Під час останнього засідання сесії Переяславської міської ради обговорили проблеми «Укрпошти». Зокрема, порушили питання роботи відділень у громаді та якості послуг головного поштовика країни, повідомляє Proslav.
Відділення оптимізують через недостатню ефективність
Про діяльність поштових відділень на Переяславщині звітувала територіальна менеджерка АТ «Укрпошта» Наталія Гамалій. Зазначила, що цю посаду займає близько року, наразі у її підпорядкуванні 25 відділень.
– «Укрпошта» – це компанія, яка не отримує від держави жодної фінансової допомоги, а навпаки є донором державного бюджету. У 2023 році «Укрпошта» заплатила майже 3 мільярди гривень податків у бюджет України, – розпочала з позитивних результатів Наталія Віталіївна. – Ми пропонуємо найдемократичніші ціни і доставку туди, де не пропонує жоден інший оператор, навіть на прифронтові території. Компанія сфокусована на тому, щоб її діяльність була максимально ефективною: від впровадження нових роботизованих сортувальних ліній задля пришвидшення доставки до продуктивності персоналу.
Далі представниця національного поштового оператора перейшла до складнощів, з якими компанія зіштовхнулися в останні кілька років:
– Загальну ситуацію в «Укрпошті» не можна назвати сприятливою. Пенсіонерів щороку стає все менше, а люди, які оформлюються на пенсію, йдуть до банку й користуються картками. Це суттєво впливає на показники компанії. Але ми працюємо і заохочуємо наших співробітників, щоб вони були зацікавлені переводити клієнтів до нас.
Масові скорочення штату в багатьох поштових відділеннях дипломатично називають «оптимізацією» і пояснюють зниженням попиту на їхні послуги, а відтак – неефективністю.
– У відділеннях, які демонструють низькі показники через невелике навантаження, кількість персоналу оптимізується під фактичні обсяги роботи. Втім усім співробітникам, які потрапили під скорочення, ми пропонуємо інші посади. Так, наразі у компанії відкриті 2 тисячі вакансій. Цього року на Переяславщині також відбулася оптимізація відділень, які не впоралися з роботою – у селах Лецьки, Ковалин, Дем’янці, – розповіла Наталія Віталіївна.
Та є і позитивні зрушення, каже менеджерка. Після тривалих пошуків зрештою вдалося знайти працівника у Стовп’язьке відділення і тепер воно працює стабільно, та ще й у приміщенні з ремонтом. А до кінця літа планують відкрити ще одне відділення у селі Дівички.
Наталія Гамалій повідомила, що з 1 червня змінився графік роботи міських поштових відділень. Центральне відділення на вулиці Богдана Хмельницького, 49 тепер працює щодня без вихідних. Відділення в мікрорайонах Підварки (вул. Новокиївське шосе, 34А) та Левада (вул. Грушевського, 49) відчинені з понеділка по суботу. Відділення в мікрорайоні Андруші (вул. Космонавтів, 35) поки працює 5 днів на тиждень, крім неділі та понеділка, оскільки там ще шукають працівників.
Лист, відправлений на сусідню вулицю, повернувся через 14 днів
Депутат Олексій Дикий запитав, чи врегульоване питання опалення Андрушівського відділення.
– Розглядається можливість встановити там буржуйку, – відповіла Наталія Гамалій. – Триває пошук приміщення у тому мікрорайоні, куди б могло переїхати відділення, але поки що варіантів немає.
Олексій Дикий сказав, що твердопаливний котел значно допоміг би покращити умови у відділенні взимку.
– Питання на розгляді, більш конкретну відповідь зможу дати протягом місяця, – відповіла пані Наталія.
Депутат Григорій Порало розповів, що у відділенні села Велика Каратуль посаду єдиної листоноші скоротили і там залишилася працювати лише завідуюча.
– Минулого року дане відділення потрапило під оптимізацію, – пояснила Наталія Віталіївна. – Це пов’язано зі скороченням обсягу наданих послуг. Раніше у Великій Каратулі ми обслуговували 350-400 пенсіонерів, зараз – 180.
Від імені жителів села Гайшин староста Олексій Виноградній поскаржився на підвищення тарифу на приймання платежів за комунальні послуги – 20 гривень за кожну квитанцію.
Наталія Гамалій відповіла, що з 1 липня «Укрпошта» справді підвищила ціни на свої послуги. У міських відділеннях комісія за приймання платежів складає 15 гривень, у сільських – 20 гривень.
У Харківцях пошти взагалі немає, а добиратися до відділення у сусідніх Дем’янцях літнім людям важко, – нарікнув староста цих сіл Сергій Кузьменко:
– Хоч там живуть 300 людей, туди ні разу ніхто не їздив. Ці люди взагалі нікому не потрібні? 70% населення села Харківці – це пенсіонери, дістатися в інше село для них проблема.
Наталія Гамалій відповіла, що працюватимуть над вирішенням питання і, можливо, в село приїздитиме мобільна поштова бригада, тобто пересувне відділення поштового зв’язку. Для прикладу, таке працює у Гайшині.
Міський голова Вячеслав Саулко зробив зауваження плачевному стану будівлі центрального відділення у Переяславі, яке має упорядкувати керівництво «Укрпошти».
Насамкінець прозвучало кілька незадоволених відгуків щодо якості послуг.
– У мене було кілька випадків, коли я надсилав рекомендований лист на сусідню вулицю, у підприємство, яке розташоване на відстані 20 метрів. Через 14 днів лист повернувся з приміткою, що даного адресата не існує, – розповів головний архітектор міста Петро Пурденко.
У свою чергу Наталія Гамалій запевнила, що підприємство з’ясує причини збоїв і намагатиметься їх усунути. Представниця «Укрпошти» пообіцяла передати вищому керівництву всі нарікання й побажання місцевих жителів.