У понеділок, 29 січня, у Переяславі вшанували пам’ять Героїв Крут, молодих хлопців, які ціною власного життя відстоювали право України на незалежність рівно 106 років тому. Місцева молодь підготувала тематичні виступи, а школярам показали відеофрагменти з фільму, передає Proslav.
У Переяславі вшанували День пам’яті Героїв Крут
Захід до Дня пам’яті Героїв Крут підготувала студія конферансу «Акцент» КЗ «Переяславський ЦКМ» під керівництвом Влади Черненко.
«Вони – Герої Крут, сьогодні нагадують нам історію, яка змінила долю нашої країни. Вони стояли там, на Крутах, обороняючи незалежність своєї домівки. Серця їхні билися з вірою в єдність та з готовністю зробити вольовий рішучий крок. У більшості з загиблих тоді не було дітей, адже найстаршому захиснику зі студентського куреня було лише 21. Та все ж саме завдяки їхнім нащадкам Україна не скорилася у 2014-му. Не впала у 2022-му. Вистояла у 2023-му. І віримо, що переможе у 2024-му», – пролунало зі сцени.
Зразкова акробатично-хореографічна студія «Міраж» під керівництвом Олени Левченко підготувала номер «Все буде Україна».
У серпні 1918 року на столицю України насувалась більшовицька армія на чолі з колишнім царським генералом муравйовим. Тоді київські студенти та гімназисти вирушили їм на зустріч, щоб дати відсіч.
Наступ червоних під Крутами стримував курінь студентів
Курінь налічував всього 300 осіб та складався зі студентів Українського народного університету, Університету Святого Володимира та учнів старших класів Української Кирило-Мефодіївської гімназії.
«П’ять годин безперестанку студентський курінь стримував наступ червоних, втрачаючи молоді життя, під градом куль і гранат. Московські солдати без жалю багнетами проколювали юначі груди, прикладами рушниць розбивали голови, добивали поранених – розповідали очевидці тих подій. 28 студентів потрапили в полон. Муравйовці цілу ніч по-звірячому мордували їх, а на світанку повели на розстріл», – розповіли присутнім зі сцени.
Під промови ведучих на екрані демонструвались відеофрагменти з фільму «Крути 1918», серед яких промова Петлюри та розстріл студентського куреня, які в останні хвилини свого життя гучно співали Гімн України. Присутні підхопили головну пісню кожного українця й одним цілим у залі залунало «Ще не вмерла України і слава, і воля».
«Ми вже після історії з Крутами мали зректися усього російського. Побудувати величезну бетонну стіну на кордоні і забути про їхнє існування. Хіба час від часу слідкувати, щоб вони, як підлі щури, не рили лази до нас. Ми вже після катувань та розстрілу зовсім юних студентів мали викорінити зі свого побуду усе москальське. Мали, але не викорінили. А ті студенти не здалися до останнього і, дивлячись в очі смерті, співали «Ще не вмерла Україна». Вшануймо ж їх пам’ять хвилиною мовчання», – закликали ведучі й у залі запанувала промовиста тиша. Після цього Оксана Ковальчук виконала пісню «Мамо, не плач».
«Ми просимо Бога, щоб він дав нам всім витримки, наснаги, життєдайності, щоб підтримати наші Збройні Сили, щоб пам’ять про Героїв Крут жила вічно», – перед молоддю виступила Оксана Степаненко
Заступниця міського голови Переяслава Степаненко Оксана Серафимівна звернулась до молоді під час заходу на честь Дня пам’яті Героїв Крут й попросила Бога надати усім нам витримки, наснаги та життєдайності.
«Щорічно, вшановуючи День пам’яті Героїв Крут, кожен з присутніх ставив собі запитання: «Чи зміг би він так встояти, стримати, не впасти, не зрадити і витримати ці випробування?» Ніхто тоді не знав, що ці випробування настануть так швидко. На жаль, зло дуже живуче. Йому мало вбивати – йому хочеться катувати. Йому мало територій – йому хочеться весь світ. Ми сьогодні низько схиляємо голови і дуже дякуємо Героям Крут, всім випускникам, всім студентам та всім, хто став на захист Батьківщини. Разом з мамами, які намагаються не плакати, ми просимо Бога, щоб він дав нам всім витримки, наснаги, життєдайності, щоб підтримати наші Збройні Сили, щоб пам’ять про Героїв Крут жила вічно», – промовила Оксана Серафимівна.
