Щодня російські загарбники атакують Україну дронами-камікадзе. У Київській області протиповітряну оборону забезпечують, серед інших, мобільно-вогневі групи добровольчого формування Переяславської громади. Про роботу підрозділу, виклики й плани на майбутнє Proslav розповів командир ДФТГ Олег Ворошиловський.
18 збитих «шахедів» за 4 місяці
За останні чотири місяці бійці ДФТГ збили 18 «шахедів». За будь-якої погоди вони пильнують небо над Переяславщиною і роблять це безкоштовно, на волонтерських засадах. Формально добровольчі формування підпорядковані територіальній обороні, але фактично – зарплати не отримують і забезпечують себе самі.
– Щодня на добове чергування виходять як мінімум чотири екіпажі, – розповідає Олег Ворошиловський. – Ворог останнім часом дещо змінив тактику й запускає углиб України значно більше дронів. Мобільно-вогневі групи в протиповітряній обороні – це найнудніша й найважча робота. Годинами в багнюці, у зливу, в спеку, в морози. Буває така місцевість, де автомобілем неможливо проїхати, тоді люди пруть на собі усе оснащення.
Члени Переяславського ДФТГ чергують на бойових постах і збивають ворожі дрони у вільний час. Багато з них паралельно працюють на цивільних роботах. До прикладу, Олег Ворошиловський – перший заступник директора спеціалізованої лабораторії Держмитслужби.
– Переважно в команді люди з аграрного сектору, викладачі, студенти університету, які мають бронювання від служби, колишні військові, й навіть десять дівчат. Більше половини – хлопці, яким за п’ятдесят. І це нормальна практика, тому що вони тутешні, й чудово орієнтуються на місцевості. Коли група повинна швидко переміститися з точки А в точку Б, їм не потрібна карта. Вони знають «хитру» дорогу, якою можна дістатися вдвічі швидше. Це дуже допомагає.
«Ворог вдається до хитрощів, та ми вивчаємо його логіку»
Коли «шахед» прямує у зону їхньої відповідальності, часу на відпрацювання обмаль, тому діяти треба блискавично, каже командир ДФТГ:
– Наші підрозділи включені до загальної координації Сил ППО Київської області. Через інтернет або радіозв’язок отримуємо сповіщення від військової частини, яка координує нашу роботу, і оперативно виїжджаємо на завдання.
Навички бійців покращуються – нещодавно вдалося приземлити особливо небезпечну «пташку» з термобаричним зарядом, однак і противник удосконалює тактику:
– Звісно, вони хитрують. Літають на висотах, де їх вкрай важко виявити – дуже низько або високо. Маневрують – змінюють напрямок, курс, намотують кола. Запускають оманливі цілі, тобто БпЛА без бойового заряду, аби відволікати увагу ППО. На радарах вони виглядають як звичайні дрони-камікадзе, й поки не зіб’єш, не зрозумієш – то «шахед» чи дрон-приманка. Але поступово ми вивчаємо їхні алгоритми.
«Максим» – улюбленець кулеметників
Поряд зі зразками сучасної зброї в арсеналі бійців є два кулемети «Максим» часів Другої світової війни. Те, що переяславські бійці збивають «шахеди» цим раритетом, неабияк здивувало німецьких журналістів, які приїжджали подивитися на їхню роботу. А от кулеметники саме «Максима» називають своїм улюбленцем.
– За «Максимами» у нас черга, бо це перевірена часом, надійна й потужна зброя. Місцеві токарі ще попрацювали з ними й вони дуже ефективно працюють. «Максим» стріляє зі швидкістю 600 патронів на хвилину, в нього хороша дальність, головне – забезпечувати йому водяне охолодження. Під час морозів хлопці заливають омивайку для автомобілів, щоб не замерзав. Отак приловчилися викручуватися, – усміхається командир.
Кошти на своє забезпечення ДФТГ шукає самотужки
Потреба у обладнанні постійно зростає, а фінансування від держави як не було, так і нема, каже Олег Ворошиловський. Усе необхідне – тепловізори, планшети, проектори, лазерні указки, автомобілі й пальне, якого на місяць треба мінімум 1200 літрів – вони мають купити самі.
