Різдво – одне із найважливіших і найчарівніших свят у цілому році, що символізує народження нового життя, нових думок. Цей день дає початок усьому наступному року. За результатами соціологічних досліджень, 49% українців називають улюбленим святом саме Різдво. Нині, 7 січня, його відзначають православні християни та віряни УГКЦ.
Позаяк переяславці, як і всі українці, матимуть нині три вихідні, ми вирішили розповісти вам про історію, традиції святкування, погоду, графік роботи банків та поштових відділень, цікаві локації які можна відвідати цього вікенду та багато іншого – але давайте про все по порядку.
Історія свята.
Відзначається народження Ісуса Христа в місті Віфлеєм. Його батьки Марія і Йосип вирушили в це місто для участі в перепису населення. Там вони залишилися ночувати в печері для худоби. Вночі у вагітної Марії почалися пологи. Так народився Ісус.
Над цією печерою яскраво засяяла зірка. Пастухи і волхви з околиць по зірці прийшли подивитися на Месію і принесли йому подарунки. Цар Ірод дізнався про народження Спасителя і наказав убити всіх новонароджених чоловічої статі в країні. Але ангел попередив Йосипа і Марію, і вони зуміли втекти до Єгипту з немовлям.
Традиції.
За давньою традицією, до Різдва готувалися увесь Пилипівський піст – 40 днів. Відбирали кращу квасолю, картоплю, купували нове начиння, горщики, прали рушники. Але якщо почитати листи людей, які були на засланні, то цих людей у таборах тримала віра і радість різдвяних вечорів.
Найперше, це свято сповнене християнських звичаїв і є одним з двох найважливіших християнських свят поряд з Великоднем. У цей ранок в церквах проводяться богослужіння і літургії, а також закінчується Різдвяний піст. Зранку на Різдво найперше вирушають до церкви на службу. Там лунають веселі колядки на честь народження Ісуса Христа та вітання «Христос рождається» та «Славімо його» – так слід вітатися аж до Стрітення, 15 лютого. Після завершення богослужіння на вулицях з’являлися ватаги дітей та дорослих, які ходили в оселі та колядували.
Надалі люди ходять в гості та не обмежують наїдки пісними стравами. Традиційно готують смачний холодець, м’ясо, ковбаси, страви з яєць та різдвяну випічку. Під час всіх святкувань і застіль діти й дорослі заходять до осель колядувати. Спочатку питають дозволу в господарів, а тоді співають. Не пускати колядників – погана прикмета, адже пісні на славу Ісуса Христа є світлими й дарують добробут родині. Однак, якщо в сім’ї хтось того року помер, колядки на їх подвір’ї не співають.
На Різдво говорять стиха, має бути злагода. Сідають за стіл і не встають, доки не догорить свічка. Це дуже гарна традиція, яку нині не всі дотримуються. Також до столу раніше кликали людей, які не могли мати різдвяної вечері. Звичайно зараз люди не кличуть безпритульних, але в останні роки з’явилася традиція, коли святу вечерю готують для безхатьків і високі релігійні чини за одним столом їдять з нужденними.
Вважається, що на Різдво з Богом говорять всі: і худоба, і люди, і дикі тварини. Є традиція у деяких регіонах давати по ложці різдвяних страв, які є за столом, і відносити тваринам. Свято вважається неабияким, бо за плечима стоїть не тільки ваша сім’я, а весь ваш рід. І душі відпускають не лише добрі, а різні. І коли у Центральній Україні сідають за стіл після молитви, то треба продмухати лаву, щоб не присісти якусь душу.
Які страви мають бути на столі?
В Україні є традиція, що все, що у вас є, чим ви харчуєтеся і що для вас є важливим, з цим і слід зустрічати свято. Це обов’язково кутя, узвар, вареники з різними начинками, голубці з пшоном чи кукурудзою. Також українці завше зустрічали Різдво із рибою, яка була символом Бога. Може бути риба запечена, оселедець, риба присмажена чи фарширована. Ставили на стіл і гриби – мариновані чи сушені.
Що стосовно колядок?
Колядки у різних регіонах змінюються, але ритуали дійства майже однакові. Колядники вдягаються у гарний одяг, святкові хустки, можуть навіть підбирати спеціальні костюми. Традиційним та красивим елементом свята був Вертеп: пересувний театр ляльок, в якому розігрували виставу зі сценами народження Ісуса Христа та біблійними персонажами.
Зараз вертепом називають і гурт дітей з різними вбраннями та Різдвяною зіркою. Цікаво, що Вифлеємська зірка зображується завжди восьмикутною і для вертепу її роблять високою та носять від дому до дому. До гурту приєднуються музиканти з різними інструментами, є і «плясачі», які виконують танці, а також міхоноша, який збирає подарунки й частування та «коза» — хлопець чи дівчина, які мають розважати господарів жартами й витівками.
