Триває 177 доба боротьби народу України проти повномасштабного вторгнення з боку рф. Найзапекліші бої сьогодні тривають у Донецькій області, де окупанти намагаються хоча б трохи просунутися вперед, однак українські воїни зупиняють усі такі спроби.
БОЙОВІ ДІЇ
Як зазначають експерти, на всій лінії фронту протягом останніх 35 днів відбулися дуже незначні зміни. При цьому за цей час рф втратила на фронті близько 7 тисяч своїх військових і близько 5 тисяч мобілізованих чоловіків з окупованих територій. росія витрачає десятки тисяч снарядів на добу, ворог втратив 5 танкових полків, бронемашин на 8 батальйонів, 3 артполки.
У цей час наші воїни постійно тіснять ворога у Харківській та Херсонській областях, сковуючи його сили й не даючи шансу маневрувати.
- ЗСУ продовжують знищувати точними ударами артилерії тилові бази окупантів та їхні склади з боєприпасами.
Протягом минулої доби вдалося ліквідувати ворожі бази в окупованій Амвросіївці Донецької області та в Новій Каховці на Херсонщині.
Також сьогодні очевидці повідомляють про масштабну пожежу базі росіян у районі н.п. Міжводне в тимчасово окупованому Криму. За попередньою інформацією, там була зосереджена велика кількість військової техніки.
- Як повідомляє Генштаб ЗСУ, противник продовжує зосереджувати зусилля на встановленні повного контролю над територіями Луганської та Донецької областей, утриманні захоплених районів Херсонської та частини Харківської, Запорізької та Миколаївської областей, відновленні боєздатності підрозділів, що зазнали втрат, а також недопущенні можливого контрнаступу Силами оборони.
Загальні бойові втрати противника з 24.02 по 19.08 орієнтовно склали:
- особового складу ‒ близько 44 700 (+400) осіб ліквідовано,
- танків ‒ 1 899 (+10) од,
- бойових броньованих машин ‒ 4 195 (+16) од,
- артилерійських систем – 1016 (+6) од,
- РСЗВ ‒ 266 (+1) од,
- засоби ППО ‒ 141 (+5) од,
- літаків – 234 (+0) од,
- гелікоптерів – 197 (+0) од,
- БПЛА оперативно-тактичного рівня ‒ 795 (+2),
- крилаті ракети ‒ 190 (+0),
- кораблі / катери ‒ 15 (+0) од,
- автомобільної техніки та автоцистерн ‒ 3 130 (+69) од,
- спеціальна техніка ‒ 94 (+1).
Найбільших втрат противник зазнав на Донецькому напрямку.
- Головне управління розвідки повідомляє, що робота над поверненням українських захисників триває. Україна має достатній обмінний фонд для повернення своїх воїнів, які потрапили в полон.
Водночас представники країни-агресора «ділять на сорти» своїх військовополонених. Найменший інтерес виявляють до обміну військовополонених з окупованих територій Луганської та Донецької областей. Ці люди були примусово мобілізовані, вони найгірше навчені й найгірше володіють зброєю.
- На території окупованої Луганської області місцеві гауляйтери влаштували справжнє полювання на чоловіків для мобілізації та відправки на передову. У самому Луганську чоловіки вже давно без зайвої потреби на вулицю не виходять. Багато хто ховається в селах. Нещодавно окупанти почали за їжу вивідувати інформацію про чоловіків у літніх жінок біля під’їздів. Також молодих батьків почали ловити поряд із дитячими садочками.
- Після низки вибухів на захоплених територіях Запорізької області та в окупованому Криму окупанти почали вивозити свої сім’ї з Мелітополя.
СИТУАЦІЯ В УКРАЇНІ:
- У Львові відбулася зустріч Президентів України Володимира Зеленського, Туреччини Реджепа Ердогана та генерального секретаря ООН Антоніу Гутерреша.
Під час розмови Зеленського і Гутерреша домовилися про продовження координації в реалізації зернової ініціативи. Обговорили можливі напрямки її розвитку, питання незаконної та примусової депортації українців, звільнення з полону наших військовослужбовців і медиків.
Президент України також зазначив, що окрему увагу приділили темі ядерного шантажу росії на Запорізькій АЕС.
«Цей свідомий терор з боку агресора може мати глобальні катастрофічні наслідки. Тому ООН повинна забезпечити безпеку цього стратегічного об’єкта, його демілітаризацію та повне звільнення від російських військ», – наголосив Зеленський.
Під час розмови Зеленського з Ердоганом лідери дали позитивну оцінку реалізації зернової ініціативи й обговорили можливість її вдосконалення, посилення безпеки її реалізації, збільшення обсягів експорту.
Президенти також розглянули питання масштабного викрадення росією зерна на тимчасово окупованій території України. Лідери погодилися, що будь-яка торгівля краденим є неприпустимою.
