Вже 10 місяців триває будівництво нового протирадіаційного укриття на території Переяславської гімназії № 5. На якому етапі роботи зараз, коли їх планують завершити і що це означає для учнів гімназії? Розповідає Proslav.
Протирадіаційне укриття чекають з нетерпінням, але користуватимуться і наявним найпростішим
Щоб забезпечити можливість навчатися очно усім учасникам освітнього процесу, на території Переяславської гімназії №5 у вересні 2023 року почали зводити бомбосховище «з нуля». І не просто захисне приміщення від ракетних ударів, а протирадіаційне.
Будують його на замовлення Київської обласної військової адміністрації за кошти Фонду ліквідації наслідків збройної агресії. Передбачається, що нова захисна споруда загальною площею 556 метрів квадратних розрахована на 160 осіб.
П’ята гімназія налічує більше 300 учнів і ще пів сотні працівників. Це означає, що протирадіаційне сховище одночасно зможе впустити лише половину школярів. Але біля гімназії є ще найпростіше укриття приблизно з такою ж місткістю, яке облаштували минулого року, щоб діти змогли навчатися хоча б позмінно. Отже, коли будівництво нарешті завершиться і всі учні повернуться за парти, у випадку повітряної тривоги використовуватимуть обидві будівлі.
У процесі будівництво дофінансували ще на 5 мільйонів
За даними Prozorro, спочатку вартість будівництва становила 26,7 млн гривень. Але в процесі будівництва замовник і підрядник уклали шість додаткових угод, які вносили корективи до істотних умов договору. Так, за актуальною інформацією на сайті Цифрової екосистеми DREAM, загальний орієнтовний бюджет проєкту складає вже 31,7 млн гривень.
А у додатковій угоді від 26 грудня 2023 року зазначено, що строк виконання робіт – до 31 грудня 2024 року, «якщо інше не встановлено Календарним графіком виконання робіт».
Починаючи з осені 2023 року підрядник, яким виступає ТОВ «703 Металообробний завод котельного обладнання», уже виконав ряд робіт. Зокрема, фахівці підготували територію, облаштували котлован, залили фундамент, звели й утеплили зовнішні стіни, збудували перекриття та міжкімнатні перегородки всередині споруди.
Проектанти не передбачили вхідну групу
Журналісти Proslav побували на будівництві укриття. Наразі будівельники виконують гідроізоляцію об’єкту. Кажуть, що на черзі залишилися внутрішні оздоблювальні роботи, облаштування внутрішніх електромереж, мереж водопостачання, водовідведення та вентиляції, і зрештою зовнішнє опорядження.
Проєкт передбачає, що будівництво буде виконане з дотриманням вимог безбар’єрності. Зокрема, тротуари вимостять тактильною плиткою з пониженням бортів біля входу. Також передбачили встановлення вертикального підіймача для людей з інвалідністю.
За словами головного будівельника, основна причина затримки – внесення змін до проекту: «Проектанти забули закласти вхідну групу, по ній ще немає проектного рішення, а відповідно й матеріалів та плану роботи».
Підтвердженням словам фахівця є Договір на коригування проектної документації від 5 липня 2024 року, який вносить певні зміни до основного договору, а саме:
Проект протирадіаційного укриття на старті коштував 548 тисяч гривень. Але, після внесення двох змін (від 18 жовтня 2023 року та від 5 липня 2024 року), загалом лише його на виготовлення та коригування витратили майже 1 мільйон гривень.
«Дуже хочеться працювати в одну зміну»
За словами директорки Переяславської гімназії №5 Тетяни Касьян, як навчатимуться діти з 1 вересня ще вирішують. Або це буде змішана форма (онлайн і очно), або навчання у дві зміни, як це було минулого навчального року.
Хоч орієнтовний термін завершення будівництва – до початку 2025 року, Тетяна Володимира дуже сподівається, що це станеться раніше.
– Головний будівельник запевнив мене, що ось-ось заїде бригада і темп роботи значно прискориться. Я все ж таки хочу вірити, що ремонт закінчать за кілька місяців і вже після осінніх канікул ми зможемо вийти на повноцінний очний формат навчання. Дуже хочеться працювати в одну зміну. Мріємо, що це станеться якнайшвидше.