З 11 по 14 листопада на базі Університету Григорія Сковороди в Переяславі проходив Всеукраїнський семінар-тренінг «Фахівець у сфері утвердження української національної та громадянської ідентичності», спрямований на підвищення кваліфікації фахівців і фахівчинь, які працюють у цій сфері. У чому цінність задуму та як це було на практиці, переповідає Proslav за матеріалами сайту університету.
Захід організовано Міністерством молоді та спорту України спільно з Управлінням молоді та спорту Київської обласної державної адміністрації у партнерстві з Університетом Григорія Сковороди в Переяславі.
Нова програма, розроблена у Переяславі, охоплює базові знання та практичні інструменти, необхідні для реалізації політики у сфері утвердження української національної та громадянської ідентичності.
На відкриття роботи семінару тренінгу особисто завітав заступник Міністра молоді та спорту України Андрій Чесноков
Участь у відкритті взяли Голова Координаційної ради з питань утвердження української національної та громадянської ідентичності та Міністр Кабінету Міністрів України Олег Немчінов, заступник Міністра молоді та спорту України Андрій Чесноков та ректор Університету Григорія Сковороди в Переяславі Віталій Коцур.
Олег Немчінов привітав учасників та учасниць, зазначивши, що цей захід є результатом масштабної роботи Уряду України та Мінмолодьспорту з імплементації Закону «Про основні засади державної політики у сфері утвердження української національної та громадянської ідентичності». За його словами, підготовка фахівців та фахівчинь у цій сфері – важлива частина забезпечення національної безпеки нашої країни, особливо в умовах війни.
«Наявність фахівців та фахівчинь цього напряму дасть змогу побудувати ефективну систему виховання, спрямовану на національно-патріотичне, військово-патріотичне виховання та громадянську освіту населення», – підкреслив Міністр Кабінету Міністрів.
Андрій Чесноков наголосив на важливості програми, зазначивши, що успіх державної політики у сфері національної ідентичності залежить від професіоналізму та інституційної спроможності її фахівців та фахівчинь.
«Підготовлені за програмою фахівці та фахівчині вже активно працюють на різних рівнях, зміцнюючи національну ідентичність і розвиваючи громадянське суспільство. Це свідчить про практичну цінність та ефективність нашої з вами роботи», – додав заступник Міністра.
Віталій Коцур привітав учасників зібрання та зауважив, що в університеті постійно проводиться багато заходів для молоді, зокрема у аспекті утвердження національної та громадянської ідентичності. Триває взаємодія з органами місцевої та державної влади, але особливу гордість заклад відчуває тоді, коли йому вдається згуртувати всю Україну.
«Хочу відзначити відповідальність влади. Лише два місяці тому ми говорили на подібному заході у Дніпрі про імовірність проведення такого семінару-тренінгу, як вже маємо результат. Я думаю, його реалізація й надалі триватиме тут – у колисці формування української народності, в центрі творення української історії. Нам потрібно пронизати базову програму цими святими і важливими для українців речами. Маємо гарні місцеві традиції щодо цього, маємо відповідних партнерів. Якщо з 2014 року ми просто робили певні речі, то з 2022 року повністю переосмислили підходи до навчання, своєї безпеки та підготовки наших майбутніх випускників до роботи в умовах війни. Університет Григорія Сковороди в Переяславі готовий завжди долучатися до таких ініціатив, бо для нас це має велике значення», – зауважив Коцур.
Також, принагідно, у перший день роботи, учасники форуму мали змогу зустрітися з українською реп-дівою, представницею України на «Євробаченні-2024», зірковою випускницею Університету Григорія Сковороди в Переяславі Альоною Савраненко, про що днями розповідав наш сайт.
Програма проведення відзначилася новим форматом занять на культурних платформах
Програма семінару-тренінгу, до якого долучилися представники та представниці місцевих органів виконавчої влади, місцевого самоврядування та закладів сфери утвердження національної ідентичності з різних регіонів України, відзначилася новим форматом занять на культурних платформах, які мають символічне значення для сфери. Цей підхід надав можливість не лише поглибити теоретичну базу, а й здобути практичні навички для реалізації державної політики на регіональному рівні.
Серед ключових тем, які розглядали учасники та учасниці:
- Нормативно-правові основи державної політики у сфері утвердження української національної та громадянської ідентичності;
- Методи та форми національно-патріотичного виховання;
- Історичні аспекти та етногенез національної ідентичності;
- Сенси, цінності та сучасні наративи української ідентичності.
Поза понад десятком аудиторних занять, які відбувалися безпосередньо в університеті, враження гостей про історичне та культурне значення нашої громади закріпили екскурсії до музеїв Національного історико-етнографічного заповідника «Переяслав», зокрема «Музею народної архітектури та побуту Середньої Наддніпрянщини» (Музей під відкритим небом), «Меморіального музею Г.С. Сковороди» й «Музею Заповіту Тараса Шевченка».
У четвер учасники пройшли підсумкове тестування з курсів підвищення кваліфікації, а згодом долучилися до церемонії закриття курсів підвищення кваліфікації – виконали гімн, вшанували хвилиною мовчання полеглих у горнилі російсько-української війни, отримали сертифікати та додатки, пам’ятні дарунки які ще довго нагадуватимуть про вікопомні дні перебування тут.
Набуті знання та вміння є прикладними і неодмінно згодяться понад двох десяткам учасників з Рівного та області, Чернігівщини, столиці та Київщини, Донеччини, Кіровоградщини, Львівщини, Волині, Дніпра та області, Одещини, Черкащини, Харківщини, Полтавщини.
Нагадаємо, що добровольці групи «Оптіма» збили безпілотник під час нічної атаки: це вже 10 на рахунку Переяславського ДФТГ