- Міністр інфраструктури України Олександр Кубраков та міністр торгівлі Туреччини Мехмет Муш підписали меморандум, який передбачає участь Туреччини в інфраструктурній відбудові України.
Уже найближчим часом буде створена спільна робоча група щодо питань відбудови, де буде опрацьовано механізми залучення турецьких інвестицій, а також розвиватимуться конкретні проекти для співпраці.
- Більшість українців (60%) підтримують ідею, щоб держава більше контролювала інформацію в інтернеті для зміцнення захисту від ворога. Проти такого контролю 30%.
Такі результати опитування оприлюднив Київський міжнародний інститут соціології.
Також схвально ставляться до телемарафону «Єдині новини» як методу формування спільного погляду 65%, а не поділяють таку думку 17%.
Водночас 60% також хочуть, щоб ЗМІ мали можливість обґрунтовано критикувати дії влади. За підтримку лінії влади виступають 32% опитаних.
Респондентів також попросили назвати публічних осіб, які, на їхню думку, надають переважно або завжди правдиву інформацію, яка заслуговує на довіру.
56% опитаних змогли назвати принаймні одне конкретне прізвище. Найбільше респондентів назвали Президента України Володимира Зеленського – 29%.
Крім того, 64% українців надають перевагу сильній державі та керівництву, а для 16% пріоритетами є демократія та плюралізм.
«На тлі війни поруч із бажанням зберегти демократичну державу українці мають запит на «сильну руку»… 58% опитаних вважають, що для України зараз найважливішим є сильний лідер; 79% думають, що Президент має втручатися у діяльність парламенту та уряду (для посилення оборони)», – зазначають соціологи.
- Перший медичний гелікоптер Мі-2 АМ-1, який придбали за забрані на платформі UNITED24 кошти, відправлений на фронт.
Цей вертоліт здатен перевозити двох важкопоранених і трьох лікарів або вантажі вагою до 1000 кг на відстань до 600 км, зі швидкістю до 200 км/год. Судячи з перших відгуків військових та медиків, він точно буде не останнім придбанням.
- Міжнародне рейтингове агентство Fitch Ratings підвищило довгостроковий кредитний рейтинг України в іноземній валюті з рівня RD до CC.
Підвищення рейтингу відбулося завдяки реструктуризації зовнішнього боргу.
- «Укрпошта» випустить до 31-ї річниці незалежності України 24 серпня блок-марку «Вільні, Незламні, Непереможні» та конверт. Це перший такий випуск під час війни. Марки випустять тиражем у мільйон примірників.
- У Києві вже відновили роботу 55 дипломатичних представництв. Повноцінна робота посольств, присутність послів у столиці України – це одне з важливих підтверджень міцності нашої держави, української здатності боротися й перемагати.
- Володимир Зеленський своїм указом присвоїв корвету класу Ada, що будується у Туреччині для ВМС України, ім’я гетьмана Івана Мазепи.
«З метою відновлення історичних традицій національної армії, увічнення пам’яті видатного українського державного діяча гетьмана Війська Запорізького Івана Мазепи», – йдеться у документі.
Ada – це тип ракетних корветів, розроблених для ВМС Туреччини. Судна такого класу призначені як для патрулювання у відкритому морі, так і для протичовнових операцій. У їхній конструкції передбачені принципи стелс-технологій.
Проект із будівництва двох суден такого типу для України розпочався у 2021 році.
- В Україні розпочав роботу Мілітарі Медіа Центр. Він має забезпечити просування єдиної інформаційної політики щодо відсічі російській агресії.
До складу Мілітарі Медіа Центру увійшли представники комунікаційних підрозділів Міноборони, ЗСУ, СБУ, МВС, Нацгвардії, Нацполіції, Держприкордонслужби, ДСНС, Управління державної охорони, Держспецзв’язку і Укроборонпрому.
Центр сприятиме роботі українським та іноземним журналістам, які висвітлюють російсько-українську війну. У ньому організовуватимуть брифінги, пресконференції, інформуватимуть про поточні події за участі представників силових структур, проводитимуть дискусійні та експертні панелі, присвячені тематиці обороноздатності України.
СИТУАЦІЯ В РОСІЇ:
- Слідом за нафтовими компаніями, які змушені продавати російські барелі на 30 доларів дешевше за світові ціни, до політики суттєвих знижок перейшли експортери російського вугілля, які втрачають через санкції головний ринок збуту – Євросоюз.
Основним покупцем зараз є Китай. Заманити покупців на санкційне вугілля вдається за рахунок знижок, які з початку війни з Україною зросли вдесятеро. У середньому, кожна тонна сировини з росії продається на 45-50% дешевше, ніж аналоги від інших постачальників, а в грошовому вираженні дисконт досягає 200 доларів.
