Спина може непокоїти нас від перевтоми, сну в незручному ліжку, переохолодження, різкого повороту чи нахилу тулуба. Для багатьох людей біль у попереку – настільки звична річ, що його автоматично вважають першою ознакою проблем з хребтом. Іноді так і є. Але в деяких випадках спина болить не через остеохондроз, протрузії, межхребцеві грижі чи защемлення нерва, а через проблеми з нирками.

Чому нирки можуть «віддавати» в поперек?
Нирки розташовані якраз на рівні попереку – трохи нижче ребер, ближче до хребта. Коли в них розвивається запалення (наприклад, при пієлонефриті) або з’являються конкременти (камені), – тканини набрякають, тиск зростає, ниркова капсула розтягується і виникає біль. Іноді він тупий, постійний, іноді – раптовий і схожий на спазм (ниркова колька).
Найчастіше сигналом тривоги є не стільки сам біль, скільки його супутники:
- часте або болісне сечовипускання;
- підвищення температури;
- загальна слабкість, озноб;
- помутніння сечі, поява неприємного запаху чи зміна кольору;
- набряки вранці – особливо на обличчі.
Але навіть за відсутності очевидних симптомів можна мати серйозні проблеми зі здоров’ям. Наприклад, хронічний пієлонефрит часто перебігає без яскравих проявів, а єдиною його ознакою стають дискомфортні відчуття в попереку. І хоча це неспецифічний симптом, ігнорувати його – ризиковано.
Так само «стерто» можуть протікати й інші хвороби – хронічний гломерулонефрит, який часто призводить до ниркової недостатності, сечокам’яна хвороба й навіть новоутворення (рак) нирки.
Нерідко трапляється так, що пацієнт місяцями лікує «спину»: проходить масажі, фізіотерапію, п’є знеболювальні – і все марно. Тому що справжня причина болю «сидить» глибше – у нирці.
Також можлива ситуація коли затяжний пієлонефрит без лікування переходить у хронічну форму, яка непомітно, але впевнено знижує функцію нирок. І час, втрачений на «лікування спини», стає критичним.
Важливо! Біль у попереку дійсно може бути спричинений остеохондрозом. Але й підтверджений остеохондроз не виключає проблем з нирками. Вони дуже «люблять» маскуватися під цю хворобу, через що довго залишаються непоміченими.
Чи потрібно обстежуватися при болях у спині?
Так, звісно, болі в спині – це привід пройти обстеження. І найперше, що треба зробити – загальний аналіз сечі. Це базовий, доступний і доволі інформативний тест. Він дозволяє виявити запальні зміни, білок, кров, підвищений вміст лейкоцитів чи бактерій.
Але бувають ситуації, коли загальний аналіз сечі виглядає майже ідеально. Пацієнт скаржиться на біль в попереку, жодні протизапальні мазі та масаж не допомагають, більше того – періодично починає підніматися температура, а у результатах – «усе в нормі». Чому так відбувається?
Річ у тім, що перебіг хронічних захворювань відрізняється від гострих. І «запальних» клітин (лейкоцитів) у сечі зазвичай набагато менше. Іноді їх буває просто недостатньо для достовірного висновку або вони розподілені нерівномірно. Це саме справедливо й для хвороб, що перебігають із гематурією (виділенням крові). Інколи її можна побачити неозброєним оком, а інколи – не помітити навіть під мікроскопом.
У таких випадках лікарі призначають уточнюючий тест – кількісний аналіз, що називається “сеча за Нечипоренко”. Цей метод дозволяє підрахувати точну кількість лейкоцитів, еритроцитів і циліндрів у мілілітрі сечі (на відміну від загального аналізу сечі, при якому клітини підраховуються в полі зорі лаборанта). Це особливо корисно, коли:
- є симптоми, а загальний аналіз не дає відповіді;
- необхідно підтвердити або виключити запалення нирок;
- треба оцінити стан нирок при важких системних хворобах – наприклад, цукровому діабеті, коли важливі навіть мінімальні зміни в роботі нирок;
- підозрюється мікроскопічна кров у сечі (дуже важливо для діагностики пухлин);
- потрібно проконтролювати ефективність лікування;
- у пацієнта хронічне захворювання сечовидільної системи.
Аналіз сечі за Нечипоренко – це простий і доступний метод, який допомагає діагностувати хворобу в складних випадках. Він найбільш інформативний за прихованого перебігу хвороби – від запалення нирок до їхньої злоякісної пухлини.
Своєчасна діагностика ниркових хвороб дуже важлива, адже вона допомагає своєчасно почати лікування й запобігти розвитку ниркової недостатності чи інших ускладнень.
Коли звертатися до лікаря?
Зрозуміло, що не кожен біль у спині є приводом бігти до нефролога. Якщо поперек почав “нити” від важкої праці чи піднімання тягарю – краще хоча б день-два відпочити й намастити спину протизапальною чи зігріваючою маззю. Але якщо одночасно з дискомфортом у попереку з’являються хоча б два з перелічених нижче симптомів – варто звернутися до лікаря:
- біль не залежить від руху, не минає у спокої, турбує вночі;
- з’явилася температура без ознак застуди;
- змінився характер сечовипускання;
- сеча за кольором нагадує темне пиво;
- виникли набряки;
- в анамнезі вже були ниркові захворювання.
У цьому разі лікар призначить спочатку мінімальний об’єм обстежень – загальний аналіз крові й сечі, аналіз за Нечипоренко, а за потреби – УЗД нирок і сечового міхура, КТ чи МРТ.
Чому важливо не зволікати?
Лікарі називають нирки «мовчазними органами». Вони можуть роками функціонувати на межі своїх можливостей, не подаючи яскравих сигналів. І якщо з’являється біль – це вже ознака того, що ресурси вичерпуються. Запущений пієлонефрит, гломерулонефрит чи сечокам’яна хвороба призводять до хронічної ниркової недостатності, накопичення в організмі шкідливих речовин, підвищення тиску та ураження інших органів.
Натомість вчасна діагностика – це лише кілька простих аналізів, і здебільшого – повністю контрольована ситуація зі здоров’ям.