Триває 174 доба героїчного протистояння Української нації повномасштабному російському воєнному вторгненню.
Окупанти не припиняють наступальні дії на території Донеччини, де зараз ведуться найзапекліші бої. Найбільш напруженою залишається ситуація поблизу населених пунктів Бахмут, Авдіївка та Піски, де ворог зосередив значну кількість артилерії, бронетехніки та живої сили. Однак наші захисники мужньо відбивають атаки й відкидають противника на раніше зайняті позиції.
БОЙОВІ ДІЇ
- На Херсонщині, Харківщині та в Запорізькій області українські воїни продовжують тіснити ворога, знищувати його склади й бази.
Військові експерти повідомляють, що російське командування на Херсонщині переміщує свої командні пункти й пункти управління військами на лівий берег Дніпра. Крім того, забирають із Херсона й найбільш корисних сепаратистів.
Оскільки всі мости через Дніпро в цьому напрямку розбиті, неможливе оперативне перекидання техніки, боєприпасів та живої сили для посилення тих ворожих підрозділів, які зараз залишаються на правому березі.
Нині російські війська не мають жодного безпечного логістичного маршруту, який би забезпечував місцеве угрупування.
Зазначається, що ситуація довкола Херсона все більше нагадує історію з островом Зміїний, де ЗСУ змусило росіян зробити «крок доброї волі».
- Під прикриттям винищувальної авіації штурмовики Су-25 та бомбардувальники Су-24М на півдні завдали ударів по взводних та ротних опорних пунктах, танкових колонах на марші, позиціях реактивних систем залпового вогню, переправах та скупченню живої сили й техніки противника.
- За інформацією Генерального штабу ЗСУ, ворог спробував прорвати оборону наших військ на кількох напрямках, зокрема, Харківському, Слов’янському, Краматорському, Бахмутському, Авдіївському та Запорізькому. Однак українські воїни дали окупантам гідну відсіч, після чого загарбники відступили.
Загальні бойові втрати противника з 24.02 по 16.08 орієнтовно становлять:
- особового складу ‒ близько 43 900 (+150) осіб ліквідовано,
- танків ‒ 1 880 (+4) од,
- бойових броньованих машин ‒ 4 152 (+11) од,
- артилерійських систем – 989 (+4) од,
- РСЗВ ‒ 263 (+2) од,
- засоби ППО ‒ 136 (+0) од,
- літаків – 233 (+0) од,
- гелікоптерів – 196 (+1) од,
- БПЛА оперативно-тактичного рівня ‒790 (+3),
- крилаті ракети ‒ 190 (+3),
- кораблі /катери ‒ 15 (+0) од,
- автомобільної техніки та автоцистерн ‒ 3 049 (+5) од,
- спеціальна техніка ‒ 92 (+0).
Найбільших втрат противник зазнав на Донецькому напрямку.
- Масштабні втрати сучасної техніки окупантами в Україні змушують російське командування знімати з консервації застарілі зразки озброєння.
Після танків Т-62 дійшла черга й до авіації. У росії запускають процес зняття зі зберігання та відновлення Су-24 та МіГ-29.
Раніше вже обговорювалося питання про відновлення Су-17, але через відсутність фахівців і технологічних можливостей не вдалося запустити цей процес.
- Аналітики Інституту вивчення війни (ISW) зазначають, що серед російських найманців зростає невдоволення – резервісти та члени «добровольчих» загонів скаржаться, що російська влада не виплатила раніше обіцяні кошти.
- У соцмережах поширюють відеозаписи мобілізованих чоловіків із так званої «ЛНР», які цілими підрозділами відмовляються воювати на території так званої «ДНР», скаржаться на погане забезпечення і нікудишнє командування.
- На південному заході від Мелітополя партизани пошкодили залізничний міст, що відрізало можливість російським військовим ешелонам рухатися із Криму. Наразі окупанти не відремонтували колію. Водночас у місті посилилися фільтраційні заходи, однак жодного партизана поки не знайшли.
СИТУАЦІЯ В УКРАЇНІ:
- Президент України Володимир Зеленський привітав поляків з днем Збройних сил Польщі польською мовою.
«Дорогі друзі, союзники, брати. Це честь для лідера кожної держави мати змогу звернутися саме так до польського народу… Наші народи пройшли великий шлях і нарешті досягли історично найбільшої згоди з головного питання для українців і поляків. Це питання про свободу. Тільки разом ми можемо захистити незалежність наших держав на покоління вперед».
Глава держави подякував полякам за «історичну підтримку» й наголосив, що зараз відбувається битва за свободу й спільне європейське майбутнє і України, і Польщі, в якій вони спільно борються і разом святкуватимуть перемогу.
- Під головуванням Президента України Володимира Зеленського відбулося засідання Ставки верховного головнокомандувача.
На засіданні обговорили цілу низку актуальних безпекових питань, зокрема поточну воєнно-стратегічну обстановку, посилення захисту держави в інформаційному просторі, а також стан виконання наказів глави держави, які були прийнятті на попередніх засіданнях Ставки.
- З початку дії «зернової угоди» створеним коридором з українських портів вийшло 16 суден, які доставлять українську агропродукцію до 9 країн світу. В українські порти під завантаження зайшло вже 6 суден. До кінця місяця планується залучити до українських портів ще не менше 10 суден під завантаження українським збіжжям.
