Вже більше року на території Переяславської гімназії №5 зводять протирадіаційне укриття на замовлення Київської ОВА. За цей період було чимало перипетій, пов’язаних з будівництвом. Два місяці тому начальнику області увірвався терпець і він публічно заявив про намір розірвати договір з підрядником через затримки термінів і неякісне виконання робіт. Що тепер відбувається на об’єкті, дізнався Proslav.
На початку вересня начальник Київської ОВА Руслан Кравченко зробив гучну заяву: обласна адміністрація ініціює розірвання договорів з підрядниками, які зривають терміни виконання робіт. Серед проблемних проєктів згадав і будівництво протирадіаційного укриття для гімназії №5 в Переяславі, яке триває з вересня 2023 року. Підрядником там виступає ТОВ «703 МЕТАЛООБРОБНИЙ ЗАВОД КОТЕЛЬНОГО ОБЛАДНАННЯ», а орієнтовний бюджет проєкту – 31,7 млн гривень.
«Договори будемо розривати, оголошувати нові тендери. Також звертаємося до правоохоронців для повної перевірки діяльності цих підрядників. Йдеться про значні кошти і маємо спільно захищати інтереси держави. Терміни та якість будівництва – основні вимоги до всіх без винятку підрядників», – підкреслив очільник КОВА.
Рішення ухвалили на засіданні робочої групи «Прозорість та підзвітність» і оприлюднили 6 вересня. А вже 23 вересня на ресурсі публічних закупівель Рrozorro з’явився новий договір з тим самим підрядником іще на понад 2,6 млн грн.
Тобто, попри відверте невдоволення начальника адміністрації темпами і виконанням робіт, Департамент регіонального розвитку КОДА, який є замовником, не тільки продовжив співпрацю з підрядником «703 МЗКО», а й дофінансував роботи.
В обґрунтуваннях підстави для здійснення закупівлі потреба в додаткових фінансах аргументується виявленням нових обсягів робіт, які не були враховані у початковому договорі. На підставі експертного звіту від 27 серпня 2024 року проєкт будівництва доповнили переліком додаткових робіт з 20 пунктів. Зокрема, встановлення фундаментних блоків, монтаж водопровідних труб, оздоблення стін та налаштування інженерних систем.
Рішення проводити закупівлю послуг у того самого підрядника без проведення відкритих торгів пояснили необхідністю технічної сумісності виконуваних етапів:
«Оскільки дані додаткові будівельні роботи та будівельні роботи, що виконуються за Основним договором, пов’язані між собою у технологічному процесі, виконуються в межах одного будівельного майданчика у рамках одного об’єкта. Разом з цим, зміна Підрядника при виконанні зазначених робіт може призвести до проблем технічного характеру, а саме до несумісності робіт з вже розпочатими і виконаними будівельними роботами, що знаходяться на різних стадіях виконання та потребують завершення, та як наслідок – збільшення терміну виконання робіт».
Журналісти Proslav побували на будівельному майданчику, де роботи тривають. Виконроб Валерій Охріменко розповів, що бригада завершує земляні роботи, встановлює дренажні системи та будує приміщення для дизельного генератора. З понеділка планують розпочати монтаж двох вхідних груп – для цього вже підготували фундаментні блоки.
– З понеділка розпочнемо монтаж першої вхідної групи. Паралельно відбуватиметься гідроізоляція зовнішніх стін укриття. Це план на найближчий місяць. Далі перейдемо до внутрішніх робіт: укладання плитки, шпаклювання та фарбування стін. Стяжка та штукатурка стін уже виконані. Потім монтаж інженерних комунікацій – інженерія зазвичай займає 10% від загального обсягу робіт, це швидко. Основна частина матеріалів уже завезена, а внутрішні роботи можуть проводитися і в холодну пору року, – розповів Валерій Іванович.
Виконроб зазначив, що бригада працює в хорошому темпі, але не дав прогнозів щодо термінів завершення будівництва. Каже, що влітку виникали затримки через незлагодженість проєкту, і навіть зараз деякі аспекти ще потребують доопрацювання. Наразі будівельники налаштовані завершити ключові роботи до настання сильних холодів.
А тим часом більше 300 учнів під час повітряної тривоги продовжують користуватися найпростішим укриттям, яке силами міської влади облаштували минулого року в приміщенні колишнього овочесховища на подвір’ї п’ятої гімназії. Таким чином діти змогли навчатися позмінно, а не лише дистанційно, як півтора року до того.
Разом з тим, майбутнє протирадіаційне укриття одночасно зможе впустити лише половину школярів, бо розраховане на 160 місць. Отже, коли будівництво нарешті завершиться і всі учні повернуться за парти, у разі небезпеки використовуватимуть обидва сховища.