Ввезення товарів з Європи — формат бізнесу, що припадає до душі багатьом українським підприємцям, адже така продукція викликає інтерес покупців якістю та доступною ціною. Як почати співпрацювати з європейськими постачальниками під час війни, та на що звернути увагу для спокійного проходження митниці? Кіра Челядіна — юристка, що з 2022 року допомагає будувати уcпішний бізнес ВПО на Львівщині, пояснює особливості такого бізнесу.
Договори та документи
Однією з поширених проблем є правильне оформлення документів. Стосується це як укладання договору з контрагентом, так і проходження таможні. Кира Челядина наполегливо радить у цих питаннях обов’язково консультуватись з досвідченим юристом. Договір має обов’язково відповідати законодавству обох країн, а також, якщо ви працюєте з країною ЄС, збігатися з загальними вимогами союзу.
— Доволі поширені випадки, коли підприємець починає працювати з іноземним постачальником, але не звертає увагу на такі моменти як пакування, — пояснює Кіра Челядіна, — митниця однієї країни випускає товар, а на іншому кордоні його не пускають. Виникає питання хто винен: постачальник чи замовник, що не вказав чітких вимог? Звісно, проблеми українського підприємця не будуть хвилювати постачальника. Більш того, в разі виникнення конфлікту, справа опиниться в європейському суді, що зовсім не на користь іноземним громадянам.
Важливий момент класифікація товарів, що для кожної країни своя. Тому ви маєте знати всі коди товарів, що постачаються. Аналогічна проблема може виникнути в питаннях сертифікації якості. Не завжди сертифікат якості, що виданий в ЄС, також працює в Україні. В цьому випадку, як зауважує Кира Челядина, таможня не пропустить товар.
Оплата товару постачальнику також має свої труднощі, особливо якщо ви є ВПО з окупованих територій. Європейські банки будуть ставитись до вас з особливою увагою, та навіть можуть заблокувати платежі. У своїй практиці Кіра Челядіна радить робити все максимально прозоро, заздалегідь потурбуватися про відповідну реєстрацію на підконтрольних Україні територіях, обміняти старий формат документів на новий, мати підтвердження проживання за вказаною адресою (квитанції, договір оренди тощо). Також ВПО, особливо тим, хто має статус ще з 2014 року, треба бути готовим до більш ретельної перевірки товару на таможні.
Як уникнути проблем з постачальником
Недосвідчені підприємці можуть натрапити на постачальника шахрая, що доволі часто буває під час співпраці з країнами Східної Європи. Розуміючи ваше незнання законів ЄС, вони можуть маніпулювати та хитрити з договорами, термінами поставки тощо. Аби уникнути цього, Кира Челядина радить робити перевірку контрагента та не працювати з невідомими та щойно зареєстрованими компаніями. А якщо проблема вже виникла, краще звертатися до європейського арбітражу.
Також, на жаль, мало хто розуміє, що прояви російської агресії визнаються форс-мажорними обставинами лише в дуже серйозних випадках. Тому невиконання договору через певні звичні на сьогодні моменти, як наприклад відключення світла чи блокування митниці, може стати суто вашою проблемою. Аби цього уникнути, Кіра Челядіна радить закладати більші терміни в договорі, обговорювати такі варіанти з постачальником, та обов’язково одразу попереджати контрагента, коли зрозуміли, що виникла проблема.