Розпочалася сімдесят шоста доба героїчного протистояння Українського народу російському воєнному вторгненню. Триває повномасштабна збройна агресія проти України.
Основні зусилля авіаційного угруповання противник зосереджує на підтримці дій підрозділів у східній операційній зоні: на Слобожанському, Донецькому напрямках та в районі заводу “Азовсталь”.
БОЙОВІ ДІЇ
У Харківській, Херсонській та Запорізькій областях наші захисники проводять локальні наступальні операції та відтісняють противника, поступово звільняючи наші населені пункти.
У Міноборони вчергове закликали мешканців звільнених населених пунктів, блогерів не повідомляти до офіційних заяв Генштабу ЗСУ про звільнення територій.
- Вчора найбільша активність окупантів спостерігається на Слобожанському та Донецькому напрямках, але й там нашим захисникам вдається завдавати ворогові точкових відчутних ударів. Так, була знищена понтонна переправа, яку загарбники звели через Сіверський Донець в районі Білогорівки. Також ЗСУ знищили й пошкодили багато техніки. Зараз триває зачистка території від тих окупантів, які встигли переправитися й зайняти позиції.
Тривають бої за Рубіжне, ворог здійснив невдалу спробу штурму населеного пункту Воєводівка, але після серйозної відсічі змушений був відійти.
Як повідомляє Генштаб ЗСУ загальні бойові втрати противника з 24.02 по 10.05 орієнтовно склали:
- особового складу – близько 26 000 (+350) осіб ліквідовано,
- танків ‒ 1 170 (+25) од,
- бойових броньованих машин ‒ 2 808 (+44) од,
- артилерійських систем – 519 (+6) од,
- РСЗВ – 185 (+0) од,
- засоби ППО – 87 (+0) од,
- літаків – 199 (+0) од,
- гелікоптерів – 158 (+0) од,
- БПЛА оперативно-тактичного рівня – 380 (+3),
- крилаті ракети – 94 (+0),
- кораблі /катери – 12 (+0) од,
- автомобільної техніки та автоцистерн – 1980 (+10) од,
- спеціальна техніка – 41 (+0).
Найбільші втрати противника (минулої доби) спостерігалися на Авдіївському напрямку.
Станом на 9 травня МВС України отримало близько 32 тисяч звернень щодо розшуку російських солдатів. 12 тисяч звернень прийшло на гарячу лінію та понад 20 тисяч звернень зі спецботу на Telegram «Шукай своїх».
- Британська розвідка вважає, що у росії суттєво зменшилася кількість високоточних боєприпасів, тому вона зараз використовує проти України застарілі ракети й бомби. Вони легкодоступні, менш надійні, менш точні та легше перехоплюються. росії, швидше за все, буде важко замінити вже витрачену високоточну зброю.
За даними Міноборони України, росія використала приблизно половину наявних ракет, але ще має потужності й певний запас комплектуючих, щоб виготовляти нові.
Експерти зазначають, що по Одесі й Одеській області окупанти стали застосовувати ракети Х-22, які були прийняті на озброєння ще 50 років тому.
СИТУАЦІЯ В УКРАЇНІ
- Україна бореться за нову перемогу й обов’язково здобуде її, нікому не віддавши ані клаптика своєї землі.
Про це заявив Президент Володимир Зеленський у зверненні з нагоди Дня перемоги над нацизмом у Другій світовій війні.
«Ми завжди воюємо за себе. За свою свободу. За свою незалежність. Щоб перемога наших предків була недаремною. Вони билися за свободу для нас і перемогли. Ми б’ємося за свою свободу, за свободу для своїх дітей, а отже, переможемо».
«Зовсім скоро в Україні буде два Дні Перемоги. А в когось не залишиться жодного. Перемогли тоді. Переможемо й зараз! І Хрещатик побачить парад перемоги – перемоги України».
- Україна заповнила другу частину анкети-опитувальника для отримання статусу кандидата на членство в Європейському Союзі.
- До нашої держави продовжують прибувати провідні світові лідери, які висловлюють підтримку нашій державі й обговорюють із керівництвом України плани співпраці.
- Попри війну українські підприємства виконують той податковий план, який в уряді очікували навіть до агресії росіян. Загалом у першому кварталі Україна перевиконала бюджет, і це дозволило збалансувати недовиконання нею бюджету у березні.
- Влада України продовжує активну роботу з відновлення інфраструктури, зруйнованої окупантами. На Житомирщині «Укравтодор» відкрив проїзд переправою на трасі Київ – Овруч.
