Під час повітряної тривоги у школі дитина може відчути паніку чи розгубленість. Аби цьому запобігти, батькам варто скористатися порадами МОЗ. Їх підготовлено в межах впровадження Всеукраїнської програми ментального здоров’я «Ти як?», передає Proslav.
Як підготувати школярів до повітряних тривог під час навчання
1. Дізнайтеся все про укриття та правила безпеки у вашій школі. Після цього обговоріть із дитиною алгоритм її дій у разі тривоги. Поясніть, що вчителі знають, як діяти в таких ситуаціях і обов’язково подбають про всіх школярів. Тому дітям треба чітко слухатися їхніх інструкцій.
2. Варто пояснити дитині, що під час тривоги вона не може піти додому, і виходити з укриття небезпечно для життя та здоров’я.
3. Покажіть дитині всі укриття, заглиблені приміщення та споруди на маршруті між школою і домом, якими вона може скористатись. Якщо ж поблизу нічого такого немає, то треба сховатися у будь-яких відкритих для громадськості будівлях за правилом «двох стін».
4. Надайте адміністрації школи свої контакти і контакти тих, хто може забирати дитину зі школи. Якщо вона має особливі потреби, і ви хвилюєтеся про її фізичний чи психічний стан, обов’язково обговоріть усе це з директором та вчителями.
5. Подбайте, щоб дитина також знала ваші контакти, свою групу крові, свої хронічні хвороби тощо. Для учня початкової школи можна зробити нашивку з цими даними на наплічнику або вкласти записки до щоденника, телефона, кишені.
6. Приєднайтеся до розсилки / чату школи чи класу, щоб бути в курсі всіх подій.
Як заспокоїти дитину під час повітряної тривоги
Якщо повітряні тривоги викликають у дитини відчуття страху та паніки, навчіть її простих вправ, які допоможуть стабілізуватися.
Дихання животом
Крок 1. Покласти руку на живіт.
Крок 2. Зробити кілька усвідомлених вдихів та видихів. Наприклад, 5 секунд вдих, 5 секунд видих. Стежити, щоб вдих був через ніс, а видих – через рот.
Крок 3. Поясніть дитині, що коли вона вдихає, то м’яко надуває свій живіт, наче повітряну кульку, а коли видихає, повітря ніби повільно виходить із кульки.
Таке дихання заспокоює та допомагає кисню швидше наситити кров.
Вправа «Метелик»
Покласти ліву руку на праве плече, а праву – на ліве. І по черзі похлопувати долонями по плечах: «тік» по одному, «так» – по іншому. Вправу треба робити повільно, монотонно. Це заспокоює тіло, вимикається тривога та паніка.
Інші вправи та техніки, щоб заспокоїти дитину під час тривог
- Знайти кілька предметів одного кольору і перелічити їх.
- Порахувати кроки до якогось предмета.
- Рахувати від десяти до одного.
- Потерти кінчик носа.
- Злегка натиснути долонями на очні яблука з двох боків.
- Подивитися праворуч якомога далі, не повертаючи голови, затримати погляд на 15–20 секунд, потім перевести погляд прямо, подивитися ліворуч якомога далі, потім знову прямо.
- Розтерти руками тіло.
- Розтерти точку між підмізинним пальцем і мізинцем.
«Можна написати ці вправи на листочку і покласти у наплічник безпеки, який дитина бере із собою до сховища. І головне – поясніть дитині, що страх і паніка – це дуже неприємно, але не смертельно, і разом ви з усім упораєтесь», – радять у МОЗ.
Як українські зірки підтримують дітей під час повітряних тривог – читайте в публікації Proslav.