Щороку в третю суботу вересня Переяслав відзначає День міста. З нагоди 1117-ї річниці від першої літописної згадки у другому корпусі Центру культури і мистецтв 21 вересня відбулися урочистості з оголошенням імен почесних жителів Переяславської громади, повідомляє Proslav.
Присвоєння звання «Почесного жителя Переяславської громади» людям, які своєю діяльністю зробили вагомий внесок у її розвиток, вже стало доброю традицією. Цю процедуру в нашому місті започаткували у 1983 році – тоді відзнаку «Почесний громадянин міста Переяслава-Хмельницького» вручили Герою України Михайлу Сікорському. Після утворення міської громади у 2021 році назву відзнаки перейменували на «Почесний житель Переяславської громади».
Під час засідання сесії міської ради 22 серпня депутати одноголосно ухвалили рішення щодо удостоєння цим званням трьох мешканців громади. Це Ольга Шкира, Володимир Мамітько та Анатолій Чуян.
Ольга Іванівна ШКИРА. Народилася 4 січня 1964 року. Директорка бібліотеки Університету Григорія Сковороди в Переяславі, заслужена працівниця культури України (2012 р.); членкиня Національної спілки краєзнавців України (2015 р.); лауреатка премії Героя України Михайла Сікорського (2023 р.), загальний стаж роботи якої у бібліотечній сфері налічує 42 роки. Активна учасниця культурно-просвітницьких і патріотичних заходів у громаді. Під її керівництвом бібліотека із обслуговуючого структурного допоміжного підрозділу університету перетворилася у зразковий освітньо-інформаційний центр. Ольга Іванівна започаткувала реорганізацію бібліотеки філії у науковий осередок університету. Ініціювала організацію творчої бібліотечної лабораторії, в рамках якої реалізуються проекти «Сковородіана», «Київщинознавство», «Козаччина», «Наукова еліта Переяславщини», видано численні бібліографічні покажчики, нариси, посібники.
Володимир Іванович МАМІТЬКО. Народився 22 квітня 1969 року. Майор Збройних Сил України, людина, для якої російсько-українська війна почалася не 24 лютого 2022 року, адже він є її безпосереднім учасником з грудня 2014-го, коли він добровольцем відправився на фронт. Більш як два місяці з підлеглими бійцями виконував бойові накази під Дебальцевим; свій пост залишив за наказом командування власне останнім, виходячи з Дебальцевого разом із керівництвом сектору. Нагороджений орденом «За мужність» III ступеня. Після повернення з 2015 року працював начальником відділу військкомату. Із початком повномасштабного вторгнення росії в лютому 2022 року продовжив виконувати обов’язки і власне найтяжчу місію – сповіщати рідним про загибель Героїв, організовувати упізнання тa церемонії прощання.
Анатолій Павлович ЧУЯН. Директор Переяславської гімназії N°4. Був депутатом міської ради 7 скликання (з червня 2017 року). Здатний правильно визначати пріоритетні напрямки роботи закладу, співпрацює з вищими навчальними закладами, зокрема, з НАУ. Його учні неодноразово ставали переможцями конкурсу-захисту робіт Малої академії наук, медалістами, випускники школи стали відомими спеціалістами в Україні.
З особистих причин Анатолій Павлович не зміг завітати на урочисте зібрання. Міський голова Вячеслав Саулко запросив Ольгу Іванівну та Володимира Івановича піднятися на сцену.
– Ви – наші легенди, герої сучасності, – сказав очільник міста, вручаючи відзнаки. – Володимире Івановичу, Ольго Іванівно, люди глибоко шанують вашу працю, ваші заслуги. Найщиріші слова вдячності за вашу невтомність. Ви, Ольго Іванівно, багато років несете в маси мову, віру, культуру, Ваш син боронить Україну на передовій, молимося за його повернення додому.
Привіти містян зі святом та сказати теплі слова на адресу побратима виявив бажання т.в.о начальника першого відділу Бориспільського РТЦК та СП Іван Шкуропацький:
– Шановні переяславці, з вашим містом мене поєднує не тільки служба. Моє рідне місто Маріуполь, яке зараз у тимчасовій окупації, є його містом-побратимом. За часи служби разом з Володимиром Івановичем, я побачив у ньому мужню, професійну, талановиту, порядну людину, яка самовіддано служить своєму народу. Його труд надтяжкий психологічно й морально, але такий важливий для всіх. Соціальна підтримка людей, до яких горе війни постукало в двері – це головний обов’язок нашого підрозділу. Жодного разу я не чув, як він жалівся на свою роботу. Навпаки – не просто виконував свою роботу, а вкладав усього себе в кожну ситуацію для кожної родини. Він робив усе можливе й неможливе, аби полегшити біль втрати або втілити надію. Він продовжує вести активне громадське життя і впливає на життя вашого чудового міста. Користуючись нагодою, дозвольте привітати ще раз з вашим святом від імені маріупольців. Слава Переяславу і слава Україні!
Зазначимо, що станом натепер у списку лауреатів відзнаки «Почесний житель Переяславської громади» 220 осіб. Напередодні родинам Героїв вручили їхні посмертні відзнаки.
Нагадаємо, у переяславському Центрі спільнотворення «Любомир» для дітей провели майстер-класи.