СИТУАЦІЯ В РОСІЇ
- Головною подією сьогоднішнього дня в росії є святкування Дня Перемоги. Як не старався путінський режим, а все ж парад залишив у багатьох росіян неприємні враження.
Один з головних сигналів – російським військовим так і не вдалося зібрати для параду бойові літаки. Тому повітряна частина параду вперше за всю історію сучасної росії була скасована, хоча офіційно це пояснили «поганими погодними умовами».
Крім того, на Красній площі доволі бідно була представлена військова техніка. Як стверджують обізнані джерела, на парад привезли 3 новітні танки «Армата», але за фактом росіянам показали тільки 2 машини.
Також на урочистостях помітили відсутність начальника Генштабу збройних сил рф Валерія Герасимова. За чутками, він все ж міг отримати поранення під час перебування на території Харківської області.
Експерти звернули увагу й на те, які підрозділи проходили строєм по Красній площі. Переважна більшість військових – це курсанти військових училищ. Реальні частини представили тільки зведена «коробка» від Таманської та Кантемирівської дивізій і Севастопольська бригада. Усі ці факти прямо свідчать про кадровий голод у військах через війну з Україною.
Що стосується промови путіна, то він не озвучив жодних важливих рішень, а обмежився загальними фразами та пафосними гаслами, зокрема й стосовно України.
Як помітили журналісти, путін жодного разу не використав термін «спеціальна військова операція».
Експерти вважають, що зараз керівництво росії вирішило не робити нічого й пустити наявну ситуацію на самоплин – не міняти напрямок розвитку ситуації для російського суспільства.
- Російська економіка під дією санкцій входить у круте піке, що не приховують навіть у Мінфіні рф. За їхніми внутрішніми прогнозами, скорочення ВВП буде на рівні 12%.
- Пожежі в російських регіонах продовжуються. Незалежні російські журналісти повідомили, що за декілька днів від пожеж у Сибірі й на Уралі загинуло більше людей, ніж у так званих «ЛНР» і «ДНР» від обстрілів за весь минулий рік.
МІЖНАРОДНА ПІДТРИМКА
- США продовжують тиснути санкціями на російську економіку. Оголошено про запровадження нових санкцій проти російських банків, компаній та фізичних осіб із рф і Білорусі.
Персональні обмеження торкнулися керівників і членів правління двох найважливіших російських банків – «Сбербанку» та «Газпромбанку». Також під санкції потрапили «Московський промисловий банк» і 10 його дочірніх компаній, державний виробник зброї «Промтехнологія» і ще 69 компаній, які задіяні в морських перевезеннях зброї та іншого військового спорядження.
Крім того, санкції запроваджені проти російських пропагандистських телеканалів – «Перший канал», «Росія-1» та «НТВ».
Візові обмеження були введені щодо понад 2600 російських та білоруських військових, серед них і ті, хто підозрюється в убивствах цивільних у Бучі.
- Міністерство торгівлі США оголосило про призупинення дії 232 експортних тарифів на українську сталь на один рік. Таким чином США підтримали одну з найважливіших галузей економіки України.
- Країнам ЄС треба розглянути питання про вилучення заморожених валютних резервів росії та спрямувати їх на відновлення України після війни. Про це заявив голова дипломатії ЄС Жозеп Боррель.
- Канада на рік скасовує усі мита на українські товари. Про це оголосив прем’єр-міністр Канади Джастін Трюдо після зустрічі з Президентом Володимиром Зеленським. Також сторони обговорили увесь комплекс заходів економічної співпраці.
- Після недільної онлайн-зустрічі лідерів G7 Японія оголосила, що запровадить ембарго на імпорт російської нафти у рамках рішення G7 протидіяти вторгненню Росії в Україну.
- Велика Британія оголосила новий пакет санкцій у сфері торгівлі проти росії та Білорусі на суму 1,7 мільярда фунтів стерлінгів. Нові імпортні мита охоплюватимуть експорт росією платини, паладію, деяких хімікатів, пластику, гуми й техніки.
- В Україну прибули 45 пожежних машин, переданих Італією у співпраці з ЄС. Автомобілі планують розподілити по різних гарнізонах ДСНС, щоб замінити техніку українських рятувальників, яка постраждала внаслідок бойових дій.
- Всесвітня організація охорони здоров’я передала Міністерству охорони здоров’я України 20 автомобілів швидкої допомоги всюдихідного типу, здатних працювати навіть у найбільш пошкоджених та важкодоступних районах. Окрім цього, ВООЗ уже доставила до України 393 тонни медичних матеріалів та обладнання. З цієї кількості 167 тонн уже досягли місця призначення, переважно на сході, півдні та півночі країни.