Систему медико-соціальної експертизи в Україні повністю реформують і замінять на прозорішу та сучаснішу. Якщо Верховна Рада схвалить законопроєкт, зміни набудуть чинності з 1 січня 2025 року. Про це повідомили в офіційному Telegram-каналі Міністерства охорони здоров’я, передає Proslav.
У МОЗ наголошують, що застарілу, не персоналізовану, неефективну і корумповану систему МСЕК замінять новою системою, яка базуватиметься на оцінці функціонування людини в повсякденному житті.
Для реалізації реформи міністерство підготувало законопроєкт, спрямований на створення нової системи, яка буде вільною від корупційних ризиків. Кабінет Міністрів уже схвалив документ, далі його спрямують на розгляд Верховної Ради.
Як зміниться у роботі МСЕК з 1 січня 2025 року:
- Замість МСЕК оцінювання будуть здійснювати лікарі-практики на базі потужних кластерних і надкластерних багатопрофільних лікарень. Це має підвищити фаховість та об’єктивність експертизи. Зазначається, що команди формуватимуться індивідуально до потреб пацієнта. Лікар і пацієнт не знатимуть одне одного.
- Система буде повністю цифровізована. Такий підхід забезпечить прозорість усіх процесів і мінімізує корупційні ризики. Лікуючий лікар чи лікар ВЛК (для військових) зможе скерувати в електронному вигляді справу для оцінювання.
- Оцінку проводитимуть очно, дистанційно, на виїзді та заочно (перегляд документів), залежно від випадку пацієнта.
- Національна служба здоров’я України фінансуватиме та контролюватиме процес оцінювання, укладаючи договори з лікарнями та забезпечуючи дотримання всіх вимог.
- Висновки кожного з лікарів, які проводили оцінювання, фіксуватимуться в електронному вигляді. Рішення ухвалюватимуть спільно. Рішення можна буде оскаржити.
- Якщо буде потреба у дообстеженні, його можна пройти безкоштовно за е-направлення у цій чи іншій лікарні.
- Зазначається, що ніхто з голів МСЕК, які обіймають посаду до 1 січня 2025 року, не матиме права здійснювати оцінювання.
Що залишиться без змін:
- Встановлення статусу людини з інвалідністю та надання соціальних гарантій;
- Збереження всіх статусів, отриманих до реформи, окрім випадків, які потребують перевірки (включно з кримінальними провадженнями);
- Медико-соціальна експертиза для дітей.
Як повідомлялося раніше, президент Володимир Зеленський підписав указ про ліквідацію наявної системи МСЕК. У межах підготовки до реформи передбачається, що 500 чинних комісій буде скасовано, а їхні функції передано спеціалізованим лікарським командам, які працюють на базі лікарень. На думку міністра охорони здоров’я Віктора Ляшка, таке нововведення спростить систему, підвищить якість обслуговування і значно скоротить бюрократію в цій сфері.