З 1 листопада їдальні переяславських закладів середньої освіти знову наповнилися пахощами тільки-но приготованих страв. В усіх школах відновили очне навчання, тож дітей знову можуть годувати. Про оновлену систему харчування, актуальне меню та вартість обідів дізнавався Proslav.
Що змінилося в рамках реформи харчування у Переяславі
Реформа шкільного харчування розпочалася в Україні у 2020 році. За оновлення шкільних обідів взялася перша леді України Олена Зеленська. Втілюють зміни Міністерство освіти та Міністерство охорони здоров’я.
Команда технологів і дієтологів разом із кулінарним експертом Євгеном Клопотенком запропонували нове меню з 160 страв. Для шкільних харчоблоків розробили технологічні картки з рецептами страв.
Мета – зробити харчування учнів більш корисним і збалансованим. Тому в дитячому раціоні збільшили кількість фруктів, овочевих салатів, молока, кисломолочних продуктів, круп і бобових. Страви з м’ясом школярам готують тричі на тиждень, з рибою – двічі.
Ретельніше слідкують за калорійністю їжі, на окремі продукти ввели норму. Наприклад, страви з картоплі обмежили до 1-2 разів на тиждень, скоротили кількість цукру – до 7,5 грамів та солі – до 1 грама на один прийом їжі, хліба – до 100 грамів на тиждень, батон з білого борошна зник зовсім: його замінили на цільнозерновий. Сосиски, ковбаси та консерви виключили взагалі.
Переяславська початкова школа
Медсестра Переяславської початкової школи Анна Снігур розповіла, що замість солодких пундиків дітям подають запіканки і свіжі фрукти, а в напої цукру не додають. Медик моніторить усі етапи приготування – від постачання продуктів, до приготування та видачі готових страв:
– Є дітки, які спокійно п’ють чай без цукру, а хто вдома полюбляє солодкі напої, звісно, ще не звикли. А от страви смакують більшості учнів. Їм найбільше до вподоби омлетики, макарони з сиром. М’ясо готуємо тільки куряче, більш дієтичне. Побільшало в меню овочів, діти гарно їдять салат із солоденького запеченого буряка з ароматною олією.
Директорка початкової школи Олена Тимченко задоволена змінами в системі харчування:
– На шкільній кухні з’явилися яйця, твердий сир, сметана, кефір – цих продуктів раніше не було. Безперечно, харчування стало здоровішим. Батькам це подобається – ми з ними спілкуємося у вайбер-групах, надсилаємо фото страв. Зазначаємо, що кухарі готують виключно зі свіжих якісних продуктів, у нас немає напівфабрикатів. Я вважаю, що харчування у школі – дуже гарна справа.
Вартість харчування у шкільних їдальнях Переяслава
Олена Ігорівна звернула увагу й на доступність харчування для учнів. У закладах загальної середньої освіти Переяславської громади для учнів 1-4 класів забезпечується безкоштовне одноразове харчування.
– Хочу наголосити, що в нашій громаді діти харчуються на дуже хороших умовах. У багатьох громадах Київської області харчування платне, вартість обіду в середньому складає 37 гривень. У нас продуктами централізовано забезпечує відділ освіти, батьки приносять лише овочі: картоплю, цибулю, буряк, капусту й моркву. Наскільки мені відомо, батьки між собою вирішили скластися по 100 гривень, щоб закупити овочі оптом, а не приносити з дому. В багатьох інших містах цієї суми вистачило б лише на три обіди.
В межах реформи проводиться також модернізація шкільних кухонь та харчоблоків.
– Ми забезпечені необхідним обладнанням. Відділ освіти посприяв закупівлі плити, електром’ясорубки, електросковорідки, духових шаф, посуду. Близько трьох років тому в харчоблоці зробили косметичний ремонт.
У їдальні Переяславської початкової школи харчуються більше 200 дітей. Штат налічує двох кухарів, підсобного робітника, комірника, медсестру. Поки харчоблок не функціонував, працівники перебували в режимі простою. Директорка дякує колегам за те, що дочекалися відновлення роботи і повернулися на свої місця.
