У День пам’яті жертв Голодоморів 23 листопада на Борисоглібській площі у Переяславі відбувся мітинг. Під час заходу освятили хрест, встановлений на пам’ять про невинно убієнних жертв геноциду 1932-1933 років, передає Proslav.
Протоієрей УПЦ, настоятель Вознесенського собору отець Михайло провів чин освячення хреста.
«Таку скорботну подію ми починаємо з освячення. І це освячення не просте, адже серед усього, що є матеріальне й переважає над усім – це хрест. На ньому було розп’ято нашого спасителя Господа Ісуса Хреста… Ми, християни, преклоняємося і визнаємо хрест знаменням перемоги, визволенням добра від зла, перевершенням добрих сил над злими. Можна сказати, що зараз Україна розпинається на хресті ворогом, який не може жити спокійно, доки живемо ми… Але ми, українці, продовжуємо невпинну боротьбу і чекаємо, коли настане відродження і воскресіння нашого народу, і нашої держави із великого занепаду», – промовив священник.
Під час заходу нагадали, що на цьому самому місці у кінці 1980-х на початку 1990-х років розміщувався хрест. Його було встановлено завдяки демократичним силам «Народний рух України» та «Просвіта». Однак з часом він прийшов у непридатний стан, тому громада намагалася замінити його на новий.
Голова товариства «Просвіта» Наталія Заїка підкреслила, що хрест встановили на святому для переяславської землі місці, оскільки тут у 1935 році більшовики знищили церкву.
Олексій Лукашевич, гендиректор НІЕЗ «Переяслав» висловив вдячність усім, хто долучився до процесу організації, виготовлення та встановлення хреста на Борисоглібській площі.
«Дякую Наталії Любомирівні за те, що вона ініціювала та згуртувала навколо товариства людей, науковців, депутатів… Усі прекрасно розуміють, що причиною як теперішньої війни, так і тодішнього голоду є російська імперія та її бажання знищити наш народ», – звернувся Олексій Михайлович.
Голова Переяславської громади Вячеслав Саулко наголосив, що важливо пам’ятати українську історію й віддавати шану невинно убієнним жертвам Голодомору.
«Символічно, що цей хрест встановлено на святому місці, на якому колись був храм. Також, як відомо, тут було кладовище… Окрім цього, раніше депутати міськради прийняли рішення про передачу цієї землі до Православної Церкви України або до релігійної громади для того, щоб оновити у майбутньому храм, і щоб ця територія відновила свою духовність… Встановлення цього хреста є свідченням того, що пам’ять про всіх жертв Голодомору живе й житиме вічно. Щиро дякую усім активістам, патріотам та жителям громади, які ініціювали та організували цю можливість», – звернувся Вячеслав Володимирович.
До виступу запросили депутатку міськради, співробітницю НІЕЗ, історикиню Марину Навальну.
«Для того, щоб наша національна ідентичність та витримка жили вічно в серцях кожного, ми маємо кожного дня говорити, пам’ятати й робити все, щоб ми справді перемогли ворога. Тому що медики пишуть, що немає страшнішої смерті, ніж від голоду… Щоб не допустити повторення цього страхіття – ми мусимо перемогти цього страшного ворога!» – сказала Марина Іванівна.
Завершився мітинг спільним виконанням Державного Гімну України та покладанням квітів до встановленого хреста на честь жертв Голодомору 1932-1933 років.
Водночас мітингом-реквіємом переяславці вшанували пам’ять жертв Голодомору.