СИТУАЦІЯ В РОСІЇ:
- Видання Mirror із посиланням на західних експертів пише, що високопосадовці та члени еліти президента рф путіна панікують і хочуть розпочати переговори, щоб покласти край війні в Україні.
Один із високопоставлених кремлівських чиновників таємно звернувся до Заходу, щоб допомогти покласти край вторгненню в Україну. Очевидно, Кремль панікує і відчайдушно потребує припинення кривавої війни.
Заяви про цей крок було зроблено у звіті, поширеному серед західних спецслужб. Вважається, що старші офіцери й чиновники, близькі до путіна, стривожені різкими західними санкціями та спадом економіки. Деякі кремлівські діячі стурбовані дедалі більш тривожними ризиками, пов’язаними з бойовими діями на Запорізькій атомній електростанції в Україні.
- Російський бізнес масово перестав платити податки: борги перед бюджетом підскочили вдвічі з початку року.
Податкова «прострочка» нафтогазових компаній за лютий-травень зросла в 7 разів, виробників ліків – у 5 разів, автопрому – у 1,6 раза.
«Росстат» повідомив, що на кінець травня підприємства й організації по всій рф накопичили прострочену податкову заборгованість на 83,4 млрд рублів.
Зростання валу неплатежів додає проблем федеральному бюджету, який зіткнувся з різким падінням зборів всіх ключових податків. У липні федеральний бюджет отримав на 26% менше, ніж рік тому. Ситуація з бюджетом – це результат санкцій.
- У російському уряді констатували фіаско так званого «паралельного імпорту», за рахунок якого планували наповнити магазини в рф західними товарами.
Експерти наголошують, що за підсумками року «паралельними» каналами в росію надійдуть товари на 16 млрд дол., що дорівнює лише 4% сумарного довоєнного імпорту. У перерахунку кожного жителя росії буде ввезено товарів лише з 111 дол. на рік, або 9,2 дол. на місяць.
- На фоні катастрофічного падіння економіки, скорочення зарплат, соціальних виплат, зменшення кількості робочих місць путінський режим продовжує підтримувати пропагандистів.
З початку війни влада рф різко збільшила зарплати пропагандистам, які працюють у державних ЗМІ. Ключові співробітники отримують близько мільйона рублів на місяць. Загалом зарплати збільшили від 20% до 60%.
МІЖНАРОДНА ПІДТРИМКА
- 42 країни закликали росію вивести свої війська із Запорізької атомної електростанції, щоб зняти безпекові загрози для найбільшої АЕС Європи.
Про це йдеться в заяві, опублікованій на сайті делегації ЄС при міжнародних організаціях у Відні.
До заяви приєдналися всі члени ЄС і Євросоюз як окремий підписант, а також Норвегія, Велика Британія, США, Канада, Японія, Південна Корея, Австралія, Нова Зеландія, Грузія, Молдова, Північна Македонія й Туреччина.
Автори заяви наголошують, що агресія рф проти України є грубим порушенням міжнародного права та хартії ООН, а контроль росії над ЗАЕС ставить під загрозу принципи ядерної безпеки.
- Фінляндія планує взяти участь у відновленні зруйнованої під час бойових дій інфраструктури у Чернігівській області.
- Латвія відновила програму реабілітації поранених українських військовослужбовців.
Українські воїни розпочнуть тритижневий курс лікування у Національному реабілітаційному центрі «Вайварі», щоб отримати реабілітаційні послуги та відновитися після тяжких травм.
Реабілітація пройде у рамках програми, яку координує міністерство закордонних справ Латвії.
Також повідомляється, що Повітряні сили України отримали чотири вертольоти, подаровані Латвією, найближчим часом вони повністю увійдуть до складу авіаційного парку ЗСУ.
Два Мі-17 і два Мі-2 надійшли до ВПС України в частково розібраному вигляді. Перед доставкою гелікоптери пофарбували, а один Мі-17 капітально відремонтували.
- Нова Зеландія відправляє 120 військовослужбовців до Великої Британії для навчання українських воїнів.
Два піхотні підрозділи навчатимуть українських військових основним навичкам, необхідним для ефективного ведення бою, включаючи поводження зі зброєю, надання першої допомоги у бою.
- Прем’єр-міністр Канади Джастін Трюдо візьме участь в онлайн-саміті Кримської платформи, що пройде 23 серпня.
Цього року Кримська платформа має набагато глибші виклики, спричинені незаконним і невиправданим повномасштабним російським вторгненням в Україну.
- Польська влада розробляє концепцію, яка дозволить відмовляти росіянам у видачі віз.
Варшава також виступає за розширення санкцій ЄС, особливо щодо припинення дії угоди про спрощення візового руху для громадян рф.
- Президент Польщі Анджей Дуда заявив, що росія та російський режим порушили велике табу, яке завжди було жорсткою лінією безпеки з часів Другої світової війни.
Він зазначив, що масштабів «російської агресії проти України, проти незалежної, суверенної, демократичної держави, проти нашого сусіда – важко було очікувати».
«Я абсолютно не сумніваюся, що це перевершило те, що дехто очікував, а для когось це було повною несподіванкою».
«росія і російський режим порушили велике табу, яке завжди було жорстким кордоном безпеки з часів Другої світової війни, що жодна сила не нападає на іншу державу фронтальним способом, щоб позбавити свободи, щоб забрати незалежність, щоб відібрати землю, поставити під сумнів існування держави і нації».