– ДФТГ в Україні не мають статусу юридичної особи, тому фінансування від держави немає. В плані бойової роботи ми прикріплені до військової частини, виконуємо завдання, доповідаємо про них. Але військова частина має право дати нам виключно зброю й боєприпаси і більше нічого. За нашу роботу ніхто не платить ні копійки.
Щодо фінансування з коштів місцевого самоврядування Олег Віталійович відповів:
– З 2022 по 2024 рік відбулося кілька змін у законодавстві, які унеможливили підтримку ДФТГ місцевою владою: забрали військове ПДФО, заборонили створювати програми підтримки. Ми існуємо завдяки небайдужим людям, меценатам, серед яких і підприємці, й чиновники. Для отримання благодійної допомоги заснували неприбуткову організацію – ГО «Територіальна оборона Переяславщини».
Деякі мобільно-вогневі групи назвали на честь постійних спонсорів. Так, наприклад, з’явилася МВГ «Геркулес» – на знак вдячності керівнику однойменного фермерського господарства Віктору Шереметі. Або МВГ «Оптіма» – так називається столичний центр дистанційної освіти під керівництвом Марії Мілецької, який щомісяця підтримує коштами на придбання оснащення, палива та надав значну фінансову допомогу для будівництва полігону.
– У нас не було свого полігону, а для тренувань він вкрай необхідний. «Оптіма» допомогла коштами, місцева влада надала грейдери, екскаватори. Вже на нашому полігоні близько пів року відбувалися навчання по роботі зі зброєю. Наша військова частина мала серйозний досвід по створенню МВГ, вони ділилися цим досвідом з нами. Дуже вдячний полковнику Григорію Очеретянку, який був нашим куратором.
«Наше завдання – оберігати спокій громади»
У складі Переяславського ДФТГ не тільки мобільно-вогневі групи, зауважує Олег Ворошиловський. Це також патрульні групи, групи швидкого реагування, охорона стратегічно важливих об’єктів інфраструктури, почесна варта на церемоніях прощання з полеглими Героями.
– ДФТГ активно взаємодіє з правоохоронцями, наші завдання – оберігати спокій громади, патрулювати вулиці, проводити навчання цивільних. Членів ДФТГ можуть залучати до проведення стабілізаційних заходів у разі надзвичайних ситуацій або на допомогу поліції. Можу сказати, що на початку повномасштабної війни на Переяславщині піймали не одну диверсійно-розвідувальну групу. Далеко не одну.
Олег Ворошиловський каже, що раніше їм прилітали закиди, нібито деякі чоловіки використовують ДФТГ як механізм ухилення від мобілізації.
– Після підписання контракту документи кожного добровольця передаються до ТЦК, там вони всі на обліку. Велика частина бійців з нашого ДФТГ служить у Збройних Силах. Попередній командир Олександр Дронь зараз на гарячому напрямку. На превеликий жаль, за нашими підрахунками, 25 повернулися «на щиті». Більше сотні – поранені. Але коли ці хлопці кажуть, що завдяки навчанням у ДФТГ і досвідченим інструкторам вони «трьохсоті», а не «двохсоті», це дорогого варте.
«Кількість мобільно-вогневих груп ДФТГ треба збільшувати»
На думку Олега Ворошиловського, добровольчий рух у громаді потрібно популяризувати. Переконаний, що вони б збивали ворожі «шахеди» ще ефективніше, якби мобільно-вогневих груп стало більше. Та для цього потрібне забезпечення. Тож, поки добровольці працюють безоплатно, командир сподівається на свідомих людей, які б могли підтримати ДФТГ:
– Важко припустити, яка була б кількість прильотів, якби не ці хлопці й дівчата. Деякі «шахеди» тримали курс чітко на Переяслав. Війна не закінчилася і, на мою думку, поки немає підстав, щоб це відбулося у найближчому майбутньому. Це війна дронів і нам терміново потрібно створювати якомога більше МВГ, щоб їх знищувати. Будемо вдячні кожному меценату, кожному небайдужому громадянину за підтримку. Прозорість у звітності гарантуємо.
Підтримати діяльність переяславського ДФТГ №2 можна на картку: 4874 2425 0027 9602
Сторінка Переяславського ДФТГ у Facebook за посиланням.