Переяславська гімназія №2
Радіють тому, що на кухні знову кипить робота, і у Переяславській гімназії №2.
– І ми чекали, і діти запитували, коли ж їдальня відкриється, тому ми дуже задоволені, – розповідає кухарка шкільної їдальні Валентина Кизуб. – Щодня готуємо щось нове, в основі меню – страви за Клопотенком, його ми можемо вар’ювати. Збільшилася кількість салатів, перших страв, кожного дня в меню або рибка, або м’ясо, дітям полюбилися нагетси, запіканки. Буває, що просять підсолодити чай, узвар або какао. Діти не звикли, бо до цього треба привчати змалечку.
На кожній перерві до їдальні приходять обідати по два класи учнів – з першого по четвертий. Крім них, безкоштовно харчуються п’ятеро дітей пільгових категорій. Останній прийом їжі – о 12-ій.
Що їдять діти у шкільних їдальнях?
Меню Переяславської початкової школи (тиждень 1):
Понеділок: салат із капусти, зеленого горошку з соняшниковим насінням, скрембл, «мак енд чіз» (макарони з сиром), сік, банан, хліб цільнозерновий
Вівторок: салат із моркви й яблук з соусом «Вінегрет», курячі нагетси, відварена картопля з вершковим маслом, чай з мелісою, яблуко або апельсин, хліб житній з вершковим маслом
Середа: салат із моркви з сиром і сметаною, куліш з курячим м’ясом, кисіль ягідний, виноград або банан
Четвер: салат із запеченої капусти та родзинками, риба запечена з морквою та цибулею під соусом «Бешамель», рис із орегано, какао з молоком, яблуко або груша, хліб житній з вершковим маслом
П’ятниця: овочеве рагу з зеленим горошком, запіканка сирна з бананом та сметаною і ягідним кюлі, узвар
Меню Переяславської початкової школи (тиждень 2):
Понеділок: сир твердий, салат із квашених огірків, свіжої капусти, моркви й горіхів, вегетаріанський закритий пиріг, кисіль ягідний, сливи або персики, хліб цільнозерновий
Вівторок: сир твердий, салат із свіжих томатів з солодким перцем, плов з куркою, узвар, яблуко, хліб житній
Середа: салат із капусти, яблук і селери, курячий шніцель, соус «Кетчуп», гречана каша з чебрецем, йогурт, банани
Четвер: салат з моркви з карі та соусом «Вінегрет», стіки рибні, овочева паелья з куркумою, какао з молоком, груші або яблука, хліб житній з вершковим маслом
П’ятниця: овочеве соте «Осіннє», запіканка сирна з яблуком та морквою і сметаною, кускус, сік, виноград
Серед інших страв школярам також пропонуватимуть салат із яєць та яблук зі сметаною, пшеничну кашу, курку запечена в соусі «імбирному», банош, кабачки в панірувальних сухарях, різотто з зеленим горошком та твердим сиром, рибні нагетси, картопляне пюре з орегано, курку по-італійськи, рис з кмином, чай масала, курячий шніцель, овочеве рагу з горошком, салат з кисломолочного сиру з солодким перцем та часником, запіканку пшоняна з гарбузом і сметаною, котлету «по-міланськи» з сиром, лобіо з квасолею тощо.
Зразок тижневого меню Переяславської гімназії №2:
Понеділок: салат із буряка з ароматною олією, курячий шніцель, каша гречана з чебрецем, хліб житній, чай, яблуко
Вівторок: суп гороховий, омлет з орегано, салат з моркви карі, соус «вінегрет», чай, хліб цільнозерновий, яблуко
Середа: запіканка сирна зі сметаною, какао з молоком, банан
Четвер: салат із капустою та морквою, картопляне пюре, запечена риба з морквою та цибулею під соусом «бешамель», хліб цільнозерновий, узвар
П’ятниця: салат із буряка зі сметаною, плов з курячим м’ясом, хліб цільнозерновий, кефір, банан
Нагадаємо, У Переяславській громаді встановили вартість харчування у навчальних закладах на 2024 рік