Триває 114 доба боротьби українців проти повномасштабної російської агресії. Найскладнішою залишається ситуація на Луганщині, де ворог зосередив свої основні ударні сили й намагається атакувати одночасно на дев’яти напрямках. Однак захисники України дають гідну відсіч окупантам і ведуть маневрену оборону попри значну перевагу ворога в артилерії та бронетехніці.
БОЙОВІ ДІЇ
- Сєвєродонецьк залишається частково під контролем наших сил, які не дають можливості ворогові просуватися вперед і перекидати вільні підрозділи на інші ділянки фронту.
- Як повідомили у ГУ Генштабу ЗСУ, на Бахмутському напрямку атаки ворога також не мають успіху. Особовий склад однієї з бригад окупантів відмовився наступати на Миколаївку. Також до 200 загарбників утекли зі своїх позицій.
- На Херсонському напрямку українські оборонці відтісняють ворога й просуваються вперед. Як свідчать аудіоперехоплення наших спецслужб, окупанти на цьому напрямку не вилазять з окопів, сивіють від страху і в кожному мирному жителі бачать коригувальника. Загарбники самі зізнаються, що шансів просунутися вперед у них немає.
Загальні бойові втрати противника з 24.02 по 17.06 орієнтовно склали:
- особового складу ‒ близько 33 150 (+200) осіб ліквідовано,
- танків ‒ 1 456 (+7) од,
- бойових броньованих машин ‒ 3 563 (+18) од,
- артилерійських систем – 734 (+5) од,
- РСЗВ ‒ 233 (+3) од,
- засоби ППО ‒ 97 (+0) од,
- літаків – 215 (+2) од,
- гелікоптерів – 180 (+1) од,
- БПЛА оперативно-тактичного рівня ‒ 593 (+2),
- крилаті ракети ‒ 129 (+0),
- кораблі /катери ‒ 13 (+0) од,
- автомобільної техніки та автоцистерн ‒ 2 496 (+2) од,
- спеціальна техніка ‒ 55 (+0).
Найбільших втрат противник зазнав на Бахмутському напрямку.
- У Генштабі ЗСУ повідомили, що станом на сьогодні росія залучила до війни проти України близько 330 тис. осіб. Із них чисельність угруповань окупантів на напрямках налічує до 150 тис. військових, які сформовані з БТГр та інших формувань, при цьому з урахуванням повітряного та морського компонента угруповання військ агресора налічує до 220 тис. солдатів. Решта – мобілізовані, росгвардія і найманці.
- Аналітики видання Foreign Policy стверджують, що на четвертому місяці повномасштабного вторгнення росія сама обнулила кількісну перевагу своєї армії над ЗСУ.
- Розвідка Міністерства оборони Великої Британії повідомляє, що російські війська на Донбасі діють значно недоукомплектованими та все більш роз’єднаними угрупованнями.
- Голова об’єднаного комітету начальників штабів США Марк Міллі високо оцінив рівень опанування українськими артилеристами західної зброї, а також застосування цих навичок у боях проти переважаючих сил окупантів.
- Марк Міллі також заявив, що з початку повномасштабної війни проти України армія рф втратила 20−30% бронетехніки, яку мала в розпорядженні.
- Аналітики Інституту вивчення війни (ISW) зазначають, що український опір у Херсонській і Запорізькій областях зриває зусилля росії з контролю над окупованими територіями і плани анексії. Також заважає рф загроза морської блокади на Півдні.
- Генштаб ЗСУ інформує, що в четвер, 16 червня, українські військові відбили ворожі штурми на Слов’янському та Бахмутському напрямках.
СИТУАЦІЯ В УКРАЇНІ:
- До України з візитом прибули президент Румунії Клаус Йоганніс, президент Франції Еммануель Макрон, канцлер Німеччини Олаф Шольц і прем’єр Італії Маріо Драгі. Після зустрічі з Володимиром Зеленським у Києві лідери чотирьох держав висловилися за «негайний» статус кандидата на членство в ЄС для України.
- На Харківщині заарештовано активи чотирьох місцевих підприємств, засновниками та кінцевими бенефіціарами яких є громадяни та юридичні особи країни-агресора. Вартість майна російських компаній оцінюється в 40 млн грн.