Століття потому битва з росіянами продовжується: однак Україна стала сильнішою
Зі сцени наголосили, що 106 років потому битва з російським окупаційним чоботом повторюється. За цей час Україна стала сильнішою, ми пам’ятаємо минуле й знаємо, яке майбутнє відстоюємо.
«Українське майбутнє. Суверенну Україну. Всі 603 628 км2. І сьогодні, як і понад століття тому, наші воїни зі зброєю в руках знову залягли в снігових заметах, аби зупинити ту орду, що рветься нас знищити, як і в 1918-му. Запинити її назавжди!» – закликали ведучі й запросили на сцену Владу Черненко, яка задекламувала вірш «Сніг».
Оборонна операція захисників Крут загалом затримала просування військ більшовиків на Київ на 4 дні. У цей час відбувались переговори між УНР та країнами Четверного союзу. 9 лютого 1918 року Брестський мирний договір було підписано. Він означав визнання самостійної Української Народної Республіки суб’єктом міжнародних відносин.
Згодом українські війська розпочали звільнення територій й у квітні 1918-го року практично вся територія України була звільнена з-під російської окупації. В українському війську були різні люди: діти селян, робітників, священників; військові, гімназисти, студенти.
«Хтось мав бойовий вишкіл, а хтось уперше взяв до рук зброю. Але всі вони розуміли головне – Україна потребує їхнього захисту. Під час повномасштабного вторгнення одними з перших, хто взяв до рук зброю, щоб захистити майбутнє рідної країни теж стали молоді люди», – нагадали модератори заходу.
«Герої Крут дали змогу виховати покоління нових Героїв», – проректор з наукової роботи та інноваційної діяльності Університету Григорія Сковороди в Переяславі Василь Дудар
Під час заходу до присутньої молоді звернувся кандидат історичних наук, доцент, проректор з наукової роботи та інноваційної діяльності Університету Григорія Сковороди в Переяславі Василь Леонідович Дудар.
Він зазначив, що те, що зараз відбувається в Україні – це наслідок не вивчення уроків історії минулого.
«З дуже багатьма подіями, які відбулися, можна провести паралелі між тим, що відбувається зараз. Ми розуміємо, що було б аби у квітні 2022 року не зупинили ту орду, що була поблизу Києва. Це все відбулось завдяки тим, хто залишився обороняти своє. Серед них багато наших друзів, батьків, земляків, які залишились на полі бою навічно, зокрема, й студентів нашого університету. Їхній лік вже йде на десятки. Вони вже ніколи не повернуться до університетських аудиторій», – промовив освітянин.
Пан Дудар зазначив, що Герої Крут дали змогу виховати покоління нових Героїв, пам’ять про подвиги яких потрібно передавати майбутнім поколінням. Тому, що, за його словами, якщо не шанувати своїх, то «нам придумають інших».
«Бо як би це цинічно не було, але в Україні до сих пір є вулиці муравйова. І не в одному населеному пункті. Вулиці на честь Ватутіна, Жукова тощо. А коли зайшла мова про декомунізацію, що частина населення сказала? Не на часі… У 1991 році ми отримали незалежність, як подарунок, який ми не цінували. І, на жаль, сьогодні це є наша провина, що вам, молодому поколінню, доводиться вивчати історію під дулами танків, під атаками ворожих ракет. Переяславщина у кращому становищі, бо нас не зачепила окупація. Важко навіть уявити, що відбувається на окупованих територіях і де стираються з лиця землі цілі населені пункти. Тому, пам’ять про Героїв Крут, пам’ять про справжніх українських героїв, яка з нами житиме вічно, вона символізує те, що Україна була, є і буде. Слава Україні!» – звернувся Василь Леонідович. Одразу після доцента на сцені з’явилась Софія Леонова й виконала композицію «Внебодим».
Історія повторилась: у березні 2022 року українські оборонці знову зупинили наступ росіян поблизу Крут
На початку березня 2022 року неподалік місця подвигу Героїв Крут знову відбулися бої захисників України з російськими окупантами. І знову, як і 104 роки тому, наші війська зупинили наступ ворога, захистили місто Ніжин на Чернігівщині. Цього разу українські оборонці не дозволили росіянам захопити столицю вільної України – Київ.