Колядників господарі завжди приймають радісно. Хлопці й дівчата бажають родині щастя, здоров’я, прославляють народження Ісуса та всю родину. У деяких регіонах заведено виконувати окрему колядку для кожного члена родини. Після завершення співу колядників обдаровують грішми, солодощами, дають смачну їжу. Усе це збирає міхоноша в торбину.
На більшості території України колядують аж до Водохреща. Деякі гурти по 10-20 людей вечорами можуть продовжувати колядувати, аж поки не обійдуть все місто чи село!
Як відзначають свято у ХХІ столітті?
Як не крути, а на прикрість масового навернення до автентичних традицій не відбувається. Навіть у гуцульських хатах на Різдво вже з’являються і банани, і апельсини. Але разом з тим у західному регіоні дуже добре поширена коляда. У Києві цієї традиції дотримуються переважно діти, які ходять на хори і відповідні гуртки. Але Різдво без коляди – це не Різдво, коли ти не ходиш від хати до хати, коли ти не віршуєш, коли ти не зичиш добра: «Щоби вам на смереці помаранчі висли, щоб вам злидні не тисли», «Дай Боже, щоб вам вродилися буряки як козаки, цибулі як дулі, жито як корито овес як кудлатий пес». Нині за столом слід справді створити атмосферу дива і радості. Дівчата після вечері виходили і казали стукати ложками, звідки обізветься пес, звідти чекати сватів. Це створює відчуття, що тебе почують з висот і тобі щось скажуть. Також це відчуття, що якщо рік був вдалим, то наступний буде ще кращий. Не даремно спалювали все попереднє, щоб дати місце чомусь новому.
Якщо батьки хочуть, щоб їхні діти дотримувалися різдвяних традицій, не пошкодуйте часу робити це з ними разом, бо не можна любити того, чого не знаєш. Треба, щоб це було в традиції родини. Якщо ви не приготуєте самі кутю, а купите у магазині, це не буде справжнім святом.
Чи можна долучитися до богослужінь не виходячи з дому?
Сьогодні «UA: Перший» покаже ранкові богослужіння з нагоди свята: 7:00-9:00: різдвяна утреня УГКЦ, 9:00-12:00: ранкове богослужіння з нагоди Різдва Христового від Православної Церкви України. Поза тим, їх у прямому етері чи запису можна буде переглянути в YouTube. А втім, ніщо не заважає вам відвідати переяславські храми та особисто пройнятися духом свята.
Що не слід робити на Різдво?
Стосовно заборон на Різдво існує безліч забобонів, проте серед того що точно не слід робити у цей день: одягати старий або брудний одяг, працювати по дому, лаятися і сваритися, відмовляти в допомозі, полювати і рибалити.
Народні прикмети на Різдво.
Якщо до Різдва було багато бурульок під дахом, добре народять ярі, особливо ячмінь. Заметіль на Різдво була б ознакою того, що бджоли будуть добре роїтися. Морозів різдвяних немає – весна буде холодна. Ніч на Різдво була світла – будуть несучі кури, темна – молочні корови, небо зоряне – урожай на горох і сочевицю. Якщо Різдво збігається з настанням молодика це означає, що рік буде неврожайним.
З-поміж інших цікавих прикмет:
- Якщо мороз ударив, то й на Водохреще буде холодно.
- Відлига на Різдво — до теплої та ранньої весни.
- Не можна ворожити молодим дівчатам, бо долю свою втратять.
- Бити посуд на Різдво — до сварки.
- Річ, яку на Різдво купили, довго служитиме.
- Треба вибачитися перед тими, перед якими ви провинилися та пробачити тих, хто завинив перед вами.
- Чим більше колядників прийшло до хати, тим кращим та багатшим буде рік.
Погода на Різдво.
На Різдво, 7 січня 2022 року, в Україну повернуться морози, проте день обіцяє бути сонячним і без опадів. У більшості областей очікується невелика хмарність, а стовпчики термометрів вдень покажуть від -1° до +5°. У Києві практично безхмарно. Температура повітря вночі -5°, вдень +1°. У Черкасах невелика хмарність, вночі -6°, вдень + 1°.
Як сьогодні працюють деякі банки та пошта?
Напередодні святкових вихідних НБУ оприлюднив графік роботи банківської системи на Різдво. Так, у період з 7 по 9 січня перекази між банківськими установами через системи електронних платежів (СЕП) будуть здійснюватись із датою наступного банківського дня, тобто 10 січня. При цьому терміналами та банкоматами можна користуватись коли завгодно, а банки можуть проводити касові операції на власний розсуд.