Таким чином, лише за один місяць поставок до КНР вугільники недоотримали 1,3 млрд доларів.
- Правозахисники повідомляють, що російській армії виявилося недостатньо ув’язнених із колоній суворого режиму, завербованих рекрутерами ПВК «Вагнера» для участі у війні в Україні. Тепер у якості гарматного м’яса на фронт почали агітувати людей, які перебувають у російських слідчих ізоляторах.
- Російське видання «Медуза» з посиланням на кілька джерел у Кремлі повідомило, що адміністрація президента країни-агресора не знає, що робити з так званими «референдумами» про «приєднання до росії» захоплених територій України, адже армія рф не змогла окупувати Донецьку область.
За словами джерел, російська влада «дедалі ймовірнішим» вважає сценарій із голосуванням узимку. Якщо так звані «референдуми» перенесуть на зиму, то, швидше за все, російським політтехнологам потрібно буде розробити «нові слогани та елементи ідеології» для їхнього проведення.
МІЖНАРОДНА ПІДТРИМКА
- Два десятки високопоставлених американських військових та дипломатів написали відкритого листа президентові США Джо Байдену, в якому закликали його негайно надати Україні все необхідне для перемоги над росією, включно з ракетами HIMARS із дальністю дії 300 км та ефективні засоби протиповітряної та протиракетної оборони.
Автори впевнені, що війна в Україні досягла вирішального моменту, і що на карту поставлено життєво важливі інтереси США. Вони зазначають, що хоча адміністрація Байдена успішно згуртувала союзників і вже надала суттєву військову допомогу Україні, їй не вдалося розробити стратегію, яка б дала змогу зберігати громадську підтримку участі країн НАТО в цьому процесі в довгостроковій перспективі.
На їхню думку, через надмірну обережність США фактично поступаються ініціативою путіну і зменшують тиск на Москву, щоб вона припинила свою агресію і серйозно підійшла до перемовин.
«Поки російські сили намагаються перегрупуватися на сході й запобігти спробам України відбити Херсон на півдні, настав час для союзників зробити все можливе, надавши Україні засоби, необхідні для перемоги», – наголосили автори листа.
Також Україна потребує постійного поповнення запасів боєприпасів, запчастин для артилерійських систем, більше засобів протиповітряної оборони малої та середньої дальності для протидії російським повітряним і ракетним атакам.
- Канада надасть Україні 450 млн канадських доларів (близько 350 млн доларів США) допомоги на закупівлю газу до опалювального сезону.
- Bloomberg повідомляє, що група адвокатів, яку очолюють юридичні фірми McCue Jury & Partners та Mishcon de Reya LLP, шукають гроші для серії процесів проти росіян під санкціями.
У ході цих судів планується відсудити активи на суму до трильйона доларів. Більшість цих грошей має піти українцям, які постраждали від вторгнення росії.
Юристи вже звернулися до хедж-фондів, сімейних офісів та фірм, які займаються судовим фінансуванням. Їм пропонується взяти участь у фінансуванні позовів, а у разі виграшу отримати прибуток від цього.
Юристи вже визначили активи на суму 200 мільярдів доларів і зараз шукають фінансування для подання позовів від імені 50 000 українських біженців проти росіян, які перебувають під санкціями у Великій Британії.
- Міністр оборони Словаччини Ярослав Надь заявив, що словацький уряд не припинятиме військової підтримки України, незважаючи на всі зусилля росії вплинути на суспільну думку в його країні з цього приводу.
«Російська пропаганда робить усе можливе, аби змінити настрої населення, щоб зупинити або заблокувати подальшу передачу військової техніки Україні, але уряд, безумовно, вирішив продовжувати цей процес, тому що нам потрібно допомагати українцям – вони на це заслуговують, і ми дуже добре розуміємо, що таке окупація».
- Естонія сьогодні припинила пропускати російських громадян з шенгенськими візами, які видала країна. Зараз такі візи є приблизно у 25 тис. російських громадян.
В Естонію пускатимуть тих, хто приїжджає за туристичними візами до рідних: батьків, дітей та подружжя. Крім того, винятки робляться для візитів із гуманітарними цілями: наприклад, на похорон.
- Данія обмежить видачу віз росіянам, незалежно від рішення ЄС.
«Якщо це не вдасться зробити спільним рішенням, з данської сторони ми розглянемо можливість ввести обмеження, які ще більше скоротять кількість російських туристичних віз», – сказав глава МЗС країни Єппе Кофод.
- 19 впливових грузинських громадських неурядових організацій закликали владу запровадити візовий режим для громадян росії.
«Ми вважаємо, що контроль за в’їздом у Грузію російських громадян і підприємств – це питання національної безпеки держави… Вимагаємо негайно встановити візовий режим для громадян рф і переглянути правовий статус тих, хто вже в’їхав на територію країни», – наголошують активісти.