«Цього разу ми вивчили уроки історії. Ми краще готові. Ми єдині, як ніколи, маємо власне професійне і згуртоване військо, якому довіряють і всенародно підтримують», – підкреслили ведучі й запросили до виступу заступника командира 137-го ОбТрО з морально-психологічного забезпечення Валерія Івановича Мартишка.
«Зараз у нас є шанс вибороти собі державу», – звернення Валерія Мартишка
Заступник командира 137-го ОбТрО з морально-психологічного забезпечення Валерій Іванович Мартишко звернувся до молоді, яка завітала на захід. Він зазначив, що доля не обирала й принесла війну.
«Війну насправді дуже страшну. Уроки історії, які сьогодні організовують для вас – це дуже правильно. Це з часом дасть вам паростки свідомості, якої ви повинні «захворіти» – любов’ю до України. Ви повинні зберегти її. Покоління змінюються. За 10-20 років ви будете жити у прекрасній країні і згадувати ці дні, як найстрашніші в історії нашої нації. Хоча українці за весь час пережили багато потурань, поневолень. Формування козацького роду, козацької крові через віки пройшло насправді дуже швидко. І ось ви сьогодні – нащадки тих славетних, незламних та непоборених…», – промовив пан Мартишко.
Водночас військовий розповів, що у їхньому підрозділі також є Герої Крут. Їхні позивні: «Студент», «Кадет» і «Ангел». Останньому було 22 роки, «Кадету» 19 років, як він прийшов до армії, а Студенту був на рік старше.
«Їх немає вже. Вони вірять, що вони загинули, поклали свої життя не просто так. Вони впевнені, що Україна обов’язково відбудеться. Вони чекають на це. Вони вірять у вас! Вони вірять у нашу Перемогу! І от я хочу, щоб ви так само вірили у перемогу і, якщо треба, з часом також вступили у боротьбу! Інакше не буде! Цей недонарод не хоче, щоб ми існували. Він з кожним плином часу приходить до нас, ґвалтує, грабує, катує, силою забирає. І от сьогодні правильно було сказано, що зараз у нас є шанс вибороти собі державу. І я вірю у вас, молоді люди, молоді українці, що ви це зробите!» – наголосив Мартишко.
Бій під Крутами – це про героїзм та жертовність, незламність та мужність
Під час заходу ведучі вчергове нагадали, що як тоді, так і сьогодні Україна змушена боротися проти росії. Й неважливо, яку форму правління має ця держава: імперська, більшовицька, сталінська чи путінська. Для українців – це назавжди країна-терорист, країна-окупант, країна-вбивця.
«Понад сто років тому тогочасне покоління українців отримало під Крутами свою Небесно сотню і не підтримало їхню боротьбу за свою державу, пропустивши повз увагу черговий наступ московської імперії. Наслідки цього ціною в мільйони жертв війни, голоду та репресій розгрібаємо до цього часу… Та завжди знаходиться хтось, хто йде битися до Крут, хто тримає небо. Дякуючи їм ми знову і знову отримуємо шанс вирватися із клятого кола молоросійства і бездержавності. Пам’ять – це найменше, чим можна їм віддячити! Тільки тоді Герої не вмирають!» – промовили зі сцени й запросили дует Ганни Ляч та Єлизавети Хандошко виконати пісню «Героям».
Вони вистояли тоді, щоб ми боролися сьогодні
Закінчився захід словами вдячності Збройним Силам України. Молоді ведучі з студії конферансу «Акцент» зазначили, що присутні у цій залі найбільш віддалене від Героїв Крут у часі, однак вони мають бути найбільш близькими з ними по духу.
«Адже саме нам продовжувати їхню боротьбу. Ми вдячні Збройним Силам України за те, що роблять усе можливе для того, щоб наше покоління вело боротьбу уже не на полі бою. Тож, пам’ятаймо цю героїчну сторінку історії нашого народу. Народу, розірваного протиріччями, та єдиного в бажанні свободи. Вони вистояли тоді, щоб ми боролися сьогодні. Щоб ми боролися і перемогли!» – такими надихаючими словами закінчився захід присвячений Дню пам’яті Героїв Крут.
Нагадаємо, у Переяславі діє благодійна виставка-продаж іграшок від майстрині з Дніпра Маргарити Котик.