виступаючи зазначила, що, відкриваючи дошку на стінах навчального закладу, важливо, щоб діти знали історію.
«Раніше ми також знали історію, але іншу, не свою. Дуже важливо цінувати своє. У нас є своє історія та свої неперевершені люди. Сьогодні ми вшановуємо пам’ять Станіслава Вишенського і дякуємо за його творчі надбання», – сказала Оксана Серафимівна.
Заступниця міського голови також вказала, що творчість поета-земляка дуже цікава та глибинна й закликала усіх переяславців з нею ознайомитись. Пані Степаненко подякувала родичам Станіслава Вишенського, товариству «Просвіта» та Олегу Коломійцю за те, що вдалось встановити дошку митцю.
«Я сподіваюсь, що від сьогодні ми ще більше дізнаємось про творчість Вишенського. А також будемо доходити та дошукувати до тих джерел та глибин, щоб дізнатись хто ми є, звідки і за що ми маємо себе шанувати. Ми маємо це робити, тому що українець – звучить гордо!» – резюмувала вона.
Спогадами про Станіслава ділились його друзі та колеги. Зокрема, Олег Коломієць, Ганна Токмань та Юрій Авраменко. Всі вони відзначали вклад Вишенського у розвиток української поезії та його неповторний стиль.
Альта-річка. Була й пересохла.
Станіслав Вишенський
А художник малює – і квит:
За натуру роса невисока
І висока небесна блакить.
Нагадаємо, у Переяславі відбувся урочистий захід до Дня незалежності. Фоторепортаж – у нашому матеріалі.