У п’ятницю, 7 січня, у всіх відділень ПриватБанку вихідний, а також 8 та 9 січня. При цьому усі онлайн-платежі будуть проводитись цілодобово із датою зарахування 10 січня. «Ощадбанк» планує роботу за схожим графіком – 7 та 9 вихідні дні в усіх відділеннях, однак додатком «Ощад24/7» можна користуватись цілодобово. Також працюватимуть банкомати та термінали банку.
Що ж до поштових відділень, то відділення та кур’єри «Нової пошти» нині не працюватимуть. Завантаження посилок у поштомати також не відбуватиметься, проте заздалегідь завантажені посилки можна отримати. Що ж до «Укрпошти» то будуть відкриті лише декілька відділень у великих містах.
Що з вакцинацією у різдвяні дні?
Також нині один день не працюватимуть пункти щеплення та центри масової вакцинації від коронавірусу. Проте якщо Різдво спонукатиме вас до щеплення то 8 та 9 січня, можна буде щепитися першою, другою або, навіть, третьою (додатковою чи бустерною) дозою, яку сьогодні схвалили у МОЗ. Зверніть увагу, що після введення бустерної дози можна буде отримати новий COVID-сертифікат, який діятиме 270 діб із дати введення препарату. Згенерувати його можна буде у «Дії» орієнтовно наприкінці січня 2022 року. До того часу буде чинним сертифікат про попередню повну вакцинацію.
Куди нині можна піти у столиці?
Багато хто з жителів громади на свята їздить на прогулянки до столиці, відтак коротко розповімо що можна побачити там сьогодні крім основних святкових локацій.
Приміром, на льодовому шоу «Секрет Зуву» у «Osocor Residence» до 16 січня у проміжку 19-21:00 на вас чекає унікальна вистава з героями кіносаги про фантастичних звірів, а також льодовий балет, фігуристи, повітряні акробати та шалені трюки. Ціна квитка – від 400 грн.
У парку «Київська Русь» на Вас чекає цікава різдвяна програма – кінно-трюковий театр, бої на середньовічних мечах, фаєр-шоу та багато іншого. Також гості можуть скуштувати різноманітні смаколики та напої.
У Національній опері України відбудеться святковий концерт, де прозвучить музика Моцарта, Чайковського, Россіні, Бізе, Штрауса, Оффенбаха. Початок – о 19:00. Вартість – від 200 грн.
У Музеї історії Києва є можливість переглянути виставку різдвяних експонатів. Серед них – вінтажні українські та закордонні листівки, колекції ялинкових іграшок та багато іншого. Вартість – 70 грн.
На різдвяно-новорічній виставці у мистецькому центрі «Шоколадний будиночок» можна більше дізнатися про особливості прикрашання житла у свято, традиційний одяг українців, рецепти стародавніх страв. Виставка триватиме до 16 січня щоденно з 10 до 17:00.
Ще з 16 до 22:00 у столичному «Pepper’s Club» на Лаврській Ви можете відвідати різдвяний ярмарок, майстер-класи з виготовлення пряників та прикрас, а також на вас чекають танці, пісні та різні смаколики. Вхід вільний.
Також усіх охочих запрошує новорічна 3D казка-мюзикл «Аліса у Країні Нового року» у Київському планетарії. Там Ви зможете побачити виставу з улюбленими літературними героями: Капелюшником, Кроликом, Котом та дівчинкою Алісою. Початок о 19:00, а вартість квитка починається від 300 грн.
Також на Різдво разом із рідними можна вибратися на ковзанку. У Києві вони встановлені не лише біля Офісу президента та головної ялинки України – є крита ковзанка в ТРЦ «Dream Yellow», крита льодова арена «Льодовиковий період» з кафе та ковзанка арт-заводу “Платформа” просто неба з ярмарками.
Добропарк відкритий для всіх бажаючих щодня з 11:00 до 20:00. Вартість: 350 гривень, для пільговиків – 250 гривень. Ви зможете прогулятися парком і навіть побувати в резиденції Доброчара.
На ВДНГ працює фестиваль «Зимова країна». Там є зимове містечко з розвагами та різними локаціями, ковзанкою, резиденцією Санти та Різдвяною фабрикою мрії.
Безвідносно до того, чи святкуєте ви нині й чи дотримуєтеся традицій аж ніяк не зайве зібратися усім разом на Різдво – поспілкуватися з родиною, побачити батьків чи бабусь з дідусями.
Зустрічаймо разом одне з найдобріших та найсвітліших свят року, і, на нашу думку, дуже чудово було би почати цей рік з позитиву, а «proSLAV» завше допоможе вам у цьому своїми новинами.