Кабінет міністрів України затвердив проєкт державного бюджету на 2025 рік. Доходи в державі очікуються на рівні 2 трлн грн, а видатки – на рівні 3,6 трлн грн. Пріоритетні напрямки бюджету – оборона, соцзахист і підтримка регіонів та бізнесу. Прогнозований курс долара – 45 грн за $1, інформує Proslav.
Про це повідомив прем’єр-міністр України Денис Шмигаль та урядовий портал.
Державний бюджет 2025: основні цифри
«Пріоритет цього бюджету дуже чіткий – це оборона та безпека нашої країни. Всі внутрішні ресурси знову будемо направляти на ці цілі», – заявив Шмигаль.
За його словами, видатки на оборону зростуть щонайменше до 2,22 трлн грн: буде більше грошей на українську зброю, техніку, дрони. Це 26,3% від прогнозованого ВВП країни.
Другий пріоритет – фінансування захищених статей бюджету становитиме 419,2 млрд грн, з яких:
- на пенсії – 237,9 млрд грн;
- на допомогу малозабезпеченим сім’ям та людям у складних життєвих обставинах – 127,9 млрд грн;
- на пільги і субсидії – 42,3 млрд грн.
Видатки на охорону здоров’я становитимуть 210,7 млрд грн, включно з програмами медичних гарантій та забезпечення лікарень ліками й медичними виробами проти тяжких захворювань.
На освіту заплановано 169,3 млрд грн, що включає виплату заробітної плати вчителям, гранти на здобуття вищої освіти, забезпечення підручниками та здорове харчування учнів.
- 9,6 млрд грн закладено в бюджеті на розвиток культури та інформаційного простору;
- 4 млрд грн – на цифрову трансформацію;
- 14,0 млрд грн – на підтримку наукових досліджень, зокрема у сфері оборонно-промислового комплексу, енергетики й енергоефективності.
Третя за значимістю – підтримка регіонів та бізнесу. Глава уряду пообіцяв допомагати місцевим бюджетам. Уряд заклав у проєкт бюджету кошти на програми пільгового кредитування та гранти для підприємців. Також буде продовжена програма гуманітарного розмінування та програма «єОселя»:
- фінансування Фонду розвитку підприємництва для пільгових кредитів за програмою “5-7-9%” – 18 млрд грн;
- гранти для бізнесу – 1,4 млрд грн;
- компенсація регіонам різниці в тарифах комунальних послуг – 12,2 млрд грн;
- житло для українців через програму «Укрфінжитло» – 9,4 млрд грн;
- гуманітарне розмінування земель – 1 млрд грн;
- на зменшення викидів вуглецю та підвищення енергоефективності – 1,75 млрд.
Передбачено додаткову дотацію місцевим бюджетам у 51,2 млрд грн. Ці кошти спрямовуватимуться, зокрема, на здійснення повноважень органів місцевого самоврядування на деокупованих територіях.
Денис Шмигаль додав, що новацією цього бюджету стане реалізація нової моделі управління публічними інвестиційними проєктами, що зробить капітальні видатки більш прозорими та ефективними. Зокрема, пріоритетом буде відновлення, енергетичні проєкти та реалізація нової ветеранської політики.
Також він наголосив, що головний фінансовий документ країни на 2025-й рік направлений на те, аби Україна вистояла та перемогла.
Середньорічний курс долара у 2025 році очікується на рівні 45 грн.
Основні соціальні показники у бюджеті уряд залишив незмінними:
- мінімальна зарплата – 8000 грн;
- прожитковий мінімум (загальний) – 2920 грн;
- прожитковий мінімум (для працездатних осіб) – 3028 грн;
- прожитковий мінімум (для осіб, які втратили працездатність) – 2361 грн.
Дефіцит бюджету і державні запозичення
Дефіцит державного бюджету у 2025 році очікується на рівні 19,4% від внутрішнього валового продукту (ВВП) або 1,546 трлн грн.
Покривати його планують переважно з зовнішніх джерел. Від партнерів Україна очікує отримати 1,658 трлн грн, з яких витратить 129,39 млрд грн на погашення зовнішнього боргу, а відтак «чисте» зовнішнє фінансування становитиме 1,529 трлн грн.
На внутрішньому ринку уряд планує залучити 579,2 млрд грн, більшу частину яких витратять на погашення розміщених раніше облігацій (561,9 млрд грн). Чисте залучення становитиме 17,2 млрд грн.
Загалом на виплату процентів за зовнішнім боргом уряд очікує витратити 203,5 млрд грн, а за внутрішнім – 277,33 млрд грн (разом – 480,8 млрд грн).
Нагадаємо, чи введуть додаткові обмеження на банківські рахунки клієнтів: пояснили в НБУ.