Юна українка отримала нагороду Всесвітньої Genius Olympiad за ідею, як урятувати Дніпро – новокаховчанка Вікторія Панченко отримала бронзову медаль Всесвітньої Олімпіади геніїв (Genius Olympiad), що проходить у США – вона запропонувала ідею, як очистити від забруднень головну річку України. Радісну новину proSLAV переповідає вустами «Укрінформу».
Повідомляється, що перемогла Вікторія ще у червні, проте новина «вибухнула» лише зараз. Презентація одинадцятикласниці, викладена на Youtube ще у травні, станом на 7 лютого мала понад 33 тисячі переглядів.
Мама дівчинки-генія зазначила «Укрінформу», що це нагода ще раз розповісти про проблеми Дніпра і це важливо для просування практичної частини роботи, представленої на Genius Olympiad – очищення річок за допомогою плавучого біоплато понтонного типу, на якому росте рогіз.
Чому це так важливо? Як відомо, у поверхневих водах річкового басейну Дніпра виявлено 161 забруднювач, зокрема, гербіцид атразин, метали кадмій і нікель. Про це свідчать результати аудиту ефективності виконання заходів Загальнодержавної цільової програми розвитку водного господарства та екологічного оздоровлення басейну річки Дніпро на період до 2021 року, що були оприлюднені Рахунковою палатою.
Показники якості води в річці погіршуються. Останні дослідження виявили значні перевищення вмісту синтетичних речовин: сільськогосподарських отрутохімікатів, фармацевтичних препаратів та речовин, які використовується у парфумерії, – синтетичного мускусу, важких металів: цинку та міді, а також ртуті.
Крім того, цвітіння Дніпра є однією з основних причин масового мору риби. Таким чином, екологічний стан басейну Дніпра фактично катастрофічний…
«Тема проєкту – новітні методи фіторемедіації (фітоочищення – авт.) річок». Цей проєкт починала розробляти ще моя старша сестра Вероніка, коли вчилася у школі», – розповідає Вікторія Панченко.
Її мама додає, що конкурси та олімпіади дуже важливі – адже спонукають дітей до розвитку. На прикладі Вероніки: після олімпіади з екології у 10 класі (всеукраїнський етап був у Житомирі), донька змінила ставлення до шкільного навчання.
У чому суть? Ідея проєкту полягає в тому, аби використати відомі властивості очерету і такої болотної рослини як рогіз в очищенні води. Ця рослинність не накопичує шкідливі речовини, що є у наших річках, а розкладає їх на прості елементи та використовує для власного живлення та росту. Це було відомо й раніше. Тому, наприклад, в Австралії біля доріг створюють дренажну систему: вода, забруднена мастилом, стікає у канави обабіч доріг, ці канави якраз і засаджені очеретом.
А суть проєкту, представленого Вікторією Панченко, в тому, щоби на мілинах у воді встановити спеціальні плаваючі конструкції понтонного типу, де ростиме рогіз. Таке біоплато допоможе очистити річки природними способами без механічного втручання в екосистему. Бо болотної рослинності, що росте на берегах нашого Дніпра, для очистки забрудненої через вплив людини води, нині не вистачає.
Більше інформації про це, за бажання, знайдете, в першоджерелі.
Як реагують на ініціативу в Україні? «Нам зателефонували депутати з міста Дніпра, вони зацікавилися цим проєктом, а саме практичною частиною, – щоб очищати річку. Зараз же мор риби, розмноження водоростей синьо-зелених. Почали з нами комунікацію. Чули, що зацікавилися й вінничани, але до нас іще не зверталися. Ми, звісно, переймаємося, щоб ідею «не запозичили», адже патентування – це не так просто. Сподіваємося, що проєкт так засвітився, що вкрасти не встигнуть. Щодо бізнес-частини, то тут є ще ідеї. По-перше, рогіз треба викошувати, це обов’язково, один раз на рік у грудні, після того, як відлетіли птахи, як виросли дітки тваринок. Викошений рогіз дуже добре продається у ЄС. Приклад – Вилкове, вони займаються цим бізнесом, у них навіть є таке поняття як євросніп, який купляють за один євро як екобудівельний матеріал. Якщо розмістити наші біоплато на мілинах водосховищ на несудохідних частинах (там, де дуже великі замулені площі – саме у цих місцях потрібно розташовувати біоплато), то над ними можна дозволяти розташовувати сонячні батареї, адже на родючих ґрунтах обмежують їх спорудження, і це правильно, а ось там – будь ласка, і з цього можна отримувати вже дохід», – міркує пані Олена.
Вона відзначає роботу, яку провела її молодша донька – розрахунки, хоч тато і консультував, але робили діти самі, дослідження, підготовка наукової роботи, оформлення (на кількох сторінках лише перелік вимог), переклад, відеопрезентація.
Фото «Укрінформу» та з особистого архіву Вікторії Панченко