- За даними Управління Верховного комісара ООН у справах біженців, з 28 лютого до України повернулися майже 2,5 млн осіб. Понад 3,3 млн біженців отримали в країнах ЄС статус тимчасового захисту. Найбільше українців у Польщі, Німеччині й Чехії.
СИТУАЦІЯ В РОСІЇ:
- Попри те, що ціни на енергоносії у світі зростають, економіка росії від цього не виграє. Як пише Bloomberg, у травні нафтогазові доходи російського бюджету впали до 871 мільярда рублів у порівнянні з 1,81 трильйона рублів у квітні.
- Росіянам різко підвищать ціни на інсулін. Федеральна антимонопольна служба (ФАС) росії вперше за кілька років дозволила підвищити граничні ціни на цей препарат. За деякими позиціями максимальна вартість зросте на 28. Мінімальне підвищення становитиме 5,5%.
- Кількість медпрацівників усіх категорій різко скоротилася одразу у 12 регіонах росії в січні-березні 2022 року. За інформацією Рахункової палати рф, кількість лікарів зменшується як в абсолютних цифрах, і у перерахунку на 10 тис. жителів.
- Єдиний у Росії проект виробництва процесорів «Байкал Електронікс» скасував випуск та продаж серверних процесорів Baikal-S через відмову тайванської TSMC укладати нові контракти. Партії вже вироблених процесорів для комп’ютерів та ноутбуків Baikal-M також не надійдуть у росію.
- Найбільші СПГ-заводи росії залишилися без американського обладнання. Компанія Baker Hughes згортає роботу на всіх російських проектах, пов’язаних із видобутком та виробництвом зрідженого природного газу.
- У рф готуються до масового «зачищення» підручників історії. Як пишуть ЗМІ, сенатори найближчим часом попросять Російське історичне товариство перевірити шкільні підручники історії на відповідність «історико-культурному стандарту».
МІЖНАРОДНА ПІДТРИМКА
- На засіданні Контактної групи з питань оборони України у форматі «Рамштайн», яка відбулася в Брюсселі, учасники домовилися надати нашій державі більше озброєння. Це гармати калібру 155-мм, комплекси HIMARS, протикорабельні ракети Harpoons, вертольоти зі Словаччини, артилерія з Канади, Польщі й Нідерландів, РСЗВ Mars II з Німеччини.
- Генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг заявив, що країни Альянсу та їхні ключові міжнародні партнери є непохитними у підтримці України в її протистоянні війні з боку рф, та готові надавати допомогу протягом тривалого часу.
- Міністерства оборони США, Великої Британії та Німеччини виступили із заявою щодо підтримки України. Ці три держави для допомогти Україні в захисті своїх громадян та суверенної території, зобов’язалися надати реактивні системи залпового вогню з керованими ракетами РСЗВ (GMLRS). Це дозволить ЗСУ вести точний вогонь по окупантах на відстані близько 70 км.
- США заявили про намір протягом кількох наступних місяців надавати Україні грошову допомогу в сумі 1,5 млрд доларів щомісяця. Таким чином планується забезпечити стабільне державне управління.
- Президент України Володимир Зеленський повідомив про отримання чергового сигналу щодо постійної оборонної підтримки України.
- Словаччина передала Україні один гелікоптер Мі-2 і чотири Мі-17. Також ЗСУ відправили боєприпаси для РСЗВ «Град».
- Франція передасть ЗСУ ще шість додаткових самохідних артилерійських установок Caesar. Ці САУ можуть запускати 155-міліметрові снаряди на відстань 40 кілометрів зі швидкістю від 6 до 8 пострілів за хвилину.
- Велика Британія розширила персональний санкційний список росіян. У нього, зокрема, потрапили патріарх РПЦ Кіріл (Гундяєв) за підтримку і схвалення війни проти України та уповноважена з прав дитини рф Марія Львова-Бєлова за примусове вивезення українських дітей з України.
- Європейський економічний і соціальний комітет, який є дорадчим органом ЄС, ухвалив резолюцію на підтримку надання Україні статусу країни-кандидата на членство в Євросоюзі.
- Сейм Литви визнав вивезення українців до росії депортацією українського народу, закликав міжнародну спільноту визнати такі дії злочином і домагатися відповідальності за це.
- Федеральне бюро розслідувань США почало допитувати представників американських технологічних компаній з приводу того, як їхні комп’ютерні чіпи опинилися у російському військовому обладнанні, вилученому в Україні.